اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

مرکز اسلامی صبا کالیفرنیا

مرکز اسلامی صبا یکی از مراکز اسلامی شیعی در شهر سن خوزه ایالت کالیفرنیای آمریکاست. این مرکز در سال ۱۹۷۹م تاسیس شد و تاکنون به فعالیت‌های دینی و فرهنگی خود ادامه داده است. مرکز اسلامی الرسول و مرکز اسلامی فاطمیه زیر مجموعه این مرکزند.

تاریخچه مرکز

تا دهه هفتاد میلادی، شیعیان فعالیت سازمانی چندانی در منطقه سن خوزه نداشتند. در سال ۱۹۷۷ دو خانواده شیعی به فکر سازماندهی مجالس محرم در محل زندگی خود در سن خوزه افتادند. آنان مجالس محرم را در خانه‌های خود برگزار می‌کردند و کم‌کم جمعیت شرکت‌کنندگان در این محافل بیشتر شد و ضرورت ایجاد یک مرکز اسلامی برای اجرا و سازماندهی و رفع نیازهای شیعیان این منطقه احساس شد.

در سال ۱۹۷۹ گردهمایی انجمن شیعیان منطقه تشکیل شد و پنج نفر به عنوان هیئت امنای مرکز برگزیده شدند. حضور زیاد شیعیان در طول ماه رمضان برای برنامه‌های افطار و دعا و محرم، اعضای مرکز را بر آن داشت به جای پنج نفر در هیئت امنا، نه نفر را به مدت دو سال انتخاب کنند. اعضای نه نفره هیئت امنا یک خانه را در شهر سن خوزه در ماه ژوئن سال ۱۹۸۶ خریداری کردند و آن را تبدیل به حسینیه‌ای برای مرکز نمودند. در سال ۱۹۹۲ و با افزایش استقبال شیعیان و جمعیت آنان، ساختمانی به مساحت ۲۵۰۰ متر مربع خریداری شده و تبدیل به مرکز اسلامی صبا گردید.

وضعیت کنونی مرکز

مرکز اسلامی صبا دارای موقعیت منحصر به فردی در میان تمام شیعیان در شمال امریکاست به گونه‌ای که شیعیان اردو زبان از هند و پاکستان، فارسی زبان از ایران و افغانستان و عرب زبان از لبنان، عراق و دیگر کشورهای عربی در آن عضو هستند. همچنین شیعیان اسپانیایی زبان و انگلیسی زبان نیز در آن شرکت داشته دارند و از برنامه‌های آن استفاده می‌کنند.

ساختار مرکز

مرکز اسلامی صبا از یک هیئت مدیره، یک هیئت امنا و یک هیئت مشاوران تشکیل شده است. در سال ۱۹۹۲ این مرکز اولین روحانی مستقر خود را تجربه کرد و در سال ۲۰۰۲ دومین روحانی مستقر، برای خدمت به جامعه شیعیان به این مرکز آمد. اکنون مرکز از وجود روحانی مستقر خود، نبی‌رضا عبیدی بهره می‌برد. عبیدی اهل کشور هند است و پانزده سال در حوزه علمیه قم به تحصیل علوم دینی پرداخته است. وی دکترای الهیات و فلسفه خود را از دانشگاه تهران اخذ کرد.

فعالیت‌های مرکز

مرکز اسلامی صبا فعالیت‌های گسترده‌ای را از زمان آغاز به کار خود برای شیعیان منطقه سن خوزه و اطراف آن با انجام رسانیده است:

 اعزام به حج: سفر حج گروهی برای اولین بار توسط مرکز اسلامی در سال ۱۹۹۴ انجام شد و پس از آن هر سال گروه حج سازمان یافته است.

 مراسم کفن و دفن: این مرکز با خرید مجموعه قبوری برای شیعیان در گورستان عمومی مسلمانان مراسم تشییع و تکفین و به خاکسپاری شیعیان را بر اساس فقه جعفری به جای می‌آورد.

 مدرسه یکشنبه: مدرسه آخر هفته هر یکشنبه برای کودکان آموزش قرآن، فقه و تاریخ اسلام برگزار می‌کند. همچنین کلاس‌هایی برای بزرگسالان نیز برقرار است.

برگزاری مراسمات دینی و عبادی: برگزاری نماز جمعه، دعای کمیل، افطار ماه رمضان، عزاداری محرم و...

 برگزاری سخنرانی‌های دینی: در ماه محرم و صفر و همچنین در ماه رمضان مجالس وعظ و سخنرانی در مرکز توسط امام مرکز و روحانیون دعوت شده برگزار می‌گردد.

 پرداخت واجبات مالی: از جمله خمس، زکات، نذورات و کفارات

مراسم ازدواج و طلاق

 برگزاری سفرهای خانوادگی، کنفرانس جوانان الحسنین و پیک نیک هر ساله توسط مرکز اسلامی صبا برگزار می‌شود.

آخرین اخبار

طرز تهیه مرغ کنجدی در خانه مهر دکتر احمدی میهمان ماه دستان تشریح موج چهارم کرونا در خانه مهر آموزش ساندویچ ماهی در خانه مهر رمضان ماه خدا پرتو معرفت از جام جم نمای ماه دستان از سیمای جام جم خانه مهر از جراحی های سرطان در کودکان می گوید تشریح رابطه کرونا با دردهای شایع گوش و بینی پرویز شفیع زاده میهمان جمع ایرانی گفتگو های حقوقی در خانه مهر شناخت راهکارهای حفاظت از سرمایه در روزخوش شکوه هنر در جمع ایرانی تشریح قوانین اسناد رسمی در مشاور سیروس کهوری‌نژاد میهمان جمع ایرانی بررسی مذاکرات ایران و ۴+۱ در وین نگاه ورزش ایران به والیبال کاظم راست گفتار میهمان جمع ایرانی آموزش تهیه حمص و مزه پنیر در خانه مهر با روزخوش از گیاهان آپارتمانی بیشتر بدانید سپیده خداوردی به جمع ایرانی می آید گفتگو درباره نوزادان و کرونای انگلیسی در خانه مهر وحید شیخ زاده میهمان جمع ایرانی تغذیه، سلامت و ماه مبارک رمضان راهنمای خلاقیت در خانه مهر جمع ایرانی میزبان خسرو امیر صادقی راهنمای فن بیان در روزخوش طرز تهیه کیک قهوه در خانه مهر جام جم بهار را به خانه های بینندگانش برد خلاصه برنامه کنکاش در 14 فروردین ماه شیوا خسرو مهر میهمانان جمع ایرانی تاثیر ادبیات طنز در ایجاد حال خوب طرز تهیه نان توت فرنگی در خانه مهر بابک نوری میهمان برنامه جمع ایرانی پرورش هوش اقتصادی در روزخوش مشاور از قاچاق کالا و ارز می گوید شهرام عبدلی میهمان جمع ایرانی تحلیل و بررسی سند ۲۵ ساله ایران و چین در کنکاش هنرمندان میهمانان همیشه آبی همیشه پارس اصغر سمسارزاده میهمان جمع ایرانی حضور دکتر محمد علیزاده رئیس پردیس بین المللی کیش دانشگاه تهران در همیشه ابی همیشه پارس نکته های مشاور درباره داوری در قراردادها دعوت جمع ایرانی از بیوک میرزایی سولماز حصاری در همیشه آبی همیشه پارس بررسی قوانین جدید چک در مشاور جمع ایرانی میزبان جعفر دهقان بهار در شعر فارسی هنر منبت کاری در همیشه آبی همیشه پارس مشاور از اسناد رسمی سازمان ثبت اسناد می گوید بهزاد رحیم خانی میهمان جمع ایرانی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها