۲۲ آذر ۱۳۹۸ | Dec 13, 2019
 
به شبکه جهانی جام جم خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

گالری عکس

عوامل تولید

تهیه کننده و کارگردان:

بهمن ابراهیمی

تصویربردار:

رضا جلاوند،مریم کولیوند

صدابردار:

 انوشیروان فاضل پور

تدوینگر:

سهیل نظری، داریوش ابراهیمی

آهنگساز:

داود رضایی

راوی:

سیف الله غضنفری

گویندگان متن:

بهمن شکریان،شهرام صابونی

تهیه کننده و کارگردان برنامه

بهمن ابراهیمی

 

بهمن ابراهیمی


  بهمن ابراهیمی متولد1351 شهرستان کوهدشت می باشد. وی دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد ادبیات فارسی بوده و از سال 1376 فعالیت ادبی و هنری خود را به طور جدی آغاز نمود. تهیه و کارگردانی مجموعه برنامه ادبی شنیان(کردی)، مجموعه برنامه ادبی نیستان، مجموعه طنز کردی (کلاو) و پلکه زرینه، مجموعه طنز کارگاه حشمت، مجموعه طنز کاپیتان یوسف در جزیره از جمله کارهای تلویزیونی ایشان می باشد. همچنین مدیریت تولید و پخش و واحد موسیقی سیمای مرکز کردستان نیز از جمله سوابق حرفه ای ایشان در سازمان صدا و سیما بوده است. در حوزه تولید مستند نیز آثار متعددی همچون: مجموعه مستند کردستان شناسی، از شیرز تا کنی کوخا، مستند گاماسیاب رود ماد،یاقوت های ویژن آگر، از زرامین تا کنگاور، پالنگان ماسوله کردستان، شال آرمرده و مستند نجنه را در کارنامه خود دارد. تهیه و کارگردانی مجموعه برنامه ادبی سیاه مشق و عندلیب نیز از سایر کارهای وی در شبکه جهانی جام جم می باشد.  

معرفی برنامه

 

 

 

 مجموعه مستند «با سیمره»

مجموعه مستند «با سیمره» به کارگردانی بهمن ابراهیمی در ٢٦ قسمت به روایت زندگی، آداب و سنن، فرهنگ و جاذبه های طبیعی و گردشگری در طول مسیر رودخانه سیمره و نحوه معیشت مردم حاشیه این رود در ۵ استان غرب کشور از گاماسیاب در نهاوند تا هور العظیم در خوزستان می‌پردازد. این مستند تولید گروه فرهنگ و تاریخ شبکه جهانی جام جم در سال 1393-1391 می باشد.

 «با سیمره» مخاطبان را به تماشای سرشاخه های رودخانه سیمره در استان همدان دعوت میکند و سپس با ثبت جلوه هایی کمیاب از گرین و گاماسیاب به سوی هرسین، زرامین و کنگاور رفته و در ادامه نیز با قسمت هایی درباره بیستون، کرمانشاه، روانسر، کوهدشت، شیرز، دره شهر، پلدختر، شوش، خرم آباد، الشتر، نورآباد، سوسنگرد و... طبیعت غرب ایران برای بینندگان سراسر ایران معرفی می شود.

 تاکید عوامل این مستند بیشتر بر ثبت جلوه های زیبای طبیعی و نیز نمایش قابلیت های ژئوتوریسم مناطق مختلف غرب کشور همچون ژئو پارک شیرز بوده است.

   افتخارات:

  • رتبه نخست بهترین مستند (1393):  جشنواره نوروزی شبکه های داخلی و برون مرزی سیما
 

موضوعات برنامه

موضوعات برنامه

در قسمت (1) این مستند تصاویری از طبیعت منطقه زاگرس، فعالیت عشایران منطقه زاگرس و خواسپس رود اسب را خواهید دید.

 در قسمت (2) این مستند تصاویری از طبیعت نهاوند، گاماسیاب رودماد و غارهای بالای این رودخانه را خواهید دید.

 در قسمت (3) این مستند تصاویری از شهر و طبیعت نهاوند و پل آجری زرامین ؛ صحبتهای شهبازی، پژوهشگر تاریخ در مورد نهاوند؛ توضیحات احمدی، کارشناس باستان شناسی را در خصوص رامین تا کنگامه؛ تصاویری از حمام حاج آقاتراب ؛ تصاویری از زنبورداری، منبت کاری و مبل سازی در این مناطق را خواهید دید.

 در قسمت (4) این مستند تصاویری از شهر و طبیعت ملایر؛ قلعه پری؛ دژ کوراب؛ باغهای انگور؛ غارهای دست کن شهر پنهان در همدان؛ مقبره سیف الدوله، عمارت لطفعلیان در همدان"مصدق الماللک" ؛ موزه و بازار ملایر و تصاویری از گیوه دوزی در این شهر را خواهید دید.

 در قسمت (5) این مستند تصاویری از شهر تویسرکان و بارگاه حضرت حیقوق نبی(ع) و مقبره میررضی الدین؛ تصاویری از خرم رود؛ آبشار و رودخانه خرم رود در تویسرکان؛ درختان گردو و برداشت گردو ؛ روستای گشانی در تویسرکان و برداشت گردو و سایر محصولات کشاورزی در این روستا، قلعه اشتران " اردلان" در روستای اشتران؛ را خواهید دید.

 در قسمت (6) این مستند با عنوان همدان بر دامن الوند "1" ؛ تصاویری از طبیعت و رودخانه های منطقه الوند ؛ جاده های کوهستانی و آبشارها و عشایر منطقه الوند؛ کتیبه های گنجنامه؛ منطقه اکباتان و جاده گنج نامه؛ امامزاده محسن(ع) و مقبره باباطاهر را خواهید دید.

  

در قسمت (7) این مستند با عنوان همدان بر دامن الوند "2" ؛ تصاویری از شهر همدان، مقبره ابوعلی سینا و موزه آثار وی؛ دشت و کوههای منطقه همدان، جمع آوری و فروش گیاهان دارویی در بازار عطاران همدان؛ آثار باستانی و گنبد علویان؛ کلیسای گریگوری؛ صنایع دستی و سفالگری لالجین ؛ روستای برکانه و تصاویر زیبایی از بازار سنتی همدان را خواهید دید.

در قسمت (8) این مستند تصاویری از شهرستان و دشت کنگاور در استان کرمانشاه؛ آثار باستانی معبد آناهیتا در کنگاور؛ شهرستان صحنه و طبیعت آن؛ آبشار و مناظر طبیعی در صحنه گور دخمه ها؛ تصاویری از گاه آسیاب و رودخانه جاری و دشت و سراب جاری منطقه خوابه؛ تصاویری از احشام و کندوهای زنبور؛ امامزاده ابراهیم (ع) و امامزاده گنبد بابای بزرگ؛ شهرستان هرسین و تصاویری از مناظر طبیعی و باستانی این شهر را خواهید دید.

 در قسمت (9) این مستند تصاویری از بیستون در کرمانشاه؛ پل دین ور" یامل بیستون"؛ کاروانسرا و پل شاه عباسی، سراب و آثار باستانی منطقه بیستون را خواهید دید.

 در قسمت (10) این مستند تصاویری از قصر شیرین و طاق بستان و آثار باستانی منطقه مانند نگاره های سنگ تراش طاق بستان؛ بازار، تکیه بیگلربیگی و تکیه معاون الملک از آثار باستانی کرمانشاه؛ توضیحات محمدرضا رشیدی کارشناس میراث فرهنگی را خواهید دید.

 در قسمت (11) این مستند تصاویر زیبایی از شیرز تا کنی تو خاک؛رود و دره شیرز، توضیحاتی در خصوص کوه شیرز و سایر کوههای منطقه؛ منطقه ضرون و تکیه ضرون؛ عشایر و زندگی در کپرهای عشایر "سیاه چادرها" را خواهید دید.

 در قسمت (12) این مستند تصاویر زیبایی از کوهدشت، جامال نخستین؛ طبیعت و کوههای شیرز و طاق بستان در کرمانشاه ؛ شهرستان کوهدشت در استان لرستان و منطقه باستانی آن؛ صعود به کوههای سرسورن و قلعه منیژه؛ آوازخوانی مرد چادرنشین عشایر در کوهدشت؛ تنگه ها و رودخانه های منطقه کوهرنگ و رومنگان را خواهید دید.

در قسمت (13) این مستند تصاویر زیبایی از دشت و رودخانه سیمره؛ روستای زیتون و طبیعت زیبای آن؛ درختان زیتون؛ پرندگان منطقه سیمره؛ تنگه گرمه در کوهدشت لرستان؛ امامزاده محمد و زیارت مردم در منطقه کوهدشت لرستان؛ پل باستانی سپله در روستایی در کوهدشت را خواهید دید.

در قسمت (14) این مستند تصاویر زیبایی از طبیعت و رودخانه سیمره در کوهدشت لرستان؛ منطقه شیروان و چرداول در استان ایلام؛ گذر سیمره از ایلام؛ کوه و دشت و تنگه شمشه و سراب کلان قلعه سازبن؛ روستای هدف گردشگری سراب کلان؛ توضیحات آقای پنجعلی زاده، پژوهشگر در مورد شیروان و آثار تاریخی آن؛ چشمه های جاری در سراب کلان و ترانه سرایی محلی توسط مرد روستایی ؛ و تصاویری از بخش کشاورزی و کشت و برداشت روستاییان را خواهید دید.

در قسمت (15) این مستند تصاویر زیبایی از منطقه کوهستانی و برف گیر منطقه سیا در استان لرستان؛ روستای سیا و آب سیاه؛ رودخانه سیاو؛ مسیر رودخانه و پرندگان زیبای آن؛ توضیحات مرد روستایی در مورد آبیاری و کاشت انار در این منطقه؛ منطقه باستانی سیا و کشف آثار باستانی و توضیحات عطا حسن پور سرپرست کاوشهای باستان شناختی بنای قلعه گوری دماوند را خواهید دید.

در قسمت (16) این مستند تصاویر زیبایی از دره شهر و آثار باستانی آن؛ مسیر با سیمره؛ تنگه ماهور؛ کوههای منطقه با سیمره ؛ آب انبارها؛ قلعه های سنگی؛ شهرستان دره شهر و ورود به شهر تاریخی سیمره؛ قلعه میرغلام و سراب کلم را خواهید دید.

 در قسمت (17) این مستند تصاویر زیبایی از سلسله شهر در الشتر و طبیعت منطقه گاماسیاب در الشتر؛ رودخانه کهمان؛ درختان گردو همراه با توضیحات یک مرد روستایی در مورد قدمت درختان گردو؛ برداشت گردو در آخر روز تابستان در کهمان؛ تصاویری از قلعه مظفری در الشتر؛ رودخانه هنام؛ رودخانه، غار و کوههای اطراف روستای پرسک؛ کندوهای عسل و زمینهای کشاورزی؛ سراب کرده کنه؛ و تصاویری از عشایر این منطقه را خواهید دید.

 در قسمت (18) این مستند تصاویر زیبایی از طبیعت و شهر شاپورخواست؛ غارهای این منطقه و توضیحات عطا حسن پور، باستان شناس در مورد غارهای شاپورخواست خرم آباد؛ تصاویری از شهر خرم آباد و نمایی از فلک افلاک معروف به دژ شاپورخواست؛ موزه مردم شناسی؛ توضیحات عطا حسن پور در مورد فلک افلاک؛ منار معروف شهر خرم آباد؛ سنگ نبشته در مسیر خرم آباد به خوزستان؛ سراب های معروف خرم آباد، بزرگترین آنها سراب کیو، دریاچه کیو یا پارک کیو؛ دامداری منطقه خرم آباد؛ پل شاپور خرم آباد؛ پل قاجاریه؛ کاروانسرای شهین شهر و چشمک؛ بازارچه کاروانسرای میرزا سیدرضا در خرم آباد؛ شال و کلاه ستره؛ محله قدیمی درب با طاهر ؛ خانه آخوندابوبنای قدیمی در نزدیکی فلک افلاک را خواهید دید.

 در قسمت (19) این مستند با عنوان "کشکان رود کاسیان(1)" تصاویر زیبایی از تمدن کاسیها؛ آثار کشف شده و عصر مفرخ لرستان؛ وجه تسیه کاسیها؛ رودهرو دهستان بسطام؛ دشت هلشتر؛ رود دوآب؛ کاکا رضا؛ رود مهراب کوه و طریقه رسن درست کردن توسط یک زن روستایی را خواهید دید.

 در قسمت (20) این مستند با عنوان "کشکان رود کاسیان(2)"تصاویر زیبایی از سرزمین کوهستانی لرستان؛ شهرستان چگرینگ؛ پل کشکان؛ گنبد حیات الغیب؛ آبشارها؛ ده خرم آباد؛ انجیر تابستانه؛ توضیحات مهندس ابراهیمی کارشناس کشاورزی درخصوص کشت برنج در کشکان را خواهید دید.

 در قسمت (21) این مستند تصاویر زیبایی از طبیعت استان لرستان؛ پلدختر؛ پلهای واقع در این شهرستان؛ پل گاومیشان، پل کلهر؛ صخره ها وسنگ های تراش خورده، پارک طبیعت ولیعصر؛ غار کرکان؛ کاروانسرای چلشم؛ منطقه نصیر؛ آبشارهای فصلی نصیر و اراضی پل دختر را خواهید دید.

 در قسمت (22) این مستند تصاویر زیبایی از استان لرستان؛ پل گاومیشان؛ رودخانه سمیره معماری و وجه تسمیه پل گاومیشان؛ سراب ماژین در دامنه کوه میر نوروز؛ امام زاده مهدی صالح(ع)؛ پل تنگ و زیارتگاه امام زاده احمد(ع) را خواهید دید.

 در قسمت (23) این مستند تصاویر زیبایی از استان خوزستان؛ دشت خوزستان؛ کرخه؛ تالاب حورالعظیم؛ توضیحات حشمت الله مسکوک، کارشناس سد در خصوص سیلابها؛ دریاچه سد کرخه؛ نحوه آبیاری مدرن؛ پل شهید مهندس ناجیان؛ تصاویری از شهدای عملیات فتح المبین درکرخه و تصاویری از تانکهای منهدم شده دشمن را خواهید دید.

 در قسمت (24) این مستند تصاویر زیبایی از شهر شوش(میراث جهانی) در استان خوزستان؛ تپه های کشاورزی آن؛توضیحات محمد شیخ، کارشناس باستان شناسی در خصوص محوطه باستان شناسی شوش؛ آثار سنگی در کاخ آپادانا و موزه شوش را مشاهده خواهید کرد.

 در قسمت (25) این مستند تصاویر زیبایی از شهر شوش(میراث جهانی) در استان خوزستان؛ توضیحات مهرداد مهردادیان، استاد سفالگری در خصوص سفال و نقش آن در شهر شوش؛ ارگ شوش یا قلعه شوشی؛ مرقد امامزاده عبدالله بن علی(ع)؛کتیبه های آجری چغازنبیل و موزه باستان هفت تپه را خواهید دید.

 در قسمت(26) این مستند تصاویر زیبایی از خوزستان؛ بستان، منطقه تپه نشینی و جنگلهای سرسبز و تنوع گیاهی؛ گونه های گیاهی هورالعظیم را خواهید دید.

مشاهده برنامه

قسمت (1) ، مستند « با سیمره »
در قسمت اول این مستند تصاویری از طبیعت منطقه زاگرس، فعالیت عشایران منطقه زاگرس و خواسپس رود اسب را خواهید دید.
با سیمره
قسمت (2) ، مستند « با سیمره »
در قسمت دوم این مستند تصاویری از طبیعت نهاوند، گاماسیاب رودماد و غارهای بالای این رودخانه را خواهید دید.
با سیمره 2
قسمت (3) ، مستند « با سیمره »
در قسمت سوم این مستند تصاویری از شهر و طبیعت نهاوند و پل آجری زرامین ؛ صحبتهای شهبازی، پژوهشگر تاریخ در مورد نهاوند
با سیمره 3
قسمت (4) ، مستند « با سیمره »
در قسمت چهارم این مستند تصاویری از شهر و طبیعت ملایر؛ قلعه پری؛ دژ کوراب؛ باغهای انگور؛ غارهای دست کن شهر پنهان در همدان؛ مقبره سیف الدوله، عمارت لطفعلیان
با سیمره 4
قسمت (5) ، مستند « با سیمره »
در قسمت پنجم این مستند تصاویری از شهر تویسرکان و بارگاه حضرت حیقوق نبی(ع) و مقبره میررضی الدین؛ تصاویری از خرم رود؛ آبشار و رودخانه خرم رود در تویسرکان
با سیمره 5
قسمت (6) ، مستند « با سیمره »
ر قسمت ششم این مستند با عنوان همدان بر دامن الوند "1" ؛ تصاویری از طبیعت و رودخانه های منطقه الوند ؛ جاده های کوهستانی و آبشارها و عشایر منطقه الوند
با سیمره 6
قسمت (7) ، مستند « با سیمره »
در قسمت هفتم این مستند با عنوان همدان بر دامن الوند "2" ؛ تصاویری از شهر همدان، مقبره ابوعلی سینا و موزه آثار وی؛ دشت و کوههای منطقه همدان
با سیمره 7
قسمت (8) ، مستند « با سیمره »
در قسمت هشتم این مستند تصاویری از شهرستان و دشت کنگاور در استان کرمانشاه؛ آثار باستانی معبد آناهیتا در کنگاور؛ شهرستان صحنه و طبیعت آن
با سیمره 8
قسمت (9) ، مستند « با سیمره »
در قسمت نهم این مستند تصاویری از بیستون در کرمانشاه؛ پل دین ور" یامل بیستون"؛ کاروانسرا و پل شاه عباسی، سراب و آثار باستانی منطقه بیستون را خواهید دید.
با سیمره 9
قسمت (10) ، مستند « با سیمره »
در قسمت دهم این مستند تصاویری از قصر شیرین و طاق بستان و آثار باستانی منطقه مانند نگاره های سنگ تراش طاق بستان؛ بازار، تکیه بیگلربیگی و تکیه معاون الملک از آثار باستانی کرمانشاه؛
با سیمره 10
تعداد نمایش:۱ ۲ ۳
۲۶ مورد، صفحه ۱ از ۳
کلیه حقوق متعلق به شبکه جهانی جام جم می‌باشد.