۳۰ دی ۱۳۹۸ | Jan 20, 2020
 
به شبکه جهانی جام جم خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مصاحبه با محمدحسین شهربانی ایرانی مقیم آمریکا

مصاحبه با محمدحسین شهربانی ایرانی مقیم آمریکا
اکثریت ایرانیان مقیم آمریکا افراد تحصیل کرده هستند و جامعه شیعه در آمریکا را شکل داده‌اند و مساجد آنها هم در این کشور فعال است .

 

 

 

 

 

 

 

 

v لطفا خودتان را معرفی کنید؟

محمدحسین شهربانی هستم. دبیر انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا، فوق لیسانس مکانیک و الکترونیک و جانباز هشت سال دفاع مقدس، اواخر سال 1355 برای ادامه تحصیل به آمریکا رفتم و از همان بدو ورود به این کشور و آشنایی با چند دانشجوی مسلمان، عضو انجمن اسلامی شدم که با تلاش افرادی همچون شهید چمران راه‌اندازی شده بود و فعالیت‌های انقلابی در پیگیری تأسیس حکومت اسلامی و مخالفت با رژیم پهلوی داشت.

 

v برخی از اقدامات انقلابی انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا،را ذکر کنید؟ در آن زمان تمامی دانشجویان و مخالفان حکومت پهلوی و بچه‌های مسلمان دور هم جمع شده بودیم؛وقتی انقلاب پیروز شد، فعالیت‌های انجمن اسلامی رنگ و بوی دیگری گرفت و با اجرای برنامه‌های منظم و منسجم در ایالت‌ها و شهرهای مختلف آمریکا، به مقابله با جریان‌های مخالف انقلاب از جمله منافقین، مارکسیست‌ها و دموکرات‌ها و دیگر گروه‌های معاند انقلاب اسلامی، پرداختیم. در آن زمان در آمریکا تعداد مساجد،فروشگاه‌های اسلامی، افراد محجبه و... بسیار اندک بود، انجمن‌ اسلامی در آن سال‌ها جلسات هفتگی خود را با برنامه‌هایی مانند سخنرانی، آموزش قرآن، تفسیر،مباحثه‌های سیاسی و.. پیگیری می‌کرد و در دوران جنگ تحمیلی علیه ایران هم با دایر کردن میزهای فرهنگی در دانشگاه‌های مختلف، به ارائه کتب و نوارهای اسلامی و مرتبط با انقلاب اسلامی ایران، می‌پرداخت .با توجه به این نکته که قوانین جامعه آمریکا برای خود مردم آمریکا و متناسب با آنها ایجاد شده است، برای فعالیت در این جامعه باید با تمامی قوانین این کشور آشنا بود. ما نیز با استفاده از این دانش و آگاهی، در زمان اشغال سفارت آمریکا در تهران، به دفاع از این اقدام پرداختیم و با استفاده ازظرفیت‌های موجود در این جامعه، با تبلیغات مخرب آنان علیه ایران، مقابله کردیم.

 

v انجمن اسلامی چگونه از ایران در مقابل تبلیغات دشمنان حمایت می کرد؟

انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا همیشه در مجالسی که سخنی برضد ایران و اسلام مطرح شود، پاسخی برای گفتن داشته و دارد. در حقیقت فعالیت‌های این انجمن در شهرهای مختلف آمریکا، نقطه قوتی برای ارائه فرهنگ ایرانی اسلامی و شیعه برای تمام آمریکاست. جلسات هفتگی انجمن اسلامی و دعوت از اساتید مختلف برای سخنرانی، توانست مسایل اسلامی را در اکثر شهرهای آمریکا منتشر کند. بعد از این مرحله بود که لزوم ایجاد مساجد در شهرهای مختلف آمریکا مطرح شد و با کمک انجمن اسلامی، برادران مسلمان بالاخص اهل سنت اقدام به ساخت مساجد کردند، به نحوی که هم‌اکنون در شهری که زندگی می‌کنم (سالت‌لیک سیتی در ایالت یوتا) 4 مسجد بزرگ فعالیت می‌کنند.

 

v اقدامات آمریکا در مقابل فعالیت های انجمن اسلامی چه بود؟

از سال 84 میلادی، شاهد هجوم عظیم جماعت تبلیغی به آمریکا و مساجد این کشور بودیم که توسط عربستان سعودی حمایت می‌شدند. از پشت پرده این جریان خبر ندارم؛ اما می‌دانم که برخی کشورها نظیر عربستان از فعالیت‌های انجمن اسلامی احساس خطر کردند و با هزینه‌های بسیاری اقدام به اعزام مبلغ‌ها به آمریکا کردند و متاسفانه بیشتر مساجد این کشور را در دست گرفتند.

v انجمن اسلامی دانشجویان مقیم آمریکا درحال حاضر، در چه زمینه ای فعالیت می کند؟

احداث مساجد بسیار و فعالیت آنها سبب شد تا فعالیت‌های انجمن اسلامی کمتر شود و از آن به بعد جلسات هفتگی که پیش از آن در انجمن برگزار می‌شد، در مساجد و با حضور تعداد بیشتری از مسلمانان با ملیت‌های مختلف برگزار شوند. در حال حاضر هم فعالیت انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا به برگزاری سمینارهای سالانه محدود شده است. البته سمینار سالانه‌ای هم از شش سال پیش به نام انجمن اسلامی شیعیان مقیم آمریکا (شامل شیعیان با ملیت‌های مختلف) و همچنین سمینار سالانه شعیان عرب، به موازات انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی در آمریکا، فعالیت می‌کنند.

 

v آیا مساجد در آمریکا فعال هستند و چگونه می توان ازفعالیت مساجد در آمریکا مطلع شد؟

 

اگر عضو ایمیل لیست مساجد باشید هرهفته برنامه های آنها برای شما ارسال می شود .مساجد در آمریکا درطول سال برنامه دارند. در این چهل سالی که در آمریکا بودم در هیچ مناسبتی ما بدون برنامه نبودیم. وقتی رفتم آمریکا تعداد مساجد کم بود و  مراسم ها در دانشگاه ها برگزار می شد. به تدریج که مهاجرت مسلمانان به آمریکا زیاد شد تعداد مساجد هم بیشتر شد.

 

v هزینه ساخت مساجد در آمریکا به چه صورت تامین می شود؟

مساجد آمریکا با مشارکت مسلمانان همان شهر ساخته شده است. مثلا برای ساخت مسجد سنی ها به نام مسجد خدیجه، یک ایرانی 500 هزار دلار مشارکت کرد.

 

v ترکیب اعضای مساجد را چه کسانی تشکیل می دهند؟

اغلب افراد تحصیل کرده و اساتید دانشگاه از اعضای مساجد هستند، در جلسات شرکت می کنند و همین افراد در دانشگاه ها کنفرانس اسلامی برگزار می کنند و برای شرکت کنندگان صحبت می کنند.

 

v آیا مراکز اسلامی به خصوص مساجد را می توان یکی از راههای شناخت جامعه ایرانیان مقیم آمریکا دانست؟

اکثریت ایرانیان مقیم آمریکا از افراد تحصیلکرده هستند و جامعه شیعه در آمریکا را شکل داده‌اند و مساجد آنها هم در این کشور فعال است، البته باید جامعه امروز مسلمانان، شیعیان و ایرانیان آمریکا را بهتر بشناسیم ویکی از بهترین راههای آن شناخت مساجد و مسئولین و برنامه‌های این مساجد در سراسر آمریکاست. باید آماری از مساجد مسلمانان و به خصوص شیعیان آمریکا تهیه شود و سپس به نیازسنجی مسلمانان پرداخت و با استفاده از آن برای رفع نیاز شهرها و جوانان و جامعه مسلمانان و ایرانیان، برنامه‌ریزی و اقدام کرد، مساجد آمریکا احتیاج دارند که ایران با آنها ارتباط داشته باشد و نیازهای آنان را با توجه به شناخت دقیقی که از آنها به دست خواهد آورد، مرتفع سازد.

