اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تلاش بی ثمر ترامپ و بایدن در جذب آراء خاکستری

به گفته دکتر ناصر دهقان کارشناس مسائل سیاسی؛ در مناظره دوم ترامپ و بایدن، هیچ برنامه اقتصادی مناسبی یا طرح مشخصی برای اداره جامعه آمریکا ارائه نشد.

آخرین مناظره نامزدهای جمهوری خواه و دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بامداد جمعه دوم آبانماه و یازده روز قبل از برگزاری انتخابات این کشور برگزار شد، موضوعی که برنامه کنکاش در گفت و گو با دکتر ناصر دهقان کارشناس مسائل سیاسی به آن پرداخت.

دکتر ناصر دهقان کارشناس مسائل سیاسی درباره مناظره دوم ترامپ و بایدن اظهار داشت: فلسفه وجودی این مناظره ها جذب آراء خاکستری آمریکاست. طرفداران هر یکی از دو حزب تصمیم خود را مدت هاست گرفتند و تلاش برای اخذ رای های خفته و غیرفعالین سیاسی است.

وی افزود: بحث لغو طرح بیمه درمانی اوباما، کاهش یا افزایش مالیات ها، پاک دستی، سلامت اقتصادی هر کدام از طرفین و سلامت خانواده ها از جمله مسائلی بود که در این مناظره مطرح شد که به نظر مسائل بسیار عوامانه ایی می آید و هیچ برنامه اقتصادی مناسبی یا طرح مشخصی برای اداره جامعه آمریکا ارائه نشد و صرفا با اتهام زنی ها سعی بر آن داشتند تا همدیگر را از میدان به در کنند و در نزد افکار عمومی، شخصیت و زندگی همدیگر را لکه دار کنند.

دکتر ناصر دهقان عنوان کرد: اتهام به دروغگویی، فساد، دزدی، همکاری با بیگانگان که افکار عمومی نسبت به آن حساسیت دارند، از جمله مسائلی بود که دو نامزد به همدیگر نسبت دادند. لذا؛ این مناظره بیشتر برای جذب افکار عمومی و آراء خاکستری صورت گرفت و نظرسنجی بعد از این مناظره، نشان دهنده این بود که در این امر نیز این مناظره موفق نبود. در مناظره اول، بازتاب بسیار منفی در جامعه آمریکا به جا ماند به نوعی که تقریبا اکثر جامعه آمریکا آن را نوعی جنجال بیهوده و بی فایده می دیدند و در تصمیم گیری آنها نسبت به اصل رای دادن تاثیر گذاشته بود. بنابراین؛ در مناظره دوم سیستم انتخاباتی آمریکا و طرفین مناظره تصمیم گرفتند که با شدت و خشونت کمتری ادامه بدهند که بلکه تاثیر مناظره اول را پاک کند، ولی به تدریج این اتفاق دوباره تکرار شد و البته این دور از جامعه آمریکا نیست و همواره در مناظرات این اتفاقات رخ می دهد.

وی اضافه کرد: به نظر می رسد که در مناظره دوم ترامپ سعی کرد روند خود را تغییر دهد، در مناظره اول، ترامپ به خشونت اجتماعی دامن می زد و در آستانه انتخابات تهدید به آشوب کشیدن جامعه آمریکا و فضای انتخابات داشت. ولی در مناظره دوم سعی داشت تا کنترل شده و با مدیریت وارد بحث شود.

دکتر ناصر دهقان اذعان داشت: در مناظره دوم آنطور که باید موضوعات اساسی همچون سیاست خارجی و مسائل اقتصادی مورد بحث قرار نگرفت و به نظرم در بحث نژاد پرستی و ویروس کرونا بایدن به خوبی مدیریت کرد و توانست مناظره را براساس این دو موضوعی که بلای جان ترامپ شده، مدیریت کند. به همین دلیل در نظرسنجی های بعد از مناظره دوم، برنده را بایدن می دانستند.

وی درباره پرداختن به تجارت های خانوادگی این دو نامزد در این مناظره گفت: این مناظره به موضوعاتی می پردازد که برای افکار عمومی حساسیت برانگیز باشد. آمریکا به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان که مدعی ست 25درصد از اقتصاد جهان را در اختیار دارد و رئیس جمهور این کشور که ادعای ابرقدرتی دارد، برای کسب درآمد و تعامل های نادرست با کشور های دیگر متهم می شود و این موضوع برای طرفداران ترامپ حساسیت برانگیز است. لذا به چالش کشیدن حیثیت آمریکا، توسط نامزدها می تواند جذب کننده رای توده ها باشد. توده هایی که به امید اول ماندن آمریکا رای دادند، لذا؛ به نظر می رسد که بعد از انتخابات این شعارها فراموش می شود و مسیر همیشگی طی می شود. ضمن اینکه باید بدانیم آمریکا به دلیل نوع نظامی که حاکمیت سرمایه است و سرمایه و سرمایه داران تعیین کننده می باشند و آنها هستند که نظام طبقاتی را در آمریکا حاکم می کنند، طبیعتا کسانی که بیشتر دسترسی به سرمایه و ثروت دارند، برای به دست گیری قدرت اولویت دارند.

دکتر ناصر دهقان کارشناس مسائل سیاسی می افزاید: مسیرهایی که هر دو نامزد طی کردند، جز این مسیر نیست. وقتی چنین شخصیتی متهم به تعامل با کشورهای دیگر می شود و حیثیت آمریکای ابرقدرت را به خاطر منفعت شخصی زیر سوال ببرد، برای افکار عمومی چالش برانگیز خواهد بود. این اتهامات متقابلی که به یکدیگر می زنند، از بابت این است که اگر فرد به قدرت برسد درآمد فردی و کسب ثروت فردی را در اولویت قرار می دهد و منفعت عموم و منافع ملی آمریکا را فدای منفعت طلبی فردی خود می کند.

وی همچنین گفت: این مناظره ها هیچ اثر مثبت و چشم انداز مثبتی از آینده اقتصاد و امنیت ملی آمریکا به جامعه خود نداده است. در نظرسنجی مناظره دوم، 61درصد عنوان کردند که هیچ کدام از دو نامزد را برای ریاست جمهوری انتخاب نمی کنیم ولی به اجبار باید یکی از این دو نامزد را انتخاب کنند، لیکن رئیس جمهور آرمانی مردم آمریکا ترامپ و بایدن نیستند.

دکتر ناصر دهقان کارشناس مسائل سیاسی معتقد است که در روزهای باقی مانده تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا فضا متشنج می شود و موضوعات دیگری تاثیرگذار خواهد بود. ترامپ به سادگی با موضوع باخت کنار نخواهد آمد و به دلیل شخصیت جنگجو و مبارزه طلب ترامپ ممکن است فضای عمومی و سیاسی و حتی امنیت آمریکا را با چالش جدی مواجه کند.

وی عنوان کرد: شواهد و قرائن نشان می دهد که آقای بایدن پیروز آراء مردم باشد اما اینکه اگر به دادگاه عالی کشیده شود و رای دادگاه چه باشد، موضوع متفاوتی خواهد بود.

مردم آمریکا منتقد سیاست های ترامپ

استاد جنید احمد استاد سیاست خاورمیانه در دانشگاه لاهور پاکستان اظهار داشت: مردم آمریکا در تبعیض نژادی ترامپ و برتری دادن سفید پوست ها بر اکثریت مردم آمریکا به شدت منتقد او هستند و نسبت به ترامپ بدبین هستند.

برنامه کنکاش در مصاحبه اینترنتی با استاد جنید احمد استاد سیاست خاورمیانه در دانشگاه لاهور پاکستان در رابطه با مناظره دوم دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت و گویی داشت.

استاد جنید احمد استاد سیاست خاورمیانه در دانشگاه لاهور پاکستان اظهار داشت: مناظره بین ترامپ و بایدن بیشتر حول محور مسائلی می چرخید که این روزها آمریکائیان بیشتر از همیشه با آن سرکار دارند.

وی افزود: همان طور که مشاهده شد، بایدن تلاش می کرد به طور خاص به سوالاتی همچون تامین اجتماعی و واکنشی که باید برای کرونا صورت بگیرد و بازگشایی اقتصادی و امثال آن بپردازد که مجری برنامه در مناظره از او می پرسید و در طرف دیگر شاهد بودیم که ترامپ تلاش می کرد که چطور این امکانات را در اختیار مردم قرار دهد اما همان طور که می دانید این امکانات در اختیار افراد تراز اول آمریکا و ثروتمندان بوده است.

استاد جنید احمد بر این باور است که بیشتر مردم آمریکا منتقد سیاست های ترامپ هستند و در تبعیض نژادی ترامپ و برتری دادن سفید پوست ها بر اکثریت مردم آمریکا به شدت منتقد او هستند و نسبت به ترامپ بدبین هستند. از طرف دیگر مشکل حزب دموکرات آمریکا این است که همیشه بدترین گزینه را برای ریاست جمهوری به عنوان نامزد انتخاب می کند.

وی افزود: در سال 2006، هیلاری کلینتون را انتخاب کردند و امسال جو بایدن؛ در حالیکه افراد بسیار بهتری در این حزب بودند که می توانستند، مناظره بهتری در برابر ترامپ در خصوص دغدغه های مردم عادی آمریکا داشته باشند.

مناظره دوم ترامپ و بایدن؛ آرام و بی ثمر

دکتر مهدی رحمانی حقوق دان و عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی اظهار داشت: مناظره دوم آرام برگزار شد و دو نامزد حرف جدیدی برای گفتن و ارائه شعارهای انتخاباتی برای جذب طرفداران رقیب نداشتند.

بامداد جمعه دوم آبانماه، شاهد مناظره دیگر از سوی رقبای انتخاباتی ایالات متحده آمریکا بودیم و ترامپ و بایدن برای بار دوم به صورت حضوری با هم مناظره کردند. مناظره ایی که بسیار آرامتر از قبلی بود و بیشتر به مشکلات داخلی آمریکا بسنده شد.

برنامه کنکاش درباره این مناظره و انتخاباتی که هفته آینده در آمریکا قرار است، برگزار شود با دکتر مهدی رحمانی حقوق دان و عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی گفت گو کرده است.

دکتر مهدی رحمانی حقوق دان و عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی در رابطه با مناظره دوم ترامپ و بایدن توضیح داد: انتخابات در آمریکا صد در صد براساس دموکراسی نیست و رئیس جمهور بوسیله مردم انتخاب نخواهد شد و نتیجه تمام مناظرات و نمایش های تلویزیونی در اختیار مردم نیست. این موضوع در آمریکا بی سابقه نیست و سه رئیس جمهور در این مدت، از طریق رای مردم به حاکمیت نرسیده اند. از جمله ترامپ که در انتخابات گذشته با تفاوت 3درصد بیشتر به نظر می رسید هیلاری کلینتون رئیس جمهوری انتخابی باشد، لیکن آرا الکترال به ایشان رای داد.

آخرین اخبار

تعیین راهبردهای فکری فرهنگی بسیج در راستای حفظ و صیانت از انقلاب نشست مشترک حوزه ریاست مجلس و شبکه جهانی جام جم پاسداشت یاد و خاطره سردار دل ها در جام جم شب و جلوه های آن در شعر فارسی مهارت مدیریت زمان و سبک زندگی در روزخوش سید علی صالحی در جمع ایرانی بررسی علل کاهش دید بزرگسالان در خانه مهر میلاد امام حسن عسگری (ع) مبارک اندیشه طراحی در روزخوش جمع ایرانی، جمع هنرمندان شرح قوانین ومقررات جدید چک در خانه مهر حفظ سلامت جسم و روان در اولویت روزخوش کارآگاه علوی به جام جم می آید آغاز خانه مهر با صدای مجید اخشابی در جام جم هفته بسیج گرامی باد رضا توکلی در جمع ایرانی داستان گنبد سرخ در شب قصه شنیدنی های روزخوش درباره نقش خانواده در آموزش مجازی مشاور پاسخگوی پرسش های حقوقی پرسش ها و نظرات خود، پیرامون انتخابات آمریکا را با کنکاش درمیان بگذارید بوکس موضوع ورزش ایران یک جام جمی میهمان جمع ایرانی آموزش گراتن سیب زمینی و مرغ در خانه مهر نقش آفرین پاورچین به جمع ایرانی می آید راهنمای خانه مهر برای شناخت علائم خطر در بیماریهای کودکان اصول تغذیه صحیح در روزخوش شبنم فرشاد جو در جمع ایرانی طرز تهیه چیکن استراگانف در خانه مهر یلدای سلامت در شبکه جهانی جام جم جایگاه تر جمه در شعر فارسی هنرمندان در جمع ایرانی یک روزخوش با یک خانواده سالم طرز تهیه ته چین کدو حلوایی با مرغ در خانه مهر نگاهی بر معماری ایرانی در روز خوش ترامپ شانسی برای بقا ندارد آموزش خانه مهر برای حفظ تناسب اندام در روزهای کرونایی خنیا ارمغان جام جم برای علاقمندان موسیقی ایرانی معرفی بازار تهران در روزخوش اهمیت و مفهوم تصرف و مقایسه آن با مالکیت در برنامه مشاور بازیگر روزگار در جمع ایرانی تحلیل کنکاش از انتخابات آمریکا و حواشی آن شب قصه راوی داستان های اصیل ایرانی در خانه مهر از دیابت بیشتر بدانید فرحناز منافی‌ظاهر درجمع ایرانی آموزش سوپ برش روسی در خانه مهر هنرمندان در جمع ایرانی به روزترین رویدادهای ورزشی در ورزش ایران یک روزخوش با خمسه نظامی روزخوش برای شما از ترس و راه های مقابله با آن می گوید با کنکاش همراه شوید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها