اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شرایط آمریکا درست شدنی نیست/ آمریکا رو به افول است

کنکاش به مناسبت تحولات اخیر آمریکا ، ویژه برنامه ای را با حضور دکتر فواد ایزدی و دکتر سید محمود محمدی از شبکه جهانی جام جم پخش کرد که مهمترین بخش های این گفتگو تقدیم علاقمندان می شود .

کنکاش، پنجشنبه 18 دی ماه ویژه برنامه ای را به مناسبت تحولات اخیر آمریکا با حضور دکتر فواد ایزدی تحلیلگر مسائل سیاسی جهان و دکتر سید محمود محمدی استاد دانشگاه  از شبکه جهانی جام جم پخش کرد،  مهمترین بخش های این برنامه به شرح زیر تقدیم علاقمندان می شود .

در ابتدای برنامه دکتر ایزدی اظهارکرد: زمانی که در سال 2016 ترامپ به سمت ریاست جمهوری آمریکا رسید بیان کرد که با اصلاح جامعه آمریکا را به حالت اول بر خواهد گرداند، اما با گذشت 4 سال از دوران ریاست جمهوری وی مشاهده می شود که نه تنها جامعه درست نشده بلکه شرایط بدتر هم شده است.
وی گفت: در حال حاضر بایدن باید این میراث را برعهده گرفته و آن را اداره کند، درحالی که به نظر می رسد وی نیز نتواند شرایط را بهبود ببخشد.
این تحلیلگر مسائل سیاسی جهان افزود: شرایط کنونی آمریکا قابل اصلاح نیست، زیرا این یک جریان ریشه دار است. درحالی که ساختمان کنگره آمریکا به شدت حفاظت می شد هم اکنون به دست مردم تصاحب شده و این بدین معناست که درب ساختمان از داخل و توسط نهادهای امنیتی باز شده است.
جریان فعلی آمریکا ادامه‌دار خواهد بود
دکتر ایزدی با اشاره به اینکه آمریکا کشوری رو به افول است، بیان کرد: یکی از اصولی ترین شکل دموکراسی تغییر صلح آمیز قدرت است که در حال حاضر در آمریکا این اتفاق نیفتاده و این نشان دهنده نابسامانی در این کشور است.
وی تاکید کرد: جریان فعلی آمریکا ادامه دار خواهد بود، زیرا علیرغم پیام تلویزیونی ترامپ مردم همچنان در خیابانها هستند.
این تحلیلگر مسائل جهان گفت: ترامپ علیرغم نپذیرفتن نتیجه انتخابات از قانون تمکین کرد که این موضوع به بهتر شدن اوضاع کمک می‌کند. ترامپ هوادارانی دارد که تعلق خاطری به او دارند و پس از روی کار آمدن بایدن آنها به سمت خشونت خواهند رفت، اعتقاد دارند که کشورشان در حال فروپاشی است و میتوان نتیجه گرفت این اغتشاشات ادامه دار باشد.
تحولات آمریکا مولفه‌های کودتا را ندارد
در ادامه برنامه دکتر موسوی اظهار کرد: تحولات اخیر آمریکا به لحاظ علمی مولفه های یک کودتا را ندارد، اما این تحولات یکی از نشانه های اضمحلال و افول ساختار سیاسی این کشور محسوب می‌شود.
وی ادامه داد: اعتراضات فعلی آمریکا تنها اعتراض به تقلب یا موضوع دموکراسی نیست، بلکه بسیار عمیقتر است.
این استاد دانشگاه افزود: مهمترین موضوع در اعتراضات اخیر آمریکا بحران هویت سیاسی این کشور است که رخ نمایان کرده و مقام معظم رهبری از آن به عنوان «افول موریانه وار» یاد کردند.
ترامپ چهره واقعی آمریکا بود
دربخش پنجره این برنامه دکتر موسوی با اشاره به اینکه آنچه آمریکاییها در کشورهای دیگر به دنبال آن بودند دامنگیر خودشان شده است، گفت: آمریکا سعی میکرد دخالت در کشورهای دیگر را صدور دموکراسی بنامند. درحال حاضر بی ثباتی سیاسی، گفتمان افول آمریکا را تسریع خواهد کرد. میتوانیم به صراحت بگویم ترامپ چهره واقعی آمریکا بود.
دوره پسا آمریکایی شروع شده است
همچنین در بخش پنجره برنامه کنکاش دکتر ایزدی اظهار کرد: بحث افول آمریکا چه در داخل و چه در خارج از آن اجماع است.  باید تفاوتی  بین افول و فروپاشی قائل شد.
وی با اشاره به اینکه فروپاشی اتفاقی است که در شوروی افتاد، ادامه داد: در فروپاشی با از هم پاشیدن کشور، سیستم حکومتی تغییر کرده و ساختار تغییر ریشهای اتفاق می‌افتد، اما افول در حقیقت کاهش جایگاه سیاسی است. پیش از این در آمریکا انتقال قدرت صلح آمیز صورت می‌گرفت، درحالی که امروز شاهد حمله و تسخیر کنگره توسط معترضین و کشته شدن شهروندان هستیم.
این تحلیلگر مسائل جهان تاکید کرد: هم اکنون دوره پسا آمریکایی شروع شده است و امیدواریم از دوره آمریکایی بهتر باشد.
شاهد دنیای بدون آمریکا خواهیم بود / فروپاشی آمریکا جدی است
دکتر محمدی گفت: پیرامون تحولات کنونی آمریکا سه نظریه وجود دارد. براساس نظریه اول آمریکا در حال پوست اندازی است. براساس نظریه دوم عده ای با خوش‌بینی معتقدند که آمریکا در حال گذراندن افول است و این افول روزی پایان مییابد. نظریه سوم هم مبنی بر پایان قدرت گفتمانی و قدرت نرم آمریکاست.
وی افزود: هر کسی غیر از ترامپ هم بود، مسیر فعلی مردم آمریکا همین بود، اما ترامپیزم تاثیر زیادی در فروپاشی آمریکا خواهد داشت. امروز شاهد هستیم که نیروهای زمینی و حتی دریایی ارتش آمریکا قدرت سابق را برای صف آرایی نظامی ندارند، بحث فروپاشی جدی است و شاهد دنیای بدون آمریکا خواهیم بود.

آخرین اخبار

جمع ایرانی میزبان انوش معظمی توجه به حقوق شهروندی ایرانیان خارج از کشور در مشاور محرم زینال زاده میهمان جمع ایرانی تحلیل و بررسی کنکاش درباره شکست فشار حداکثری ترامپ علیه ایران فوتبال ایران در قاب ورزش ایران جمع ایرانی میزبان مسعود آب پرور آموزش کرپ پنیری سوخاری در خانه مهر گفتگوی روزخوش درباره کار و حمایت از خانواده مرد خندان نمایش میهمان جمع ایرانی گفتگو درباره بیماری آرتروز در خانه مهر کوچه ‏های جام جم رنگ و بوی فرهنگ فاطمی خواهد گرفت بانوی ورزشکار میهمان جمع ایرانی اصول تغذیه سالم بر اساس مبانی طب سنتی ایرانی آموزش نقاشی روی پارچه در خانه مهر شناخت معنویت دینی در برنامه رواق بررسی نقش اقوام ایرانی در انسجام ملی داستان و داستان گویی در شعر فارسی پویا امینی میهمان جمع ایرانی طرز تهیه کیک موز در خانه مهر طنز سالم در روزخوش یک جمع فوتبالی در جمع ایرانی آموزش مهارتهای گفتگو در خانه مهر جمع ایرانی میزبان استاد قطب الدین صادقی مختار سائقی در جمع ایرانی نگاه جامع مشاور به تحصیلات در خارج از کشور با کنکاش همراه شوید شرایط آمریکا درست شدنی نیست/ آمریکا رو به افول است پخش زنده سخنرانی مقام معظم رهبری از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه کنکاش درباره تحولات اخیر آمریکا نامزد برترین داور فوتسال بانوان میهمان ورزش ایران جمع ایرانی میزبان میکائیل شهرستانی توصیه های طب ایرانی در کنترل دیابت روزخوش از سلامت جسم و روح می گوید مهرداد ضیایی در جمع ایرانی اروپا، امنیت خود را مدیون شهید سلیمانی است آموزش چامپای گوشت در خانه مهر تبیین معارف نبوی در برنامه رواق روزخوش درباره مراقبت از بیماران ریوی می گوید به یاد رنگ خدا در جمع ایرانی آموزش چاکلت بادام زمینی در خانه مهر ورزشکاران پیشکسوت میهمان جمع ایرانی یک روزخوش با ورزش های رزمی سواره جوانمردی و احسان در شعر فارسی هنر پته دوزی کرمانی در خانه مهر جمع ایرانی میزبان پیشکسوتان هنرمند روزخوش برای شما از چیدمان منزل می گوید آموزش هنر خاتم کاری در خانه مهر خیام وقار کاشانی در جمع ایرانی کارگردان اخراجی ها به جمع ایرانی می آید گفتگو درباره جرایم سایبری در برنامه مشاور

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها