۲ بهمن ۱۳۹۸ | Jan 22, 2020
 
به شبکه جهانی جام جم خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مرکز اسلامی صبا کالیفرنیا

مرکز اسلامی صبا کالیفرنیا
مرکز اسلامی صبا یکی از مراکز اسلامی شیعی در شهر سن خوزه ایالت کالیفرنیای آمریکاست. این مرکز در سال ۱۹۷۹م تاسیس شد و تاکنون به فعالیت‌های دینی و فرهنگی خود ادامه داده است. مرکز اسلامی الرسول و مرکز اسلامی فاطمیه زیر مجموعه این مرکزند.

 

 

تاریخچه مرکز

تا دهه هفتاد میلادی، شیعیان فعالیت سازمانی چندانی در منطقه سن خوزه نداشتند. در سال ۱۹۷۷ دو خانواده شیعی به فکر سازماندهی مجالس محرم در محل زندگی خود در سن خوزه افتادند. آنان مجالس محرم را در خانه‌های خود برگزار می‌کردند و کم‌کم جمعیت شرکت‌کنندگان در این محافل بیشتر شد و ضرورت ایجاد یک مرکز اسلامی برای اجرا و سازماندهی و رفع نیازهای شیعیان این منطقه احساس شد.

در سال ۱۹۷۹ گردهمایی انجمن شیعیان منطقه تشکیل شد و پنج نفر به عنوان هیئت امنای مرکز برگزیده شدند. حضور زیاد شیعیان در طول ماه رمضان برای برنامه‌های افطار و دعا و محرم، اعضای مرکز را بر آن داشت به جای پنج نفر در هیئت امنا، نه نفر را به مدت دو سال انتخاب کنند. اعضای نه نفره هیئت امنا یک خانه را در شهر سن خوزه در ماه ژوئن سال ۱۹۸۶ خریداری کردند و آن را تبدیل به حسینیه‌ای برای مرکز نمودند. در سال ۱۹۹۲ و با افزایش استقبال شیعیان و جمعیت آنان، ساختمانی به مساحت ۲۵۰۰ متر مربع خریداری شده و تبدیل به مرکز اسلامی صبا گردید.

 

وضعیت کنونی مرکز

مرکز اسلامی صبا دارای موقعیت منحصر به فردی در میان تمام شیعیان در شمال امریکاست به گونه‌ای که شیعیان اردو زبان از هند و پاکستان، فارسی زبان از ایران و افغانستان و عرب زبان از لبنان، عراق و دیگر کشورهای عربی در آن عضو هستند. همچنین شیعیان اسپانیایی زبان و انگلیسی زبان نیز در آن شرکت داشته دارند و از برنامه‌های آن استفاده می‌کنند.

 

ساختار مرکز

مرکز اسلامی صبا از یک هیئت مدیره، یک هیئت امنا و یک هیئت مشاوران تشکیل شده است. در سال ۱۹۹۲ این مرکز اولین روحانی مستقر خود را تجربه کرد و در سال ۲۰۰۲ دومین روحانی مستقر، برای خدمت به جامعه شیعیان به این مرکز آمد. اکنون مرکز از وجود روحانی مستقر خود، نبی‌رضا عبیدی بهره می‌برد. عبیدی اهل کشور هند است و پانزده سال در حوزه علمیه قم به تحصیل علوم دینی پرداخته است. وی دکترای الهیات و فلسفه خود را از دانشگاه تهران اخذ کرد.

 

فعالیت‌های مرکز

مرکز اسلامی صبا فعالیت‌های گسترده‌ای را از زمان آغاز به کار خود برای شیعیان منطقه سن خوزه و اطراف آن با انجام رسانیده است:

§         اعزام به حج: سفر حج گروهی برای اولین بار توسط مرکز اسلامی در سال ۱۹۹۴ انجام شد و پس از آن هر سال گروه حج سازمان یافته است.

§         مراسم کفن و دفن: این مرکز با خرید مجموعه قبوری برای شیعیان در گورستان عمومی مسلمانان مراسم تشییع و تکفین و به خاکسپاری شیعیان را بر اساس فقه جعفری به جای می‌آورد.

§         مدرسه یکشنبه: مدرسه آخر هفته هر یکشنبه برای کودکان آموزش قرآن، فقه و تاریخ اسلام برگزار می‌کند. همچنین کلاس‌هایی برای بزرگسالان نیز برقرار است.

§         برگزاری مراسمات دینی و عبادی: برگزاری نماز جمعه، دعای کمیل، افطار ماه رمضان، عزاداری محرم و...

§         برگزاری سخنرانی‌های دینی: در ماه محرم و صفر و همچنین در ماه رمضان مجالس وعظ و سخنرانی در مرکز توسط امام مرکز و روحانیون دعوت شده برگزار می‌گردد.

§         پرداخت واجبات مالی: از جمله خمس، زکات، نذورات و کفارات

§         مراسم ازدواج و طلاق

§         برگزاری سفرهای خانوادگی، کنفرانس جوانان الحسنین و پیک نیک هر ساله توسط مرکز اسلامی صبا برگزار می‌شود.

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۴:۴۲
تعداد کلیک: ۲۸۲

نظرات بینندگان


نام فرستنده: *
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 5000  


کلیه حقوق متعلق به شبکه جهانی جام جم می‌باشد.