اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

آغاز پخش شب قصه از شبکه جهانی جام جم

برنامه شب قصه در اولین قسمت خود، با داستان سیاوش میزبان بینندگان شبکه جهانی جام جم می باشد .

شب قصه عنوان برنامه ای است که در هر قسمت با شیوه ای نو و جذاب به بازخوانی قصه های ایرانی می پردازد .

اولین قسمت این برنامه، شنبه 17 خرداد ماه ( 6 ژوئن 2020 ) از شبکه جهانی جام جم پخش شده و اختصاص به قصه سیاوش برگرفته از شاهنامه فردوسی دارد .

درباره داستان سیاوش می توان گفت ، سیاوش نماد پاکی و پاکدامنی و لطافتی بی خلل است که به نوعی ویژگی های یک انسان آرمانی را یدک می کشد .

سیاوش یکی از چهره های مظلوم شاهنامه است . دربار کاوس محیط امن و آرامی برای رشد و بالندگی شاهزاده جوان نیست . از همین رو رستم وی را به زابلستان می برد تا او را تحت حمایت خویش قرار دهد و وقتی به بالندگی رسید وی را دوباره روانه ی دربار می نماید . در واقع سیاوش بخشی از جنبه های مثبت شخصیتی خویش را از رستم به یادگار دارد.

سیاوش شخصیتی است که اهل پاکدامنی ، وفای به عهد و سازش است و یکسره از خشونت دوری می کند، وی در دربار کاوس مورد حسادت سودابه قرار میگیرد و با این که کاوس می داند سودابه در این امر گناهکار است اما با این حال بر رای موبدان و انتخاب شخص سیاوش گذشتن از آتش را وسیله ای برای امتحان او قرار می دهد، آن چه در این داستان جلب توجه می نماید جامه و اسب سپید اوست که هر دو سمبل پاکی است .

سیاوش با اطمینان و اعتماد به نفس از میان آتش عبور می کند و پاکدامنی خود را اثبات می کند .

پس از محقق گشتن بی گناهی وی، شاه عزم کشتن سودابه را می کند و سیاوش از پدر درخواست بخشش سودابه را دارد .سیاوش پس از بدعهدی کاوس به دربار افراسیاب میرود اما آنجا نیز مورد طعن و حسادت برادر افراسیاب قرار می گیرد و ناجوانمردانه به قتل میرسد .

در افسانه ها چنین آمده که به دلیل پاکدامنی و وفای به عهد سیاوش از خون او گیاه پرسیاوشان می روید و اینچنین سیاوش جاودانه می شود.

در این برنامه استاد خوشنویس، علی اشرفی صندوق آبادی ابیاتی از این داستان را خوشنویسی می کند و آقایان بهروز شیری نوازنده تارو حامد منتظران نوازنده تنبک، دکتر عطاء الله کوپال را در رواییت قصه همراهی میکنند .

این برنامه به تهیه کنندگی و کارگردانی امیرحسین محمودی فرد در گروه فرهنگ، ادب وهنر شبکه جهانی جام جم تولید شده است .

شب قصه، شنبه ها ساعت 22:00 به وقت تهران از جام جم پخش شده و روز بعد در همین ساعت بازپخش می شود .

آخرین اخبار

تحلیل ابعاد و پیامدهای انفجارهای لبنان در کنکاش معارفه مدیر آرشیو شبکه جام جم صفای ایرانی در جمع ایرانی بهترین های ورزش ایران در قاب جام جم در خانه مهر بر افسردگی غلبه کنید موج هنر در جمع ایرانی آموزش مهارت حل مساله در روزخوش راهکارهای طب سنتی در درمان تکمیلی بیماریهای خاص کردستان نگین درخشان سرزمین مادری روز با مهرورزی خوش می شود سازندگان برج های عاطفه و امید در جمع ایرانی جدیدترین اخبار مربوط به کرونا از خانه مهر خودآگاهی و ایران گردی در روزخوش حافظان هنر ایرانی در جمع ایرانی آموزش کباب چنجه در خانه مهر تودیع و معارفه مدیر پخش شبکه جهانی جام جم معارفه مدیر اطلاعات و برنامه ریزی شبکه جهانی جام جم پاسخ به چرایی عظمت معصومین در برنامه رواق یک روزخوش با خلاقیت مسافرت و هیجان در جمع ایرانی راهکارهای خانه مهر برای معنا بخشی به زندگی نگاهی بر تاریخ تهران در روزخوش همزیستی سالمندان و کرونا روایت مولانا از مروت امیرالمومنین علی (ع) شکوه غدیر در جمع ایرانی تحلیل و بررسی انفجارهای پیچیده لبنان و بازخوانی نقش آمریکا برای به آشوب کشیدن لبنان غلبه بر افسردگی در خانه مهر عطر غدیر از جمع ایرانی می آید مهر غدیر در جمع ایرانی بهترین های فوتسال در ورزش ایران شش اصل سلامتی در طب سنتی به یاد سرزمین مادری به عشق خراسان رضوی شنیدنی های روز خوش از تاریخ و فکر خوش حکایت غذای ایرانی در جمع ایرانی علیرضا رضوانی میهمان مشاور می شود اشتغال زایی جوانان در روزهای بد کرونایی یک روزخوش با ورزش بازیگران طنز رادیو میهمان جمع ایرانی هنر گل آرایی در خانه مهر «رواق» جام جم در عید غدیر تحلیل و بررسی شعر مشروطه در آنچه خود داشت ورزش و فناوری در روزخوش آموزش آلاشین مرغ در خانه مهر گذری بر تاریخ بهداشت عمومی در ایران نشانه های خانواده موفق در جمع ایرانی صبحگاه خوش با روزخوش جمع ایرانی پذیرای ورزشکاران حکایت فرزند سیاوش در شب قصه تحلیل و بررسی کنکاش درباره پیام های رهبری به مناسبت ایام حج و عید قربان پخش زنده دعای عرفه از جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها