۲۹ تیر ۱۳۹۷ | Jul 20, 2018
 
به شبکه جهانی جام جم خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

معرفی میهمانان میشه بهتر شد در برنامه سی ام

معرفی میهمانان میشه بهتر شد در برنامه سی ام
امشب آقای حاج بهمن جاهی شبستری و خانواده محترمشان که از خیرین اجتماعی بوده میهمان برنامه می باشند .

 

 

 

 

 

 

نگاه گرم و مهربانی دارد. آرام و شمرده کلمات را ادا می‌کند و به ندرت صدایش بلند می‌شود. مگر وقتی که از دغدغه‌هایش برای جوان‌های محله حرف می‌زند. با شور و هیجان ایده‌ها و طرح‌هایش را برای جذب دختران و پسران جوان به فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی با ما در میان می‌گذارد. ایده‌هایی که از نوجوانی سودای رسیدن به آنها را در سر داشته و با تأسیس مرکز قرآنی بیت‌الزهرا(س) توانسته بخش‌هایی از آن را عملی کند. حالا سال‌هاست که اهالی محله تهرانپارس با نام حاج «بهمن جاهی» خیّر و فعال قرآنی محله‌شان به خوبی آشنا هستند. کسی که با تأسیس این مرکز قرآنی نه تنها بسیاری از اهالی محله را با قرآن کریم آشنا کرده بلکه مربیان، قاریان و حافظان بسیاری در این مرکز پرورش و با کمک همسرش خانواده‌های کم‌بضاعت زیادی را هم زیر پوشش مؤسسه قرار داده است.

تهیه جهیزیه در 13 سالگی!

حرف‌هایش را از دوران کودکی شروع می‌کند. از روزهایی که شاگرد بازار بوده و همان موقع هم فکرها و ایده‌های بزرگی برای کمک به نیازمندان در سر داشته است. به یاد آن روزها لبخند می‌زند و با آرامشی که در کلامش است، می‌گوید: «13ساله بودم که بعد از فوت پدر همراه مادرم به تهران آمدیم. در بازار تهران شاگرد مغازه بودم و روزی 2تومان حقوق می‌گرفتم. تأمین بخشی از هزینه‌های زندگی به عهده من بود. دلم می‌خواست مثل خیلی از بزرگان بازار در حرفه‌ام پیشرفت و بخشی از درآمدم را صرف کارهای خیر کنم.» حاجی خاطره‌ای از تهیه جهیزیه برای خانواده نیازمند، آن هم در 13 سالگی به یاد می‌آورد و می‌گوید: «روزی یکی از مشتریان مغازه پیش صاحبکارم آمد و برای تهیه جهیزیه دخترش درخواست کمک مالی کرد. صاحب مغازه با وجود توانایی مالی، بهانه تراشید و دست رد به سینه او زد. وقتی مرد از مغازه بیرون رفت، با دوچرخه قدیمی‌ام به سرعت رکاب زده و خودم را به او رساندم. از اینکه مشکلش را با یک نوجوان در میان بگذارد، دودل بود. فردای آن روز بعد از اجازه گرفتن از مادر تمام حقوقم را به آن مرد دادم. حتی از دوستم قرض کردم و تمام پول‌ها را به او دادم تا برای دخترش جهیزیه بخرد. همان ماه آنقدر شاگردانه و انعام گرفتم که مشکلی برای‌مان پیش نیامد. از آن روز بود که لذت کار خیر و برکتش در زندگی را با تمام وجود درک کردم.»

تدریس قرآن در نوجوانی

اهالی محله تهرانپارس، او را با مؤسسه قرآنی بیت‌الزهرا(س) می‌شناسند. جایی که سال‌هاست بسیاری از جوان‌ها و اهالی محله را با کلام الهی آشنا کرده و در مناسبت‌های مختلف میزبان آنهاست. جاهی از روزهایی می‌گوید که علاوه بر کار و تلاش، به مدارس شبانه و حوزه علمیه می‌رفته تا آروزیش را عملی کند. او می‌گوید: «دلم می‌خواست روی پاهای خودم بایستم و آرزوهایم را عملی کنم. برای همین علاوه بر کار در بازار تهران، در مدرسه مروی ثبت‌نام کردم و پای درس اساتید حوزه نشستم. ضمن اینکه در مدرسه شبانه هم نامنویسی کرده و ادامه تحصیل ‌دادم. با این وجود شوق زیادی برای تدریس داشتم. یادم است سن و سالی نداشتم که نوجوان‌های کم‌سن و سال محله مجیدیه، نارمک و شمس‌آباد را دور هم جمع کرده و به آنها درس می‌دادم. از قرآن و احکام گرفته تا موضوعات درسی دیگر. حتی بخشی از حقوقم را صرف خرید جایزه برای بچه‌ها می‌کردم. از همین‌جا انگیزه تأسیس بیت‌الزهرا(س) به تدریج در وجودم جان گرفت. جایی که جوان‌ها و اهالی محله را دور هم جمع کردم و به آنها قرآن و... آموزش دادم. سال 1346 هیئتی را در محله نارمک راه‌اندازی کردم و ایده‌ام تبلیغ قرآن و شعائر دینی در محله بود. علاوه بر آموزش قرآن، احکام و... تعطیلات آخر هفته و دیگر مناسبت‌ها را همراه بچه‌های هیئت به بوستان‌ها و تفرجگاه‌ها می‌رفتیم و با نصب پرچم هیئت، برای مردم سرودهای مذهبی و قرآن می‌خواندیم.»

شروع فعالیت از هیئت خانگی


حالا با تلاش‌های بی‌وقفه این خیّر محبوب محله تهرانپارس، فعالیت‌هایی مانند حفظ، روخوانی، روانخوانی، صوت، لحن، آموزش مفاهیم قرآن و... برای بانوان و آقایان در مؤسسه قرآنی بیت‌الزهرا(س) انجام می‌شود و بخشی از این آموزش‌ها هم برای اهالی رایگان است.
جاهی که مدیریت مرکز را به عهده دارد، می‌گوید: «سال 1355 به محله تهرانپارس آمدم. می‌خواستم فعالیت‌های قرآنی را در این محله هم با جدیت بیشتری پیگیری کنم. کار را با نصب پرچم هیئت بر سر در خانه‌ام شروع کردم. طولی نکشید که هیئت «رهروان قرآن و عترت(ع)» که هدفش آموزش قرآن و مفاهیم قرآنی به بانوان محله بود، جایش را میان اهالی باز کرد.»
جاهی از تلاش‌ها و فداکاری همسرش در راه‌اندازی و اداره آن هیئت قدیمی می‌گوید. هیئتی که بعدها با همکاری و کمک تمام اعضای خانواده تبدیل به مرکز قرآنی بیت‌الزهرا(س) شده است: «همسرم نقش مهمی در راه‌اندازی این مرکز داشت. روزهایی که تازه وارد این محله شده بودیم و هیئت پیروان قرآن و عترت(ع) را در خانه راه‌اندازی کردیم، برای جذب بانوان محله به هیئت و تربیت فرزندانی که همگی امروز از مدرسان قرآن مرکز هستند، تلاش‌های زیادی انجام داد. حالا علاوه بر تربیت مربیان مجربی که بیشتر آنها روزی در همین مرکز با قرآن آشنا شده‌اند، جوان‌های قرآنی زیادی را پرورش داده‌ایم که در مسابقه‌های داخلی و خارجی هم رتبه‌های خوبی کسب کرده‌اند. تا جایی که بیت‌الزهرا(س) سال گذشته عنوان مؤسسه قرآنی برتر استان تهران را هم به دست آورد.»

