۲۷ تیر ۱۳۹۷ | Jul 18, 2018
 
به شبکه جهانی جام جم خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مصاحبه با آقای امجد جاودان هموطن ایرانی مقیم در کشور بوسنی و هرزگوین

مصاحبه با آقای امجد جاودان هموطن ایرانی مقیم در کشور بوسنی و هرزگوین
مهمترین مطلبی که باید همیشه مد نظر داشته باشید این است که: شما برای ایرانیان مقیم خارج از کشور بیشتر از یک تلویزیون ارزش دارید.

 

 

 

 

 

مصاحبه با هموطن ایرانی مقیم در کشور بوسنی و هرزگوین

امجد جاودان (فعال فرهنگی)
تاریخ: 1394/7/16

* مختصری از خودتان و فعالیتی که در سارایوو دارید برای ما بگویید.
بیش از 23 سال است (از سال 1371)به این کشور آمدم و با یک خانم اهل سارایوو ازدواج کردم و دارای سه فرزند هستم.
در حال حاضر دانشجوی مقطع دکترا هستم و در نمایندگی جامعه المصطفی در سارایوو مشغول بکار هستم.

* رابطه شما با شبکه جهانی جام جم در این سالها چگونه است؟
من بیشترین ساعتی که برنامه های تلویزیونی را می بینم از ساعت 17:30 تا 22 به وقت محلی است. و تنها برنامه های شبکه جام جم را نگاه می کنم. پس از تحریم ها علیه ایران، برای تماشای برنامه های شما تلویزیون گران قیمت هوشمندی خریدم که بتوانم با استفاده از نرم افزار تلوبیون بر روی این تلویزیونها، از طریق اینترنت برنامه های شما را دنبال کنم. شبکه جهانی جام جم در سارایوو در زمان حضور بنده از طریق ماهواره قابل دریافت نبود. مهمترین مطلبی که باید همیشه مد نظر داشته باشید این است که:

شما برای ایرانیان مقیم خارج از کشور بیشتر از یک تلویزیون ارزش دارید.

* لطفاً تصویری از کشور بوسنی و جامعه ایرانیان مقیم آن برای ما ترسیم کنید.
در اینجا در حدود 80-70 نفر ایرانی زندگی می کنند. (که البته طبق آخرین آمار دریافتی از وزارت امور خارجه، مجموع جامعه ایرانیان مقیم بوسنی و هرزگوین را 160 نفر تشکیل می دهند.)
از مراکز تجمع ایرانیان در بوسنی می توان به حسینیه حضرت فاطمه زهرا(س) (که با مشارکت یکی از خانم های شیعه مقیم کویت به نام ریحانه اشکنانی ساخته شده است) اشاره کرد که هموطنان ایرانی برای مراسم مذهبی در آنجا گرد هم جمع می شوند. همچنین انستیتیو ابن سینا و بنیاد ملاصدرا نیز از دیگر تشکلهای محدود فعال ایرانی در بوسنی هستند.
اجناس ایرانی در کشور بوسنی جایگاهی ندارند و در این زمینه نیز تاکنون کار مؤثری نشده است.
از جمله تفاوتهای سبک زندگی مردم بوسنی با ایرانیان می توان به قانونمنداری و تعهد و وجدان کاری آنان اشاره کرد. امری که شاید برخی آنان را متأثر از اهرمهای کنترلی گسترده مانند دوربین های مدار بسته و ... بدانند ولیکن تبدیل این رفتارها به فرهنگ جمعی مردم این کشور قابل توجه و ارزشمند است. این مطلب در حالی است که شاید کشور بوسنی را بتوان از لحاظ رتبه در پیشرفت و مسائل تکنولوژی، آخرین کشور اروپایی (رتبه 23 در بین کشورهای اروپایی) نامید. تفاوت دیگری که در سایر کشورها نیز مشهود است ، وضعیت حجاب می باشد.
بوسنیایی ها مردم ایران را دوست دارند و دیدگاه عامه مردم بوسنی نسبت به ایران، دیدگاهی مثبت و ناشی از اقدامات و نقش گسترده جمهوری اسلامی ایران در ایستادگی مردم این کشور در جریان جنگ بوسنی می باشد زمانی که کشورهای اسلامی کنسرو ماهی و خرما برای مردم بوسنی می فرستادند، حمایت ها و تاکیدات رهبر معظم انقلاب سبب شد ایران اسلامی به دفاع تمام قد از مظلومان بوسنی بپردازد و موجب پیروزی آنها شود به گونه ای که میتوان گفت تمام معادلات قدرت های جهانی به واسطه حضور ایران در بوسنی تغییر یافتند.
بوسنیایی ها تنها مسلمانان بومی اروپا هستند و با جمعیت چهار میلیون و 552 هزار و 198 نفر ، میانگین سنی آنها 9/38 سال است. امید به زندگی در بدو تولد برای زنان 03/82سال و برای مردان 57/74سال است. 48 درصد از مردم این کشور بوسنیایی، 1/37 درصد صرب و 3/14 درصد کروات هستند که از این میان طبق آمار 40 درصد از آنها مسلمان، 31 درصد ارتودوکس و 15 درصد آنها کاتولیک هستند.زبان‌های رایج در این کشور بوسنیایی، کرواسی و صربی است.
۲ میلیون نفر مسلمانی که در بوسنی زندگی می کنند و اطرافشان را مسیحیان فرا گرفته اند موجب ترس و وحشت دنیای غرب شده اند، دلیل این امر بومی بودن آنهاست و مستکبران در هراس بوده و هستند که به تبع انقلاب اسلامی، یک جمهوری اسلامی دیگر در اروپا تشکیل شود به همین دلیل صرب ها را تحریک کردند تا آن جنگ بیرحمانه را با هدف نسل کشی مسلمانان به راه بیندازند.


