۲۹ مهر ۱۳۹۷ | Oct 21, 2018
 
به شبکه جهانی جام جم خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مصاحبه با دکتر ایرج یزدان بخش پزشک ایرانی مقیم آلمان

مصاحبه با دکتر ایرج یزدان بخش پزشک ایرانی مقیم آلمان
علاقه به ایران موجب شده با دیدن برنامه های شبکه جام جم بیشتر به یاد ایران باشم. نقطه ی قوت آن این است که زبان ایرانیان خارج از کشور است و مشکلات آنها را بیان می کند. اخبار ومطالبی که ارائه می دهد بیشتر به حقیقت نزدیک است.

 

 

 

 

 

1.لطفا خودتان را معرفی کنید.

من سیدایرج یزدان بخش هستم در 1314 در روستای زیبایی که چهار طرف آن را کوه احاطه کرده است به نام کهیاز از توابع اردستان به دنیا آمدم. در سال 1321 به همراه خانواده به تهران مهاجرت کردیم. از آن جایی که پدرم روزنامه نویس بود من خیلی زود و از کوچکی به روزنامه نویسی آشنا شدم و اولین مقاله ام در سن 13 سالگی در مورد"آزادی آذربایجان" از رادیو تهران پخش شد. اما علاقه اصلی من به شغل پزشکی بود و هم اکنون پزشک هستم.

2. در کدام کشور اقامت دارید؟ آلمان

3. چه سالی و به چه علت به این کشور مهاجرت کردید؟ در سال 1337 تصمیم گرفتم برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی به آلمان بروم .

4. از چه زمانی بیننده و مخاطب شبکه جهانی جام جم هستید؟ از سال 1377 مخاطب شبکه جام جم بوده ام.

5. چه ساعاتی در روز و چه نوع برنامه هایی را از شبکه ی جهانی جام جم نگاه می کنید؟ من اغلب خبر و فیلم های سینمایی را از شبکه جام جم می بینم.

6. بهترین برنامه هایی که از شبکه ی جهانی جام جم پخش شده اند از نظر شما کدامند؟برنامه هایی که در خود شبکه جام جم تولید می شود مثل با ایرانیان، بخش های مختلف خبری و فیلم های سینمایی آخر هفته ها.

7. نقاط قوت و ضعف برنامه های شبکه جهانی جام جم را بیان کنید. نقطه ی قوت شبکه جام جم این است که زبان ایرانیان خارج از کشور است و مشکلات آنها را بیان می کند.نقطه ضعف آن این است که لازم است برنامه های فاخر بیشتر پخش کند.

8. وضعیت دریافت شبکه جهانی جام جم از طریق ماهواره، شبکه های کابلی و اینترنت درکشور محل اقامت شما چگونه است؟ چون از طریق اینترنت اغلب با قطعی و مشکل مواجهیم من از طریق اینترنت تلفن همراهم برنامه ها را می بینم .

9. علت علاقه مندی شما به شبکه جهانی جام جم چه بوده است؟ علاقه به ایران موجب شده با دیدن برنامه های شبکه جام جم بیشتر به یاد ایران باشم.

10. زندگی در کشوری غریب چه حسی دارد؟ من همیشه در درونم با ایران بوده ام و وقتی به آلمان آمدم با توصیه ی مرحوم پدرم قرآن، نهج البلاغه، شاهنامه فردوسی و بوستان و گلستان سعدی را با خودم آوردم تا به خودم یادآوری کنم که از بهترین آموزه های دینی و بهترین ادبیات جهان برخورداریم و از آنها در تمام لحظات تنهایی ام بهره برده ام.

11. چه فرقی بین عملکرد شبکه جهانی جام جم و سایر تلویزیون ها ی فارسی زبان و یا سایر تلویزیون ها خارجی در جذب ایرانیان و مخاطبان می بینید؟ شبکه جام جم اخبار و مطالبی را ارائه می دهد که بیشتر به حقیقت نزدیک است و موجب جذب بیشتر مخاطب می شود.

12. بیشترین تلویزیونهای خارجی و ایرانی که می بینید به ترتیب نام ببرید؟ شبکه جام جم و شبکه خبر ایران، گاهی سی ان ان _ بی بی سی و زد دی اف آلمان

13. اخبار کشور ایران را معمولا از چه طریقی کسب می‌کنید؟ آیا خبر شبکه جام جم را می بینید؟ کدام بخش خبری شبکه را دنبال می کنید؟ از طریق اینترنت تلفن همراه اغلب بخش های خبری شبکه جام جم و شبکه خبر (irinn.ir ) را دریافت می کنم .