 

v در ایام محرم در آمریکا چه فعالیت هایی انجام می گیرد؟

سال گذشته در یکی از مدارس اسلامی بچه های مدرسه تعزیه برپا کردند که برای مسلمانانی که تا به حال ندیده بودند خیلی جالب بود. اولین یکشنبه هر محرم در یکی از خیابان های بزرگ و مهم نیویورک، دسته های عزاداری متشکل از ایرانی ها، عراقی ها، پاکستانی ها و... عزاداری و نذری پخش می کنند.

 

v آیا محدودیتی برای حجاب در آمریکا وجود دارد؟

تا به حال نشنیدم که برای کسی مشکلی از نظر حجاب پیش آمده باشد البته مواردی پیش آمده است که مثلا در هواپیما از کسی به خاطر محجبه بودن بیشتر سوال کرده باشند و یا از او ایرادی بگیرند و او را پیاده کنند.بیاید پایین که اینها رفتند از برخورد آنها شکایت کردند. اما در مجموع اینطور نیست که قوانین بازدارنده ای در این خصوص وجود داشته باشد. در آمریکا پلیس زن محجبه، مدیر و استاد محجبه داریم که به راحتی زندگی می کنند.

 

v نظرتان در مورد حجاب و افراد باحجاب چیست؟

خیلی خوب است که خانم ها و دختر خانم ها حجابشان را رعایت می کنند.به نظر من باید همیشه در زندگی آخر خط را سنجید. انسان ممکن است درس بخواند،دانشگاه برود، شغل و موقعیت اجتماعی خوبی به دست بیاورد، ازدواج کند و بچه دار بشود اما آخرش چی؟ اگر به آخر و عاقبت اعمالمان توجه داشته باشیم خیلی از مشکلات حل می شود. انسان باید شخصیت انسانی و اسلامیش را حفظ کند.خیلی از آمریکایی های معتقد غیرمسلمان و تابع ادیان دیگر؛ به دستورات دینی و مذهبی شان مانند نخوردن مشروب عمل می کنند و از این بابت هم افتخار می کنند.مسلمان هم باید با افتخار به دستورات اسلام عمل کند.

 

v آیا در آمریکا حجاب به عنوان یک ارزش مطرح است؟ یا صرفاً یک نماد است؟

در آمریکا افرادی که حجاب را انتخاب می کنند از روی عقیده و ایمانشان است، پس حجاب در آنجا ارزش است.ما در آمریکا پلیس زن باحجاب کامل داریم.

 

v آیا تا به حال پیش آمده که یک فرد غیر مسلمان را با اسلام آشنا کنید و در نهایت آن فرد مسلمان شود؟

بله در شهرهای مختلف آمریکا با ارتباطی که برادران مسلمان با غیرمسلمان داشتند، بعد از آشنایی ایشان با اسلام به آن علاقه مند شده و به اسلام گرویدند. اغلب افرادی که در آمریکا مسلمان می شوند برای درک عمیق مسائل اسلامی به ایران (شهرمقدس قم) می آیند و در حوزه علمیه مشغول به تحصیل می شوند.

 

v به نظر شما در آمریکا که انسان در معرض بسیاری از گناهان است، چگونه می تواند از گناه دوری کند؟

اگر فرد رابطه اش با دین و اعتقاداتش قوی باشد در بدترین شرایط هم نمی لغزد و وقتی درفعالیت های اجتماعی و مذهبی شهر محل اقامتش شرکت کند به خاطر سرگرم بودن با این فعالیت ها از گناه دوری می کند. وقتی می گویند خدا از رگ گردن به انسان نزدیک تر است یعنی هر جا باشی خدا هست.

 

v جامعه آمریکا را چگونه ارزیابی می کنید؟

جامعه آمریکا یک جامعه تبلیغات زده است و تبلیغات حرف اول را می زند، مردم هر چه را که از رسانه ها می بینند و می شنوند، چشم و گوش بسته می پذیرند به همین خاطر شما وظیفه سنگینی بر دوش دارید.

۲۹ بهمن ۱۳۹۶ ۱۳:۴۴
تعداد کلیک: ۹۲۶

نظرات بینندگان


نام فرستنده: *
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 5000  


کلیه حقوق متعلق به شبکه جهانی جام جم می‌باشد.