اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

بازنمایی تاریخ تحولات ایران در دوره معاصر در «برگی از یک کتاب»

«برگی از یک کتاب » عنوان برنامه است که از طرف گروه فرهنگ، ادب و هنر شبکه جهانی جام جم با هدف بازنمایی تاریخ تحولات ایران در دوره معاصر تقدیم علاقمندان مباحث تاریخی و بینندگان جام جم می شود .

«برگی از یک کتاب »  عنوان برنامه است که از طرف گروه فرهنگ، ادب و هنر شبکه جهانی جام جم  با هدف بازنمایی تاریخ تحولات ایران در دوره معاصر تقدیم علاقمندان مباحث تاریخی و بینندگان جام جم می شود .

به گزارش روابط عمومی شبکه جهانی جام جم، یادگیری تاریخ صرفا به حافظه‌سپاری گزارش انبوهی از اطلاعات روایی درباره تاریخ کنش های سیاسی گذشتگان نیست، بلکه هدف آن برآورده کردن انتظارات جامعه معاصر از مطالعه تاریخ است و بر این اساس بر سویه‌های فرهنگی، تمدنی، علمی، ادبی، هنری و شیوه‌های زندگی اجتماعی روزمره گذشتگان باید بیشتر متمرکز شد.

«برگی از یک کتاب » عنوان برنامه است که از طرف گروه فرهنگ، ادب و هنر شبکه جهانی جام جم  با هدف بازنمایی تاریخ تحولات ایران در دوره معاصر تقدیم علاقمندان مباحث تاریخی و بینندگان جام جم می شود .

برنامه "برگی از یک کتاب" در هر قسمت صفحه ایی از یک کتاب که مربوط به تاریخ معاصرایران خصوصا دوران پهلوی ها می باشد را بازخوانی می کند.  نویسنده این کتابها یا خارجی بوده  و یا از نزدیکان و وابستگان رژیم پهلوی می باشند همچنین به تعدادی کتاب در مورد تحولات منطقه و جهان که نویسندگان آنها نیز غیر ایرانی هستند ، پرداخته می شود. از جمله این کتابها عبارتند از :

سیاست خارجی آمریکا و شاه نوشته مارک گازیوورسکی، ماموریت در ایران ، ویلیام سولیوان، آخرین سفر شاه نوشته ویلیام شوکراس، شکست شاهانه نوشته ماروین زوبین

نگهبان اورنگ نوشته جان استاک ول، همه مردان شاه نوشته استیفن کینزز، غرور و سقوط سر آنتونی پارسونز ، نیمه تاریک نوشته جین مایر،شاهنشه نوشته ریشارد کاپو شچینسکی ،آمریکا بدون نقاب بادی رابین و جودیت کولپ رابین، آمریکای جهان سومی نوشته آریانا هافینگتون ،مرگ غرب نوشته پاتریک جی بوکانان، آمریکا در بند نوشته پیر سالینجر، سقوط شاه نوشته فریدون هویدا و...

 داوود نماینده بازخوانی این کتب را بر عهده دارد.

امیرحسین محمودی فرد کارگردان درباره این برنامه گفت : «برگی از یک کتاب » یک برنامه گرافیکی 3 دقیقه ای است که پخش آن پیش از دهه فجر آغاز شده است

وی افزود: گروهی از نویسندگان و صاحب نظران کار پژوهش، پژوهش و نویسندگی این برنامه را انجام می دهند. در این برنامه کتاب هایی که مربوط به حکومت رضاشاه و محمدرضا پهلوی است مورد بررسی قرار می گیرد. بخشی هم در ارتباط با چهره واقعی آمریکا در دنیای کنونی است.

محمودی فرد خاطرنشان کرد: برگی از کتب نویسندگان خارجی که برداشت های خود را از حکومت پهلوی به تحریر درآوردند در این برنامه خوانده می شود.  علاوه بر نویسندگان و مولفان خارجی، از کتب وزراء یا نزدیکان شاه مثل کتاب خاطرات فریدون هویدا که سفیر ایران در سازمان ملل یا خاطرات اسدالله اعلم از وزرای دربار که  درخصوص محمدرضا شاه کتابی نوشته اند ، در «برگی از یک کتاب» خوانش می شود.

در کنار خوانش این صفحه از کتاب که "آقای داود نماینده" می خواند تصاویری هم مرتبط با آن نمایش داده می شود.

