۴ بهمن ۱۳۹۶ | Jan 24, 2018
 
به شبکه جهانی جام جم خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

گالری عکس

معرفی برنامه

مستند محیط بان و پلنگ

این مستند 52 دقیقه ای، از تولیدات گروه اجتماعی شبکه جهانی جام جم در سال 1395 به نویسندگی و تهیه کنندگی فتح الله امیری و کارگردانی نیما عسگری و فتح الله امیری می باشد.

خلاصه داستان

محمدرضا حلوانی محیط بان پناهگاه حیات وحش عباس آباد نایین، جثه ای کوچک و لاغر دارد، اما بیشترین تعداد شکارچی را در استان اصفهان دستگیر کرده و تاکنون سه بار محیط بان نمونه کشوری شده است، او در راستای حفاظت از طبیعت منطقه تحت حفاظتش حتی از جانش مایه می گذارد. و در دورانی که ابعاد مادی اولیت اول زندگی بسیاری از انسانهاست او همچنان عاشقانه کارش را انجام می دهد.

حلوانی با شکارچیان رابطه خوبی ندارد و برعکس با حامیان وحوش دوست است و به آنها کمک می کند. حلوانی هوش بسیار بالایی دارد و توانسته 400 هزار هکتار (محدوده ای به اندازه کشور سوئیس) را حفاظت کند او با پلیس مواد مخدر و پلیس راه و نیروی انتظامی رابطه خوبی دارد و از آنها کمک می گیرد. همچنین جوامع محلی علاقه مند از دوستان او هستند و به او کمک می کنند.

از دوستان او پیرمرد و پیرزنی هستند که در روستایی باستانی و در میان کوه زندگی می کنند. این روستا خالی از سکنه است و این پیرمرد و پیرزن تنها بازمانده ی این روستای قدیمی هستند. نام این روستا کبودان است یعنی کبک دان. روستایی ناشناخته سرشار از کبک و وحوش منطقه ای که در دل منطقه واقع شده. این روستای باستانی برق، گاز و تلفن ندارد. پیرمرد و پیرزن از آب چشمه ای که در روستا واقع شده کشاورزی و باغداری می کنند. اما نکته قابل توجه این است که بیش از ۷۰ درصد شکارهای منطقه به روستای آنها می آیند و از همان چشمه ی باغ انها آب آب می نوشند و جالب تر از آن این است که از پیرمرد و پیرزن نمی ترسند حتی تا 10 متری آنها هم نزدیک می شوند. اینها همان کسانی هستند که حلوانی دوستشان دارد و وقتی آنها هستند حلوانی خیالش راحت است. اما بخشی از فیلم درگیری مسلحانه با چکارچیان است، دشمنان حلوانی.

استان اصفهان مناطق حفاظت شده زیادی دارد که در این مناطق اکثر گونه های جانوری زیست می کنند اما گونه ارزشمند پلنگ ایرانی ۳۷ سال است که در این استان دیده نشده است، آخرین سند یک عکس متعلق به ۳۷ سال پیش است. قدیمی ها از پلنگ برای او صحبت می کنند که این منطقه وجود داشته، اما الان سالهاست که دیده نشده است.حلوانی با گزارش چوپانی مواجه می شود که میگوید پلنگ سگهای او را کشته!!! او به منطقه می رود و...

عوامل تولید

نویسنده و کارگردان:

فتح الله امیری

نیما عسگری

تهیه کننده:

فتح الله امیری

تدوین:

مصطفی گندمکار

فیلمبردار:

نیماعسگری

پژوهشگران:

دکتر حسین اکبری

محمدرضا حلوانی

صداگذار:

احسان افشاریان

آهنگساز:

بابک میرزاخانی

مدیرتولید:

مرتضی هاشمی

صدابردار:

امیرعباسی

علیرضا طالبی

مدیرتولید:

مرتضی هاشمی

کارگردانان برنامه

فتح اله امیری و نیما عسگری

فتح اله امیری و نیما عسگری   

 فتح‌اله امیری متولد 1360 شهرستان ایلام است. او کارشناسی ارشد تهیه کنندگی مستند از دانشکده صدا و سیما و از کارگردانان و مستندسازان جوان حیات وحش ایران است. از آثار او می توان به: آب را گل نکنیم، حیات وحش ایلام، غروب خجیر، زندگی در کسوف، در جستجوی پلنگ ایرانی، خزندگان ایران، حیات در رگهای سرد و تنهاوش اشاره نمود.

نیما عسگری کارشناس محیط زیست و کارگردان مستند عروس بوکان و تصویربردار حیات وحش است. وی در صفحه اینستاگرام خود، فعالیت حرفه ای مشترک خود با فتح اله امیری را با این عکس، این گونه معرفی می کند: "فتح الله امیری مستند ساز برجسته ایرانی، کسی است که فیلمسازی را به من یاد داد."

 

اخبار برنامه


خبر ۱ تا ۰ از ۰ خبر

1

آنونس برنامه

آنونس مستند فاخر« محیط بان وپلنگ »
محمد رضا حلوانی محیط بانی که علاقه مند به طبیعت و حیات وحش است, با وجود آنکه حدودا چهل سال از انقراض پلنگ در منطقه تحت حفاظت او میگذرد، گزارشاتی مشکوک از حضور پلنگ دریافت می کند که باعث می شود محمد رضا حلوانی کنجکاو و در صدد ثبت حضور پلنگ برآید.
مستند محیط بان و پلنگ 1

ارسال نظرات


نام فرستنده: *
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 5000  


کلیه حقوق متعلق به شبکه جهانی جام جم می‌باشد.