آشنایی با بوسنی و هرزگوین

بوسنی و هرزه گوین 01
بوسنی و هرزگوین یکی از کشورهای حوزه بالکان است که مسلمانان زیادی را در خود جای داده و در دهه 90 میلادی یکی از جنگ‌های خونین دهه‌های گذشته را پشت سر گذاشت.
بوسنی از شمال و غرب با کرواسی، از شرق با صربستان و از جنوب با مونته‌نگرو و دریای آدریاتیک همسایه است.نام‌ بوسنی‌ از نام‌ رود «بوسنا» که‌ از میان‌ این‌ کشور می‌گذرد و 271 کیلومتر طول‌ دارد گرفته‌ شده‌ است‌، اما هرزگوین‌ که‌ بخش‌ جنوبی‌ این‌ کشور را تشکیل‌ می‌دهد ریشه‌ در نام‌ یکی‌ از پادشاهان‌ سابق‌ این‌ جمهوری‌ دارد.بوسنی‌ و هرزگوین‌ کشوری‌ است‌ عمدتا کوهستانی‌ که‌ منابع‌ طبیعی‌ سرشاری‌ چون‌ دریاچه‌ها، رودخانه‌ها، چشمه‌های‌ پرآب‌ و آب‌های‌ معدنی‌ متعدد دارد.
سربرنیتسا
حداقل‌ 14 درصد از خاک‌ بوسنی‌ را زمین‌های‌ قابل‌ کشاورزی‌، 20 درصد مراتع‌ طبیعی‌ و 40 درصد جنگل‌های‌ انبوه‌ تشکیل‌ می‌دهد.
بوسنی و هرزگوین پیش از این بخشی از کشور یوگسلاوی بود. بوسنی و هرزگوین استقلالش را پس از جنگ یوگوسلاوی در دهه 90 به دست آورد.
بوسنی و هرزگوین هنوز به اتحادیه اروپا نپیوسته است اما به عنوان گزینه‌ای بالقوه برای پیوستن به این اتحادیه به حساب می‌آید. این کشور عضو سازمان‌ کنفرانس‌ اسلامی‌ و آژانس‌ بین‌المللی‌ انرژی‌ اتمی‌ است.

سیاست در بوسنی و هرزگوین
بوسنی‌ و هرزگوین‌ در سال‌ 1992 از جمهوری‌ فدرال‌ یوگسلاوی مستقل‌ شد. در سال‌ 1995 پس‌ از امضای‌ قرارداد صلح‌ «دیتون‌»، جنگ‌ خانمان‌ برانداز پنج ساله‌ در این‌ جمهوری‌ به‌ پایان‌ رسید و نسل‌‌کشی‌ مسلمانان‌ توسط‌ صرب‌ها در این‌ خطه‌ پایان‌ یافت‌.
«علی‌ عزت‌ بگوویچ» که‌ طی‌ سال‌های‌ جنگ‌ در این‌ کشور، رهبری‌ مسلمانان‌ بوسنی‌ و هرزگوین‌ را به‌ عهده‌ داشت‌، به‌ عنوان‌ نخستین‌ رئیس‌ جمهور این کشور‌ تا‌ سال‌ 2000 بر این‌ جمهوری‌ حکومت‌ کرد.
در حال حاضر ریاست جمهوری هر 8 ماه یک بار بین یک صرب، یک بوسنیایی و یک نفر از کرواسی در گردش است. نخست‌وزیر این کشور در حال حاضر نیکولا اسپیریک است. او در سال 2007 برای نخستین بار به این سمت انتخاب شد.
مجلس مسئولیت قانون‌گذاری در بوسنی و هرزگوین را به عهده دارد.
احزاب‌ راه‌ راست‌ بوسنی‌، دمکرات‌، اتحاد دمکراسی‌ کروات‌ و چند حزب‌ دیگر در این‌ کشور فعالیت‌ سیاسی‌ دارند.

اقتصاد در بوسنی و هرزگوین
تولید ناخالص داخلی این کشور 89/29 میلیارد دلار است .
یک میلیون و 26 هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند و نرخ بیکاری در آن 5/45 درصد است.
صادرات این کشور شامل فلزات، البسه و چوب است. واردات این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، سوخت و مواد غذایی است .

بوسنی و هرزه گوین 02
 

مردم بوسنی و هرزگوین
جمعیت این کشور چهار میلیون و 552 هزار و 198 نفر است که میانگین سنی آنها 9/38 سال است. امید به زندگی در بدو تولد برای زنان 03/82سال و برای مردان 57/74سال است.
48 درصد از مردم این کشور بوسنیایی، 1/37 درصد صرب و 3/14 درصد کروات هستند که از این میان 40 درصد از آنها مسلمان، 31 درصد ارتودوکس و 15 درصد آنها کاتولیک هستند.
زبان‌های رایج در این کشور بوسنیایی، کرواسی و صربی است.

بوسنی و هرزگوین در یک نگاه
مساحت: 51129 کیلومتر مربع
جمعیت: 4552198
پایتخت: سارایوو
واحد پول: مارک

۲۱ آذر ۱۳۹۵ ۱۴:۵۹
تعداد کلیک: ۲,۸۰۲

نظرات بینندگان


نام فرستنده: *
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 5000