14. از میان برنامه های شبکه جهانی جام جم به کدام نوع از برنامه ها بیشتر علاقه مند هستید (سیاسی، مذهبی، اطلاع رسانی، سرگرمی (فیلم و سریال و طنز ..)، ورزشی و.....؟ به همه ی برنامه های شبکه جهانی جام جم علاقه مندم .

15. انتظار شما از شبکه جهانی جام جم چیست؟ درگام اول توجه به زبان فارسی و پرهیز از به کار بردن واژه های بیگانه درآن، توجه به تاریخ و ادبیات و افتخارات گذشته ایران و بعد تطبیق آنها با دستاوردهای امروز، انعکاس موفقیت های ایرانیان در برنامه ها و ...

16. آیا تاکنون در برنامه هایی که امورمخاطبان برای ایرانیان خارج از کشور (درسفر به ایران) تدارک دیده شرکت داشته اید؟ خیر

17. آیا خاطره ی به یاد ماندنی از شبکه ی جهانی جام جم و عوامل آن به خصوص امور مخاطبان داشته اید؟ شبکه جهانی جام جم و برنامه هایش برایم همیشه خاطره انگیز بوده است

18. سبک زندگی کشور محل اقامت شما با ایران چه تفاوتی دارد؟ زندگی در آلمان همراه با گرانی و مالیات زیاد است، من 49 درصد از درآمدم را مالیات می دهم، سازمان های اجتماعی آن خیلی خوب عمل می کنند به نحوی که فقیر در این کشور نیست. سیستم درمانی دیگر مثل گذشته نیست، اگر بیمار بیمه دولتی باشد پزشکان وقت های طولانی برای ویزیت می دهند چون پولی که دولت بابت بیمه می دهد خیلی ناچیز است. بنابراین مردم برای معالجه ترجیح می دهد به کشورهای اطراف بروند.

19. مراسم های مذهبی درکشور محل اقامت شما به چه صورت برگزار می شود؟ ایرانیان ومسلمانان دیگر کشورها مراسم مذهبی را در مساجدی که در شهرهای مختلف آلمان است دور هم جمع می شوند و برگزار می کنند.

20. بعد از سفر به کشور محل اقامت فعلی، دیدگاهتان نسبت به ایران چه تغییری کرده است؟ من همیشه ایران را دوست داشته و دارم.

21. به نظر شما ایران در این 10 سال اخیر رشد داشته است یا خیر؟در چه زمینه هایی؟ بله – در زمینه صنایع فضایی و راه و ساختمان سازی خیلی پیشرفت کرده است

22. نگرش مردم کشور محل اقامتتان راجع به ایران چیست؟بهترین پزشک های آلمان ایرانی هستند مثل پروفسورسمیعی، پرفسور نجابت و... در مقاله ای می خواندم 60 درصد دانشمندان ناسا ایرانی هستند و مردم آلمان به آنها احترام می گذارند.

23. آیا تا کنون مخاطب برتر بوده اید ؟ خیر

24. در مورد جشن مخاطبان چه می دانید و نظرتان در مورد آن چیست؟ تا به حال موقعیتی که با آن آشنا شوم به علت مشغله کاری پیش نیامده .

25. برای ارتقاء برنامه های شبکه جهانی جام جم چه پیشنهاداتی دارید؟ برنامه هایی بسازند که نشان دهد در ایران آزادی عمل وجود دارد، توانمندی ها و امکانات زندگی بهینه در ایران نمایش داده شود و ارزشهای دینی، انسانی و ملی بیشتر شناسانده شود .

26. اجناس ایرانی در محل اقامت شما وجود دارد؟ چه نوع کالاهایی و به چه میزان؟بله –فرش های ایرانی طرفدار زیادی در آلمان و اروپا دارد.

27. اجتماعات ایرانیان درکشور محل اقامت شما وجود دارد؟ درکجاها و چه مناسبت هایی؟ بله - در شهرهای مختلف آلمان مساجد زیادی وجود دارد در مونشن گلادباخ و آخن هم چندمسجد هست آقای جوادی از شیعه های خیلی فعال و خوب افغانی ست که مسول اجتماعات دریکی از مساجد آنجاست و مرتب به مناسب های مختلف تماس می گیرد و از ما دعوت می کند که شرکت کنیم. آقای محمدزاده هم از ایران برای وعظ به آنجا می آید.

***********

اما چنانچه بخواهیم به زندگی خصوصی ایشان نگاهی داشته باشیم. یکی از قسمت های مستند مهاجران با عنوان "خورشید" به کارگردانی محمد علی فارسی به مصاحبه با دکتر یزدان بخش و اعضای خانواده او (همسرش پوران و دخترش خورشید ) پرداخته است.


در این مستند 28 دقیقه ای خلاصه ای از زندگی خانوادگی ایشان به تصویر کشیده شده است که به طور خلاصه به آن اشاره می کنیم:

دکتر ایرج یزدان بخش از کودکی و به همراه خانواده اش از روستایی به نام کهیاز از توابع اردستان به تهران مهاجرت کرد و پس از چندی به آلمان رفت و تحصیل در رشته پزشکی را در پیش گرفت و امروز به عنوان پزشک عمومی در شهر هایزنبرگ مشغول به کار است .

دکتریزدان بخش می خواست بعد از پایان تحصیلاتش به ایران بازگردد ولی دست تقدیر او را در آلمان نگاه داشت؛ حوادث مختلفی برای او در این کشور اروپایی رخ داد از جمله اینکه در ازدواجش با دو زن آلمانی دچار شکست شد.

دکتر یزدان بخش بعد از مهاجرت به آلمان برای تحصیل و اخذ دکتری قصد داشت به ایران باز گردد اما دست تقدیر گویی اینگونه سرشته نشده بود. او بر خلاف توصیه و میل پدر، آن هنگام که شخصیتش به خوبی شکل نگرفته بود، در اوج جوانی با دختری آلمانی به نام رنتا ازدواج می کند، خیلی زود صاحب دو فرزند به نام های علی و ایراندخت می شود بعد از چندی این ازدواج به جدایی انجامید چرا که دکتر متوجه می شود نگاه او و همسرش نسبت به زندگی و عالم آنقدر با یکدیگر دور است که ادامه زندگی را ناممکن می سازد. دکتر یزدان بخش برای بار دوم با خانمی آلمانی به نام اریکا ازدواج می کند که ثمره ی این ازدواج پسری به نام احمد است. اریکا نیز دکتر را ترک کرده و احمد را که به سن پنج سالگی نرسیده بود همراه خود می برد.

با گذشت ایام و شکست دکتر در ازدواج دوم، باز آن ندای درونی به سراغش می آید؛ تنها راه تحقق عهد و پیمانی که اکنون دیگر تبدیل به آرزوی دوران کودکیش شده بود یافتن هم نفس و هم بالینی از جنس خودش است. کسی که او را درک کند و وقتی از کهیاز صحبت می کند او را همچون همسران آلمانیش به باد انتقاد نگیرد، کسی که به اندازه ی خود او زادگاهش رادوست داشته باشد. در همین ایام خواهرش از تهران تماس گرفته و به او اطلاع می دهد همسری که ویژگی هایش رابرایم گفته ای پیداکردم.


خانواده یزدان بخش 1  

 

 

 

 

 

 

 

 

دکتر ایرج یزدان بخش-2

بلافاصله عازم تهران می شود و با اولین برخورد با پوران در می یابد کسی که از ابتدا باید به سراغش می آمد ایشان است. خیلی زود ازدواج می کنند و یکسال بعد احمد علی متولد می شود و دو سال بعد از تولد احمد علی، خورشید خانم فضای خانه را روشن می کند. با تولد بچه ها دکتر همچون گذشته نگران تربیت آنها نیست! چرا که پوران در نحوه ی برخورد با فرزندان و تربیت آنها کاملا با دکتر هم رأی و هم عقیده است. دکتر سعی می کند همان حرفهایی را که ازکوچکی از پدرش شنیده به بچه ها تفهیم کند و یاد بدهد. او مسایل مذهبی و فرهنگ ایرانی را به آنها می آموزد و هر سال بچه ها را به ایران می آورد تا رابطه شان با ایران پر رنگتر شود. تربیت ایرانی اسلامی و رفت و آمد به ایران چنان تأثیری در فرزندان به خصوص آخرین فرزندش(خورشید) می گذارد که هرگاه به ایران می آمدند او دلش نمی خواست به زادگاهش برگردد و بالاخره وقتی خورشید هجده ساله شد وقتی به ایران سفر کردند دیگر حاضر به بازگشت به آلمان نشد و یک سال بعد با یک ایرانی ازدواج کرد و در ایران ماند.

خانواده یزدان بخش 2
دکتر ایرج یزدان بخش-3

همسر دکتر عقیده دارد برای اینکه بچه ها دچار دوگانگی و تضاد فرهنگی نشوند از آغاز کودکی تا زمانی که شاکله و شخصیتشان شکل بگیرد باید در ایران بزرگ شوند و با آداب و فرهنگ ایرانی خو بگیرند .شما می توانید فیلم این مستند را از نشانی زیر دانلود نمایید:

http://roshangari.ir/files/videos/org/397/1394/06//2636282185644.mp4

۲۲ آذر ۱۳۹۵ ۰۹:۵۶
تعداد کلیک: ۳,۴۶۵

نظرات بینندگان


نام فرستنده: *
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 5000