کارگردان این برنامه تاکید کرد : از آن جایی که شبکه های معاند به دنبال تحریف تاریخ معاصر  و به دنبال تطهیر حکومت پهلوی هستند ما سعی کردیم با تولید این برنامه کوتاه و انتخاب کتاب هایی که همگی نویسندگان آن خارجی و از نزدیکان شاه هستند از این تصور که این برنامه با خط فکری خاصی ، مسائل را مطرح می کند ، فاصله بگیریم و  شبهه های احتمالی را شفاف سازی و واقعیت تاریخ را برای مخاطبان به خصوص نسل جوان بازگو کنیم.

وی به عنوان نمونه به کتاب «آخرین سفر شاه» اثر ویلیام شوکراس یا « ماموریت در ایران » نوشته سالیوان آخرین سفیر آمریکا در ایران بوده اشاره کرد که برداشت های خود را از حکومت پهلوی به نگارش درآورده و در این برنامه مورد استفاده قرار گرفته است.

کارگردان « برگی از یک کتاب » خاطرنشان کرد : صفحه هایی که انتخاب می شود بدون هیچ دخل و تصرفی خوانده و در آخر هم کتاب و نویسنده برای علاقه مندان معرفی می شود.

این برنامه به کارگردانی امیرحسین محمودی فرد و تهیه کنندگی مهدی خداداد از 6 بهمن ماه  به روی آنتن شبکه جهانی جام جم رفته  و تا 20 اسفند ادامه دارد.  و از برخی شبکه های سیما نیز پخش شده است.

آخرین اخبار

طرز تهیه مرغ کنجدی در خانه مهر دکتر احمدی میهمان ماه دستان تشریح موج چهارم کرونا در خانه مهر آموزش ساندویچ ماهی در خانه مهر رمضان ماه خدا پرتو معرفت از جام جم نمای ماه دستان از سیمای جام جم خانه مهر از جراحی های سرطان در کودکان می گوید تشریح رابطه کرونا با دردهای شایع گوش و بینی پرویز شفیع زاده میهمان جمع ایرانی گفتگو های حقوقی در خانه مهر شناخت راهکارهای حفاظت از سرمایه در روزخوش شکوه هنر در جمع ایرانی تشریح قوانین اسناد رسمی در مشاور سیروس کهوری‌نژاد میهمان جمع ایرانی بررسی مذاکرات ایران و ۴+۱ در وین نگاه ورزش ایران به والیبال کاظم راست گفتار میهمان جمع ایرانی آموزش تهیه حمص و مزه پنیر در خانه مهر با روزخوش از گیاهان آپارتمانی بیشتر بدانید سپیده خداوردی به جمع ایرانی می آید گفتگو درباره نوزادان و کرونای انگلیسی در خانه مهر وحید شیخ زاده میهمان جمع ایرانی تغذیه، سلامت و ماه مبارک رمضان راهنمای خلاقیت در خانه مهر جمع ایرانی میزبان خسرو امیر صادقی راهنمای فن بیان در روزخوش طرز تهیه کیک قهوه در خانه مهر جام جم بهار را به خانه های بینندگانش برد خلاصه برنامه کنکاش در 14 فروردین ماه شیوا خسرو مهر میهمانان جمع ایرانی تاثیر ادبیات طنز در ایجاد حال خوب طرز تهیه نان توت فرنگی در خانه مهر بابک نوری میهمان برنامه جمع ایرانی پرورش هوش اقتصادی در روزخوش مشاور از قاچاق کالا و ارز می گوید شهرام عبدلی میهمان جمع ایرانی تحلیل و بررسی سند ۲۵ ساله ایران و چین در کنکاش هنرمندان میهمانان همیشه آبی همیشه پارس اصغر سمسارزاده میهمان جمع ایرانی حضور دکتر محمد علیزاده رئیس پردیس بین المللی کیش دانشگاه تهران در همیشه ابی همیشه پارس نکته های مشاور درباره داوری در قراردادها دعوت جمع ایرانی از بیوک میرزایی سولماز حصاری در همیشه آبی همیشه پارس بررسی قوانین جدید چک در مشاور جمع ایرانی میزبان جعفر دهقان بهار در شعر فارسی هنر منبت کاری در همیشه آبی همیشه پارس مشاور از اسناد رسمی سازمان ثبت اسناد می گوید بهزاد رحیم خانی میهمان جمع ایرانی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها