۳۰ دی ۱۳۹۸ | Jan 20, 2020
 
به شبکه جهانی جام جم خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مصاحبه با خانم مهین ( طیبه )اولیایی از مخاطبان قدیمی مقیم هلند

مصاحبه با خانم مهین ( طیبه )اولیایی از مخاطبان قدیمی  مقیم هلند
به روز رفتار نمائید،حضرت علی(ع) فرمود فرزند زمان خویشتن باشید .

 

 

 

 

 

 

لطفا خودتان را معرفی بفرمایید؟مهین ( طیبه )اولیایی هستم، متولد 1326 ش، تحصیلاتم  روزنامه نگاری در دانشکده ارتباطات و تاریخ از دانشگاه تهران و یکسال و اندی هم در سوربن ادبیات فارسی خواندم و هم اکنون در هلند سکونت دارم.   

از کی بیننده شبکه جهانی جام جم شدید؟ از سال 1997 که برنامه تماس 77 اجرا می شد بیننده شبکه جهانی جام جم بوده ام .

چند ساعت در روز و چه برنامه هایی را می بینید؟ من ساعاتی که در خانه هستم برنامه های مورد علاقه ام را از شبکه جهانی جام جم تماشا می کنم .

بهترین برنامه های پخش شده از شبکه جهانی جام جم کدامند؟ بهترین برنامه دستان بود (با اجرای خوب مجری متین و فهمیده آن) و برنامه مذهبی معرفت . دیگر برنامه های مذهبی را هم تماشا می کنم اما به سریال ها علاقه ندارم آنها مصرف داخلی دارد.

نقاط ضعف و قوت برنامه های شبکه جهانی جام جم چیست؟ نقطه ضعف برنامه های شما در این  است که مجریان شما لباس پوشیدن و دیسیپلین غربی را بلد نیستند لذا جوانان در اینجا علاقه ای به دیدن شبکه جهانی جام جم ندارند و تلاش شما در تهیه برنامه های متنوع از نقاط قوت برنامه های شبکه جهانی جام جم است .

شبکه جهانی جام جم را از چه طریق دریافت می کنید ؟ از طریق ماهواره

 علت علاقمندی تان به شبکه جهانی جام جم چه بوده است؟ برنامه های مورد علاقه ی من به  زبان فارسی ازشبکه جهانی جام  جم پخش می شود .

زندگی درکشور غریب چه حسی دارد ؟ من اینجا را وطنم کرده ام اغلب مراسم مذهبی را در خانه ام برگزار می کنم و مورد علاقه و اعتماد نه تنها ایرانی ها بلکه اغلب خارجی ها به خصوص هلندی ها هستم و باید اذعان کنم آنچه که مرا برای اولین بار ( بعد از مهاجرت ) به ایران کشاند تماشای برنامه ای بود که در آن آقای شهریاری روی تخت چوبی در دربند نشسته بود و برنامه را اجرا می کرد ، آمدن هر سال به ایران این علائق را محکم تر می کند.

تفاوت شبکه جهانی جام جم با دیگر شبکه های فارسی زبان و محلی در چیست ؟ تفاوت شبکه جام جم با رسانه محلی اینجا در این است که اینها ریلکس بدون لباس رسمی می آیند برنامه اجرا می کنند و زبان و رفتار آنها مانند زبان و رفتار مردم است.فضای برنامه هایشان شاد است و با مسوولان شوخی ( به جا)  می کنند و در عین حال اطلاع رسانی به موقع دارند  .

اخبار ایران را از چه طریقی کسب می کنید ؟ من اخبار ایران را از رسانه های مختلف کسب می کنم البته آنها (در ظاهر )خود را بیطرف نشان می دهند اما با زیرکی آنچه خودشان در نظر دارند را القاء می کنند. 

مایلید چه برنامه هایی را بیشتر از شبکه جهانی جام جم ببینید؟ من به برنامه های فرهنگی و مذهبی علاقه مندم اما متاسفانه دستان را حذف کردید ،معرفت و برنامه های مذهبی را تماشا می کنم برنامه ای که در آن آقائی که روحانی ست و حافظ را عالی تفسیر می کند مورد علاقه منست  فکر می کنم نام برنامه سمت خداست.

چه انتظاری از شبکه جهانی جام جم دارید؟ باید شبکه جهانی جام جم به  مخاطبان خارج از کشور با عنایت به تفکر و ایده هایی که جوامع در خارج از ایران دارند، توجه ویژه ای داشته باشد. از مجریانی استفاده کنید که آداب و رسوم و دیسیپلین  اجرا را رعایت می کنند و زبان گفتاری را صمیمانه و ساده و بی تکلف ادا می نمایند تا بیننده ارتباط راحت تر وبهتری با آن ها برقرار کند.در اخبار گویندگان بیطرف باشند و قضاوت را به عهده ی خود بیننده بگذارند، با گنجاندن مناظر و موزه های ایران در سریال ها ،جوانان ایرانی خارج از کشور را مشتاق دیدار وطن نمایید . بعداز پخش سریالهای تاریخی برای درک واقعیت ها  با دعوت از صاحبنظران ، محتوای سریال ها را نقد کنید.میز گردی از ادیان و افکار مختلف بگذارید تا هر دینی خود را معرفی کند مانند تلویزیون هلند که یکشنبه ها با حضور افراد مطلع به بررسی تمام ادیان می پردازد(اسلام ،مسیحیت ، یهود ، هندو و حتی بودائی) بدون اینکه قضاوت کند .چندی پیش دیدم برنامه خبر را مانند تلویزیون من و تو پخش می کردید که خیلی تقلیدی و مصنوعی بود ،جوانان مایلند از آخرین تحولات تکنولوژی و فناوری مطلع شوند، باچنین برنامه هایی جوانان را راغب به تماشای شبکه جام جم کنید.

تفاوت سبک زندگی مردم ایران و هلند در چیست؟ مردم در هلند با هم همدل هستند در جشن ها برای کمک به مردم کم درآمد بازار دست دوم فروشی در شهرها و در میادین مرکزی شهر برپا می شود و به خصوص بچه ها اسباب بازی های خود را برای فروش می آورند.من نمی دانم چند ایرانی پرچم ایران را در خانه دارند اما در هلند اغلب خانواده ها پرچم کشورشان را در خانه دارند و در مراسم تولد شاه و وقتی فرزندانشان دیپلم متوسطه را بگیرند  از در خانه با کیف و کتاب فرزندشان آویزان می کنند یعنی فرزندمان فارغ التحصیل شد. هلندیها به راحتی اقوام دیگر را می پذیرند و از دانسته های آن ها بهره می برند.

نحوه ی برگزاری مراسم ملی و مذهبی در هلند چگونه است؟ مراسم مذهبی (تولد حضرت عیسی مسیح ،  عید پاک ، مراسم دعا و... ) در کشور محل اقامت من در کلیساها برگزار می شود ، مراسم ملی آنها نیز به صورت جشن در کوچه ها و خیابان ها و مراکز بزرگ خرید با حضور مردم برگزار می شود. ایرانیها؛ جشن نوروز را در خانه ها می گیرند ، مراسم مذهبی را برخی از شبکه جام جم تماشا می کنند ، برخی هم به مسجد شیعیان آخن می روند ( اخن در آلمان 30 کیلومتربا مافاصله دارد) گاهی هم سفارت ایران دعوتنامه برای شرکت در مراسم می فرستد چون 250 کیلومتر با ما فاصله دارد ،ما با گروهی از شیعیان تمامی مراسم مذهبی را در منزل با علاقه خاصی با هم برگزار می کنیم.

بعد از اقامت در هلند دیدگاهتان در مورد ایران چه تغییری کرد؟ بعد از سالها اقامت در اروپا دید من به ایران این نکات را به همراه دارد مردم ما خیلی با احساسات زندگی می کنند درحالی که مردم اروپا با عقلشان از زندگی بهره می برند، اسیر خرافات و قضا و قدر نیستند، زندگی و سختی های آن را به راحتی می پذیرند شکایت، غصه و درد دل ندارند، از روزشان در همان روز نهایت لذت را می برند خیام وار زندگی می کنند،مردم ما از چرخش جهان کمی عقب مانده اند . ایران از لحاظ شهری مدرن تر و پیشرفته تر شده  است.

در ده سال گذشته ایران از چه نظر تغییر کرده است ؟ ایران در 10 سال اخیر رشد بهتری داشته است و امیدوارم با برجام و قراردادهای اخیر بیکاری درکشور کم و مردم از یاس و بدبینی به افق های روشن تری برسند.

نگرش مردم هلند در مورد ایران چیست ؟ نگرش مردم هلند به کشور ما به رفتار و گفتار ما با آنان هم مربوط می شود اما در اینجا باید به مسئولیت شبکه جام جم در این نگرش بپردازم ،اوائل که آمدم اینجا فیلم و کتاب بدون دخترم هرگز که در اسرائیل تهیه شده بود هر هفته در تلویزیونهای هلند به نمایش در می آمد و ایران را آن طور که آن فیلم می خواست (سیاه) نشان می داد اما جام جم یا فیلمسازان ایران فیلمی از دکتر محمودی نساختند که پاسخی به آن فیلم کذایی باشد آن خانم یک بیمار روان پریش آمریکایی بود که با دکتر محمودی به ایران آمد و با انتشار کتاب و فیلم پول کلانی بدست آورد اما چهره دکتر محمودی که اخیرا در گذشت در رسانه ها محو بود . چرا جام جم چیزی نساخت که اثر آن فیلم را خنثی کند؟ سالها طول کشید تا کمی اخیرا از آن سیاه نمایی کاسته شود و این نه فقط مدیون برجام بلکه مدیون تاثیر گذاری تلویزیون "هلند" بر افکار عمومی مردم این کشور است. اخیرا نماینده شبکه خبر هلند در تهران برنامه ای تهیه کرد به نام "مرد ما در ایران" به معنی "فرستاده ما در تهران" بود که ایشان از زندگی مردم و محبت و میهمان نوازی ایرانی ها می گفت و عده کثیری با دیدن آن برنامه از تلویزیون هلند که در 3 قسمت پخش شد به ایران سفر کردند و همین دو ماه قبل هم خانمی از تلویزیون هلند در باره ایران و شهرهای آن برنامه تهیه و پخش کرد که توریست های هلندی را به آژانس های مسافرتی کشاند به خصوص نشان داد که درقطار های ایران ،چای و شکلات برای مسافران در کوپه ها گذاشته می شود و این اصلا در اروپا  نیست . اینها را گفتم تا بدانید اگر شبکه جام جم هم از تلویزیونهای اروپا دعوت و آنان را به فیلمبرداری از جاذبه های ایران تشویق کند چه اثر مثبتی برای ایران خواهد داشت .

نظرات ، انتقادات و پیشنهاداتتان در مورد عملکرد امور مخاطبان چیست؟ اخیرا عملکرد امور مخاطبان با توجه به ارسال ایمیل های متعدد و پرسشنامه برای مخاطبان بهتر شده است و لازم است این ارتباط تداوم داشته باشدو در اهدای جوایزحسن قول و دقت کافی را رعایت کنید.

 برای ارتقاء برنامه های شبکه جهانی جام جم چه پیشنهاداتی دارید؟ به روز رفتار نمائید،حضرت علی(ع) فرمود فرزند زمان خویشتن باشید .به علایق جوان ها توجه کنید، آنها موسیقی را دوست دارند و به لباس و ظاهر خود اهمیت می دهند  پس شبکه جهانی جام جم برای جذب جوانان باید به این مسایل توجه کند و از شما استدعا دارم برنامه "دستان "مجدد پخش شود  این شما هستید که فرهنگ سازی می کنید و گوش مردم را به نواهای خوش عادت می دهید.

چه پیامی برای مدیر شبکه جهانی جام جم دارید؟ مایلم مدیرانی که برای شبکه برمی گزینید ،افرادی تحصیل کرده، آشنا به زبان  انگلیسی و لااقل مدتی در خارج از ایران تحصیل و زندگی کرده باشند آن وقت می توانند آن گونه که ایرانی ها در خارج از کشور زندگی می کنند و توقع دارند فکر و عمل کنند. برنامه های ورزشی صبحگاهی بگذارید تا بینندگان را به ورزش با تلویزیون عادت دهید، برنامه و اطلاعات پزشکی را نه فقط مانند برنامه زیتون بلکه هر روز در برنامه نرمش صبحگاهی بگنجانید تا مردم بدانند چگونه از قند و چربی پرهیز و مواد سالم مصرف کنند، موسیقی کلاسیک را مرتب در برنامه ها پخش کنید و گوشها را به نوای موسیقی خوب و عالی عادت دهید . مراسم مختلف مذهبی مثل عاشورا و شبهای احیا را برای ما به طور زنده و مستقیم از ایران پخش کنید ،از روحانیون تحصیل کرده ، مطلع و آگاه به مسایل روز دعوت کنید تا جوانان را به مذهب ترغیب کنند.مایلم مدیر شبکه باحضور در برنامه ها با مردم و مخاطبان تماس (مستقیم)برقرار کنند و نظرات آنان را بدانند . حتما می دانید که بینندگان کم سواد، برنامه ها را برای پر کردن اوقات فراغت خود تماشا می کنند اما قشر تحصیل کرده توقع بهترین ها را دارد .من از مدیران شبکه که در آن تحریم طولانی بهترین ها را برای ما در حد توانایی پخش کردند سپاسگزاری می کنم و اینک که برجام درهای جهان را بروی ایران باز کرده امیدوارم شبکه جام جم هماهنگ با تحولات روز و تکنولوزژی در ادامه و بهبود برنامه ها کوشا باشد .توفیق همه خدمتگزاران را در اجرای اهدافی که مورد تایید حضرت قائم (عج) باشند، آرزومندم .                        

۲۹ بهمن ۱۳۹۶ ۱۳:۳۶
تعداد کلیک: ۷۲۹

نظرات بینندگان


نام فرستنده: *
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 5000  


کلیه حقوق متعلق به شبکه جهانی جام جم می‌باشد.