اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

آغاز پخش شب قصه از شبکه جهانی جام جم

برنامه شب قصه در اولین قسمت خود، با داستان سیاوش میزبان بینندگان شبکه جهانی جام جم می باشد .

شب قصه عنوان برنامه ای است که در هر قسمت با شیوه ای نو و جذاب به بازخوانی قصه های ایرانی می پردازد .

اولین قسمت این برنامه، شنبه 17 خرداد ماه ( 6 ژوئن 2020 ) از شبکه جهانی جام جم پخش شده و اختصاص به قصه سیاوش برگرفته از شاهنامه فردوسی دارد .

درباره داستان سیاوش می توان گفت ، سیاوش نماد پاکی و پاکدامنی و لطافتی بی خلل است که به نوعی ویژگی های یک انسان آرمانی را یدک می کشد .

سیاوش یکی از چهره های مظلوم شاهنامه است . دربار کاوس محیط امن و آرامی برای رشد و بالندگی شاهزاده جوان نیست . از همین رو رستم وی را به زابلستان می برد تا او را تحت حمایت خویش قرار دهد و وقتی به بالندگی رسید وی را دوباره روانه ی دربار می نماید . در واقع سیاوش بخشی از جنبه های مثبت شخصیتی خویش را از رستم به یادگار دارد.

سیاوش شخصیتی است که اهل پاکدامنی ، وفای به عهد و سازش است و یکسره از خشونت دوری می کند، وی در دربار کاوس مورد حسادت سودابه قرار میگیرد و با این که کاوس می داند سودابه در این امر گناهکار است اما با این حال بر رای موبدان و انتخاب شخص سیاوش گذشتن از آتش را وسیله ای برای امتحان او قرار می دهد، آن چه در این داستان جلب توجه می نماید جامه و اسب سپید اوست که هر دو سمبل پاکی است .

سیاوش با اطمینان و اعتماد به نفس از میان آتش عبور می کند و پاکدامنی خود را اثبات می کند .

پس از محقق گشتن بی گناهی وی، شاه عزم کشتن سودابه را می کند و سیاوش از پدر درخواست بخشش سودابه را دارد .سیاوش پس از بدعهدی کاوس به دربار افراسیاب میرود اما آنجا نیز مورد طعن و حسادت برادر افراسیاب قرار می گیرد و ناجوانمردانه به قتل میرسد .

در افسانه ها چنین آمده که به دلیل پاکدامنی و وفای به عهد سیاوش از خون او گیاه پرسیاوشان می روید و اینچنین سیاوش جاودانه می شود.

در این برنامه استاد خوشنویس، علی اشرفی صندوق آبادی ابیاتی از این داستان را خوشنویسی می کند و آقایان بهروز شیری نوازنده تارو حامد منتظران نوازنده تنبک، دکتر عطاء الله کوپال را در رواییت قصه همراهی میکنند .

این برنامه به تهیه کنندگی و کارگردانی امیرحسین محمودی فرد در گروه فرهنگ، ادب وهنر شبکه جهانی جام جم تولید شده است .

شب قصه، شنبه ها ساعت 22:00 به وقت تهران از جام جم پخش شده و روز بعد در همین ساعت بازپخش می شود .

آخرین اخبار

کرونا و رژیم غذایی سرمایه چیست؟ فوتبالیست پیشکسوت در «شب نشینی» حضور می یابد سید فخرالدین نقیبی در برنامه صبح پارسی بررسی شکست سیاست فشار حداکثری آمریکا بر ایران شیر مادر ، مهر مادر زوج موزیسین ایرانی به «شب نشینی» می آیند خانه مهر، خانه ای سبز برای تمام اعضای خانواده صبح پارسی در اولین روز هفته قلمرو اعتبار جایگاه اسناد رسمی یاسوج میزبان شب نشینی می شود بازتاب فرمایشات رهبر انقلاب درباره بی اعتمادی به غرب اهدای خون موضوع «شب نشینی» جمعه شب صبح پارسی ، برنامه ای صبحگاهی از قاب جام جم سفرهای دنیوی و معنوی که دنیای دو میهمان برنامه را دگرگون کردند. از روسیه تا توکیو در ورزش ایران صبح پارسی در عید سعید غدیرخم، ویژه برنامه ای شاد و ۹۰ دقیقه ای را به روی آنتن جام جم برد. مبلغ مسلمان آرژانتینی در «شب نشینی» پنجشنبه شب میهمان شب نشینی: خدمت تظاهر نمی خواهد موضوعات محتوایی، میهمانان و بخشهای مختلف خانه مهر عیدانه صبح پارسی «شب نشینی» امشب با سیاوش طهمورث صبح پارسی تا پایان المپیک، آیتم میز المپیک خواهد داشت. از اصول و مبانی ورزش زورخانه ای تا شرطی که روشن برای قائدی گذاشت و اجازه داد پیراهنش را بپوشد یک صبحانه اقتصادی در جام جم «شب نشینی» دوازدهم با حال و هوای ورزش پهلوانی بر روی آنتن می رود سپیده خداوردی به همراه پسرش و ریحانه خدایی به همراه مادرش در قاب شب نشینی یازدهم سفیر سابق از دوستی بین کشورها گفت پای کرونا به صبح پارسی هم باز شد بازیگری که موسیقی هم می نوازد آنچه در خانه مهر این هفته می بینید مستند ملت نخست پیام حج رهبری محور برنامه تلویزیونی «کنکاش» شبکه جام جم صبح پارسی جام جم برای ایرانیان خارج از کشور دوستی؛ هدیه چشمه لایزال خالق هستی آیا امکان محروم کردن از ارث وجود دارد؟ شب نشینی این هفته در شهر شور و شوق حسینی نوجوان ایرانی از تخصص و مهارتش می گوید. محورهای مهم پیام رهبری به حج دانشجوی بنگالی که شیفته مولانا شد و پدر علم نجوم آماتوری ایران مهمان شب نشینی دهم از عاشقانه های یک ماشین باز خودروهای کلاسیک تا ناگفته های مدیرعامل اسبق استقلال درباره مهمترین اتفاقات این تیم در دوران سردمداری‌اش پیشکسوتان بسکتبال و والیبال در ورزش ایران صبح پارسی با حضور زهیر متکی خانه مهر در آخرین روز تیر و اولین روز مرداد بیوک میرزایی و شجاعی پارسا میهمانان این قسمت برنامه شب نشینی دورهمی شبانه جام جم هفتمین قسمت از برنامه زنده «شب نشینی» به میزبانی محمد سلوکی و با حضور سحر بیگی و مجید اخشابی بر روی آنتن رفت. جام جم لباس نو به تن کرد عیدانه صبحگاهی جام جم در ششمین قسمت از برنامه «شب نشینی» رخ داد؛

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها