۲۷ تیر ۱۳۹۷ | Jul 18, 2018
 
به شبکه جهانی جام جم خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مصاحبه با خانم سهیلا امینی از مخاطبان قدیمی مقیم سوئد شبکه جهانی جام جم

مصاحبه با خانم سهیلا امینی از مخاطبان قدیمی مقیم سوئد شبکه جهانی جام جم
بیست سال پیش که آمدم سوئد محیط غریب و زبان بیگانه خیلی برایم آزاردهنده بود. وقتی که شبکه جهانی جام جم را در این محیط غریب دریافت کردم خیلی خوشحال شدم و غربت برایم قابل تحمل شد.

 

 

 

 

سهیلا امینی کیست؟

سهیلا امینی ، 49 ساله و اهل خرم آباد لرستان است و 20 سال پیش بعد از ازدواج برای زندگی در کنار همسرش به کشور سوئد آمد و هم اینک دو فرزند پسر و دختر دارد .

از کی بیننده شبکه جهانی جام جم شدید؟

سه هفته از بدنیا آمدن پسرم می گذشت که شبکه جهانی جام جم آغاز به کار کرد به همین خاطر جشن تولد پسرم نزدیک به جشن سالگرد شبکه است و در کنار خانواده ام هر دو مناسبت را در خانه جشن می گیریم."

چند ساعت در روز و چه برنامه هایی را می بینید؟

در گذشته چون فرصت بیشتری داشتم همه برنامه ها را می دیدم ،حتی وقتی به دلیلی نمی توانستم برنامه ای راببینم آن را ضبط می کردم که از دست ندهم ،این روند تا دو سال پیش که به خاطر تحریم ایران،چند ماهی پخش از طریق ماهواره قطع شد،ادامه داشت. بعد از آن هم که اغلب برنامه ها تولیدی شد، آنها را به ندرت می بینم چون معتقدم که برنامه ها ی تولیدی، شور و نشاط و انرژی وجذابیت برنامه های زنده را ندارد و چون نمی توانم در آن لحظه (با تماس با عوامل برنامه) احساسم رابیان کنم، درنتیجه نمی توانم باآن ارتباط برقرارکنم و برایم جالب نیست.

بهترین برنامه های پخش شده از شبکه جهانی جام جم کدامند؟

آفتاب مهربانی، خانه ما (برنامه ای که خانم پوریامین اجرایش می کرد)، اینجا ایران است(ها)، کنکاش، همراه ایرانیان، ارتباط نزدیک (که به مشکلات و مسایلی که ایرانیان ممکن بود به آن دچار شوند، می پرداخت) و لحظه دیدار.

نقاط ضعف و قوت برنامه های شبکه جهانی جام جم چیست؟

برنامه ها ی شبکه جهانی جام جم در گذشته که به طور زنده پخش می شد به مخاطبان انرژی می داد و با شور و نشاط بود (مانند آفتاب مهربانی و اینجاایران است ها)، به مسائل و مشکلاتی که ممکن بود برای مخاطب پیش بیاید و ارائه راه حل آن می پرداخت (ارتباط نزدیک) و جذاب و مشوق مخاطب بود (لحظه دیدار) و... اما حالا برنامه ها تولیدی شده است، شور و نشاط و انرژی وجذابیت برنامه های زنده را ندارد و به نظر من این ضعف بزرگی برای شبکه جهانی جام جم و موجب ریزش مخاطبانش شده است.

شبکه جهانی جام جم را از چه طریق دریافت می کنید ؟

درابتدا از طریق ماهواره برنامه هارا می دیدیم اما از وقتی که تحریم ها شدت گرفت و پخش ماهواره ای قطع شد حدود دو سال می شود که از طریق اینترنت برنامه های شبکه جهانی جام جم را می بینیم.

علت علاقمندی تان به شبکه جهانی جام جم چه بوده است؟

بیست سال پیش که به سوئد آمدم ، محیط غریب و زبان بیگانه خیلی برایم آزاردهنده بود وقتی که شبکه جهانی جام جم را در این شرایط دریافت کردم خیلی خوشحال شدم و غربت برایم قابل تحمل شد احساسم طوری بود که فکرمی کردم داخل ایران هستم. هر شب از ساعت 7 تا 11 شب برنامه های شبکه جهانی جام جم مهمان و مونس دایمی خانواده ما بود. وهر روز ، صبح خیلی زود از خواب برمی خاستم و صبحانه ی خانواده ام را آماده می کرد م تا همگی با هم بتوانیم برنامه " آفتاب مهربانی" را ببینیم و با فرزندانم هم صدا با شبکه جهانی جام جم ترانه" بارون بارون" را زمزمه و یک روز خوب را با یاد ایران عزیز آغاز کنیم، جزو اولین کسانی هستم که به خاطر ارسال عکس و فیلم های متعدد( از سفره هفت سین ، شب یلدا ومناسبتهای مختلف) برای برنامه های شبکه جهانی جام جم مفتخر به دریافت کارت خبرنگاری از مدیر اسبق روابط عمومی شبکه جهانی جام جم شدم و هربار که به ایران آمدم اولین تماس و دیدارم با امور مخاطبان شبکه جهانی جام جم بوده است و برای همه مناسبت ها ایمیل تبریک و تسلیت فرستاده ام و همه ی این ها به خاطر علاقه ام به ایران و شبکه جهانی جام جم بوده است .

زندگی درکشور غریب چه حسی دارد ؟

کسی که پایبند به اصول اخلاقی باشد برایش سخت است که در کشوری که فرهنگش زمین تا آسمان با فرهنگ کشورش متفاوت است، زندگی کند .

تفاوت شبکه جهانی جام جم با دیگر شبکه های فارسی زبان و محلی در چیست ؟

هر شبکه ی محلی فرهنگ وآداب و رسوم خودش راتبلیغ می کند پس طبیعی ست که ماهیتش با شبکه های دیگر به خصوص شبکه جهانی جام جم فرق داشته باشد.(شبکه های فارسی زبان رانمی بینم)

اخبار ایران را از چه طریقی کسب می کنید ؟

از طریق شبکه جهانی جام جم و شبکه خبر

مایلید چه برنامه هایی را بیشتر از شبکه جهانی جام جم ببینید؟

سریال، طنز، مسابقه و سرگرمی، مذهبی.(به برنامه های زنده با موضوعات مختلف به خصوص اجتماعی علاقه مندم)

چه انتظاری از شبکه جهانی جام جم دارید؟

در خارج از کشور زندگی سخت است ما به عشق شبکه جهانی جام جم و دیدن بر نامه های آن به خانه بر می گردیم لطفا همچون گذشته شبکه فعالیتش رابیشتر کند و برنامه های زنده و متنوع پخش کند. و این برنامه ها ی زنده فقط مختص ایرانیان خارج از کشور باشد و وقت خواندن ایمیل وپخش تلفن ایرانیان خارج از کشور در برنامه صرف خواندن ایمیل و پخش تلفن بینندگان در ایران نشود . (باتوجه به اینکه در ایران شبکه های ایرانی بیشتری در دسترس هموطنانمان است، این اجحاف در حق ایرانیان علاقمند به شبکه جهانی جام جم در خارج از کشور است که وقت برنامه صرف خواندن ایمیل و پخش تلفن بینندگان در ایران شود..)

چنانچه خاطره ی به یاد ماندنی از شبکه جهانی جام جم یا عوامل آن دارید ، بفرمایید؟

شیرین ترین آنها مربوط می شود به برنامه" آفتاب مهربانی " ، وقتی که به درخواست تهیه کننده قرار شد برای لحظه ای کوتاه و عرض سلامی به بینندگان جلو دوربین بروم ،اما صحبتم با مخاطبان درمقابل دوربین حدود بیست دقیقه طول کشید و بعد از آن با تحسین تهیه کننده و عوامل برنامه رو به رو شدم و معتقدم اگر فردی بیننده ی یک برنامه باشد و آن رادوست داشته باشد با همه ی احساسش (ساعتها) درمورد آن صحبت می کند، برنامه آفتاب مهربانی به قدری شاد و انرژی زا بود که فرزندانم که متولد خارج از ایران هستند دلشان نمی آمد برنامه را نیمه رها کنند و به مدرسه بروند، حتی به پیشنهاد پسرم کیک تولدش را به شکل لوگوی برنامه آفتاب مهربانی درست کردیم و عکس آن را برای برنامه فرستادیم و پخش شد ." خاطره ی دیگرم مربوط به پیشنهادی است که دربرنامه اینجا ایران است( 3 ) مطرح شد مبنی بر این که به ایرانیهای خارج ازکشور پیام دوستی بفرستیم و گروه "دوستان جام جمی" تشکیل بدهیم ، و من سه سال است که از طریق این طرح ،دو دوست خوب ایرانی در آلمان دارم ( خانم ها امیرسلطانی و کرباسچی) که تا کنون همدیگر را ندیده ام اما ازطریق ایمیل وشبکه های اجتماعی با هم در ارتباطیم.

تفاوت سبک زندگی مردم ایران و سوئد در چیست؟

اقلیم این کشور سرد است و بالطبع روی رفتارمردم آن هم تاثیرگذاشته است ، عواطف و احساسات کمرنگ و محیط کار جدی وخشک است ، روابط بین همسران ، فرزندان با والدین و بالعکس، آزاد و بی قیدو بند است در حالی که ما ایرانی ها در رفت و آمد وارتباطاتمان قانون داریم ، فرزندان احترام به والدین ورسم و رسومات ایران و تربیت ایرانی را رعایت می کنند و بسیار عاطفی هستیم.

نحوه ی برگزاری مراسم ملی و مذهبی در سوئد چگونه است؟

مراسم ملی و مذهبی در این کشور به صورت کارناوال های خیابانی برگزارمی شود . ماهم مراسم مذهبی خودمان را در منزل برگزار می کنیم (چون در شهر محل اقامت مان به علت تعداد بسیار کم مسلمانان، مسجد نیست و تا استکهلم نیز مسافت زیادی است.)

بعد از اقامت در سوئد دیدگاهتان در مورد ایران چه تغییری کرد؟

حس وطن دوستی ،آریایی و ایرانی بودن در ما قوی تر شد . (من همیشه ایرانیم ومهم تراینکه لر خرم آبادم و به این موضوع افتخار می کنم .) در ایران زندگی جریان دارد ومن ایران را همیشه دوست دارم .

در ده سال گذشته ایران از چه نظر تغییر کرده است ؟

ارتقاء درهمه ی زمینه ها به خصوص عمرانی، تجاری و تفریحی در شهرها (افزایش بازارها و پاساژهاو پارک ها ) چشمگیر است .

نگرش مردم سوئد در مورد ایران چیست ؟

اغلب ایران را با عراق به علت شباهت اسمی اشتباه می گیرند و می پرسند در کشور شما جنگ است؟ و یا وقتی می خواهیم به ایران بیاییم در مورد حجاب داشتن اجباری می پرسند و در پاسخ شان می گوییم هر کشوری قانون خودش را دارد و رعایت قانون و عرف جامعه برای ما سخت نیست. درمجموع(به خاطر تبلیغات رسانه ها) دیدشان منفی است و وقتی با آنها صحبت می کنیم نظرشان تغییر می کند.

نظرتان در مورد جشن مخاطبان چیست ؟

قبلابرنامه های این جشن را از شبکه جهانی جام جم دیده ام (گردهمایی ایرانیان خارج از کشور در سفر به ایران به همت شبکه جهانی جام جم ).ایرانیانی که در این جشن شرکت می کردند،می گفتندکه از کدام کشور آمده اند و مطالبی راکه مطرح می کردند مطالب موردنظر ماهم بود. در مجموع جشن خوبی بود. پیشنهاد می کنم این گردهمایی در مقاطع مختلف زمانی مثل عید نوروز، سال نو میلادی و تابستان، در قالب برنامه های زنده باشد و از شبکه جهانی جام جم پخش شود چون همه ایرانی ها نمی توانند تابستان به ایران بیایند.

نظرات ، انتقادات و پیشنهاداتتان در مورد عملکرد امور مخاطبان چیست؟

هر مخاطبی مایل است به ایمیل هایش پاسخ داده شود حتی درحد یک پاسخ عمومی و تاییدیه ارسال، ایمیل های مخاطبان با نام خودشان دربرنامه ها قرائت شود و اگر وقت نبود اسمشان خوانده شود، به جای پیغام گیر صوتی،اپراتور پاسخگوباشد، برنامه های جدید(علاوه بر راه های مختلف اطلاع رسانی) از طریق ایمیل به مخاطبان اطلاع داده شود ، در برنامه های زنده از ایرانیانی که به ایران سفر کرده اند( خانوادگی) و درتعطیلات تابستان ، سال نو میلادی و عید نوروز به صورت گروهی برای حضور دربرنامه ها دعوت شود ، به وضعیت جوایز ( اعلام نوع جایزه در برنامه و دریافت همان جایزه" بدون تغییر") رسیدگی شود .

برای ارتقاء برنامه های شبکه جهانی جام جم چه پیشنهاداتی دارید؟

در شرایط فعلی که شبکه مخاطبان زیادی را ازدست داده است با تولیدوپخش برنامه های متعدد، متنوع و زنده، مسابقات و استفاده از مجریان قدیمی (مثل آقایان اسماعیلی،رفیعی، انصافی) دوباره به شبکه رونق بدهید .

چه پیامی برای مدیر شبکه جهانی جام جم دارید؟

سلام و عرض خیرمقدم به مدیرمحترم شبکه جهانی جام جم، ما منتظربرنامه های بهتر و جذاب تر از گذشته در شبکه جهانی جام جم هستیم به نحوی که مخاطبان قبلی برگردند و مبلغی برای برنامه های شبکه در جذب مخاطبان جدید باشند. موفق باشید.

۲۲ آذر ۱۳۹۵ ۰۹:۴۴
تعداد کلیک: ۲,۹۴۸

نظرات بینندگان


نام فرستنده: *
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 5000