جوانی که قاری سرشناس است

خانواده جاهی با تأسیس مرکز قرآنی بیت‌الزهرا(س) بسیاری از جوان‌ها و اهالی محله را به فعالیت‌های قرآنی جذب کرده‌اند و در این زمینه خاطره‌های زیادی به یاد دارند. حاجی یکی از خاطره‌های شیرینش را این‌طور برای‌مان تعریف می‌کند: «یادم است شب قدر بود و جمعیت زیادی از اهالی محله برای مراسم به بیت‌الزهرا(س) آمده و در مرکز جمع شده بودند. بیرون از مؤسسه نگاهم به جوانی افتاد که در تاریکی پیاده‌رو با قرآنی که در دستش گرفته بود، اشک می‌ریخت و قدم می‌زد. جلو رفتم و از او خواستم همراه من در مراسم شرکت کند. او را با خودم تا بهترین جای مجلس بردم. مراسم که تمام شد دیدم اگرچه ظاهر مناسبی نداشت اما دلش آماده پذیرش قرآن بود. کمی با هم صحبت کردیم و از او قول گرفتم در کلاس‌های قرآن مؤسسه شرکت کند. فردای آن روز پدرش به دیدنم آمد و از ماجرای رفتار نامناسب یکی از اعضای هیئت با پسرش گفت. اینکه به دلیل ظاهر نامناسبش او را به مراسم راه نداده بودند. سال‌ها از آن ماجرا گذشته و آن جوان حالا یکی از قاریان سرشناس کشور است. زندگی در بیت‌الزهرا(س) سراسر لطف اهل‌بیت(ع) و خــاطره‌ساز است.»

کار خیر در کنار تلاوت قرآن

یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های مرکز قرآنی بیت‌الزهرا(س) کارهای خیر مرکز است. این مرکز تبدیل به خانه امید بسیاری از نیازمندان شده و با جذب خیّران و با مشارکت اهالی، جهیزیه برای نوعروسان کم‌بضاعت تهیه می‌کند. وقتی همراه بهمن جاهی وارد بخش خیریه مرکز قرآنی بیت‌الزهرا(س) می‌شویم، حضور بانوانی که همگی از اهالی هستند و برای انجام کارهای خیر داوطلب شده‌اند، بیش از هر چیز جلب توجه می‌کند. جاهی انبار کوچکی که از هدایا و لوازم اهدایی اهالی محله پر شده، نشان می‌دهد و می‌گوید: «جلسه‌های آموزش قرآن هیئت پیروان قرآن و عترت که در خانه قدیمی ما برگزار می‌شد، نتیجه دیگری هم داشت. همسرم با خانواده‌هایی آشنا شد که مشکلات مالی فراوانی داشتند. با همفکری هم تصمیم گرفتیم علاوه بر آموزش قرآن، برای حل این مشکلات هم قدم برداریم. قدمی که بدون مشارکت خیّران و اهالی محله میسر نمی‌شد. سال 1373 وقتی این ساختمان را خریدیم و مرکز بیت‌الزهرا(س) به شکل رسمی شروع به کار کرد، بخش خیریه را فعال کردیم. از اهالی خواستیم وسایل نویی را که نیاز ندارند، برای ما ارسال کنند تا آنها را در اختیار نیازمندان قرار دهیم. خدا را شکر مشارکت اهالی باورنکردنی بود. تا جایی که علاوه بر کمک خیّران به مشارکت اهالی محله دل بسته‌ایم و اکنون 70 خانواده بدسرپرست و بی‌سرپرست زیر پوشش مرکز هستند. خیریه ما کمک‌های پزشکی، دارویی، تحصیلی و... هم دارد که متولی این کمک‌ها فرزندان خانواده‌هایی هستند که با کمک خیریه به این جایگاه رسیده‌اند.»

با همسرم به آرزو‌هایم رسیدم

حدود22 سال پیش، بهمن جاهی ساختمان مؤسسه بیت‌الزهرا(س) را با هزینه شخصی خریداری کرد و حالا همراه خانواده‌اش در طبقه بالای مؤسسه سکونت دارند. همسر و فرزندان او از مدرسان قرآن مؤسسه هستند و جاهی هم بارها در میان صحبت‌ها به نقش اساسی همسرش در تربیت فرزندان، راه‌اندازی مؤسسه و فعال شدن بخش خیریه مرکز اشاره کرده است. اما وقتی با «رقیه قره یاضی» هم کلام می‌شویم او همسرش را الگوی خود برای شرکت در کارهای خیریه و آموزش قرآن می‌داند و می‌گوید: «پدرم از بازاریان شهرستان شبستر بود. از آنهایی که وقتی می‌خواست یک کیسه چای برای مشتری وزن کند، وزن کیسه را هم از چای کم می‌کرد تا مبادا مال حرام وارد زندگی‌اش شود. وقتی قرار شد ازدواج کنم دعا کردم اگر پدرم شخصی است که 7 خانواده را زیر پوشش گرفته، همسر من هم در همین راه قدم بردارد. حالا که با کمک‌های او مؤسسه ما 70 خانواده را زیر پوشش دارد، خیلی‌ها را با قرآن کریم آشنا کرده‌ایم و فرزندان‌مان هم مدرس قرآن هستند، به آرزویم رسیده‌ام.»

الگویی برای ساده زیستی


حاج خانم خیلی کم‌صحبت است اما بهمن جاهی قدردانی از همسرش را فراموش نکرده و او را عامل موفقیت خود و فرزندانش می‌داند و می‌گوید: «همسرم برای من، فرزندان و حتی بانوان محله الگوی ساده زیستی است. همان‌طور که به درخواست او با ساده‌ترین شکل ممکن مراسم ازدواجمان برگزار شد، او هم بانوان جوان و قرآنی را به همین مسئله توصیه می‌کند و خیلی‌ها هم به حرف‌هایش عمل کرده‌اند. هر وقت برای‌مان مهمان می‌آید، تنها یک نوع غذا آماده می‌کند و همه دلیل این رفتارش را می‌دانند. می‌گوید شاید یکی از مهمان‌ها توانایی برگزاری یک مهمانی مفصل را در خانه‌اش نداشته باشد. آن وقت اگر برای دعوت کردن مهمان دچار مشکلات مالی و... شود ما مسئولش هستیم. همین موضوع میان همه اقوام، فرزندان و حتی بانوانی که به مؤسسه می‌آیند جا افتاده و خیلی‌ها از رفتارش الگو گرفته‌اند. در چنین فضایی فرزندان من هم با عمل به دستورات قرآن بزرگ شدند.»

بانوی بدحجاب را جذب کلاس‌های قرآن کردیم


حاج خانم در کنار همسرش تلاش‌های بسیاری برای آشنایی بانوان با قرآن و احکام الهی انجام داده است. جاهی نقش اساسی همسرش را با خاطره‌ای تعریف می‌کند: «چند سال پیش وقتی همراه جوان‌ها و جمعی از قدیمی‌های مؤسسه مشغول آماده کردن مقدمات مراسم عزاداری ماه محرم بودیم، بانویی با حجاب نامناسب آمد و از برنامه‌های قرآن پرسید. وقتی نشانی همسرم را در قسمت بانوان به او دادم، یکی از جوان‌ها از پذیرفتن او گله کرد. مدتی گذشت و من هم آن موضوع را از یاد بردم. تا اینکه بار دیگر آن خانم را با ظاهری متفاوت ملاقات کردم محجبه شده بود و در فعالیت‌های مؤسسه شرکت می‌کند. ماجرا را از همسرم جویا شدم و فهمیدم او هم با وجود برخی مخالفت‌ها با خوش رفتاری او را در کلاس‌های قرآن پذیرفته و بیش از دیگران به او توجه کرده است. تا اینکه حالا آن خانم علاوه بر فعالیت قرآنی در برنامه‌های فرهنگی مؤسسه هم حضور فعال دارد.»

و در طول برنامه خواننده جوان آقای محمد بابابی نیز اجرای زنده خواهند داشت .


مجید بابایی -خواننده 

محمد بابایی

میشه بهتر شد به مناسبت ماه مبارک رمضان هر شب ساعت 22:30 به وقت تهران از جام جم پخش می شود .

۳ تیر ۱۳۹۶ ۱۳:۱۸
تعداد کلیک: ۵۷۱

نظرات بینندگان


نام فرستنده: *
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 5000