اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

خلاصه برنامه کنکاش در 14 فروردین ماه

کنکاش، شنبه 14 فروردین ماه با موضوع تحلیل و بررسی سند ۲۵ ساله ایران و چین از شبکه جهانی جام جم پخش شد، میهمانان این برنامه دکتر کیومرث یزدان پناه (استاد دانشگاه و کارشناس شرق آسیا ) و دکتر امید گلزاری ( رییس کمیته روابط بین الملل مدیر بخش آسیا و اقیانوسیه مجمع تشخیص ) بودند .

بخشی از این حرف و حدیث ها مربوط به فضاسازی های رسانه های مخالف است. ایران ما، ایران زمان قاجار نیست که با ذلت تن به قراردادهایی مانند ترکمانچای بدهد. البته باید به دغدغه ها احترام گذاشت. برجام می توانست در جامعه امید ایجاد کند و فضای بین المللی را به نفع ایران رقم بزند. اما آنچه اتفاق افتاد برعکس بود و آن هم نتیجه قضاوتهای عجولانه و ابراز نگرانی های نامعقول بود. البته این ضعف به ساختار رسمی و سیاست خارجی کشور برمی گردد. چون اگر اطلاع رسانی به موقع انجام می شد طبیعتا برخوردهایی به این سرعت و براساس احساسات صورت نمی گرفت.

این سند می تواند برای ما فتح الفتوح باشد. چون سند ارتقای همکاری است. چین بزرگترین شریک تجاری ایران است. همان طور که بزرگترین شریک جهانی ایالت متحده است. مرتبط دانستن این سند با تحریم کاملا اشتباه است. چرا که نیاز متقابل ژئوپلتیک و استراتژیک دو کشور، فضا را برای عقد سند ارتقای همکاری فراهم کرده است. شاید پیش زمینه تلخی که مردم ما درباره برجام دارند که خود نتیجه واکنش سریع و عجولانه مجلس آن دوره بوده باعث چنین جوسازی در فضای مجازی و عامه مردم شده است. اما مجلس فعلی می تواند افکار عمومی را قانع و اعتماد مردم را جلب کند.

ایران در آینده مکمل ژئوپلتیک چین در آسیا، در منطقه خاورمیانه و مخصوصا جنوب غرب آسیا به ویژه خلیج فارس است. و در مقابل چین هم مکمل ژئواستراتژیک ایران در آینده است. قدرت جهانی در حال انتقال از نیمکره غربی به نیمکره شرقی است و این انتقال اجتناب ناپذیر است . و ما تا سال 2030 شاهد بخش قابل توجهی از این انتقال خواهیم بود.

چینی ها خوب می دانند که پیرامون آنها توسط آمریکا محاصره شده و ژاپن، متحد استراتژیک، زیر چتر امنیت ایالت متحده است. از طرفی کره جنوبی زیر چتر آمریکاست و کره شمالی هم یک بازیگر کاملا مبهم در این فضاست. از سوی دیگر هنگ کنگ و تایوان پاشنه آشیل چین هستند. ظهور چین نوین و هند نوین در نقش سیاسی جهان به عنوان دو منظومه قدرت ژئوپلتیک اجتناب ناپذیر است که اتفاقا هردوی اینها به یک مکمل مانند ایران نیاز دارند. چرا که کشورهای عربی پیرامون ما، حیاط خلوت آمریکاست و تنها کشوری که استقلالش را حفظ کرده و زمین بازی را به غربی ها نداده؛ ایران است.

وی در ادامه گفت: رکن ثابت در سیاستهای قدرت های بزرگ "چالش رقابت" است. و آنچه در این چالش خودنمایی می کند "سلطه" است. هر کشوری اوج بگیرد برای قدرت های قبلی ، چالش ایجاد می کند و در پی آن جایگزینی اتفاق می افتد که امری طبیعی است. قدرت های بزرگ سعی می کنند زمین بازی را به مناطق جغرافیایی دوردست بکشانند و مستقیما با هم درگیر نشوند. که اصطلاحا به آن "درگیری های نیابتی" می گویند.

چین کنونی، چین نوین است و آمریکا می خواهد زمان بخرد. قدرت هوشمند جایگزین شده و تا غرب آسیا و اسرائیل کشیده شده است. چینی ها روحیه تهاجمی را با روحیه مسالمت آمیز جایگزین کرده اند . آنها در غرب آسیا به فضا نیاز دارند که آن هم کشور ماست.

آنچه نخبگان جامعه را به واکنش واداشته، نگرانی در زمینه سیاسی، امنیتی، دفاعی و نظامی است. این نگرانی ایجاده شده که ممکن است چین، آمریکا را از دریای چین جنوبی دور کند و برای مقابله با او، فرسنگ ها دورتر از کشور خودش، به بهانه سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز و نیز مسائل دفاع امنیتی، ایران را به پایگاه نظامی خود تبدیل کرده و این امر کشور ما را بستر انتقال ناوگان جنگی و زیردریایی ها کند. باطن عمیق این سند که غافل مانده همین است.

سند همکاری با چین، واکنش های سنتی یک بخشش است. که مهمترین آن، ورود کالاهای چینی و زمینگیر شدن بخش تولید کشور ماست. این سند قرار نیست معجزه کند. البته فضای مجازی هم تاثیرگذار است.

آقای امید گلزاری (کارشناس اقتصاد سیاسی) در پاسخ به این سوال که؛ برد اقتصادی ایران در این سند چیست؟ چنین گفت: اتفاق جدیدی نیفتاده. از سال 1971 ارتباط دیپلماتیک بین ایران و چین وجود دارد و این سند تنها ارتقای سطح همکاری است. یک سند تفاهم که هیچ رقمی در آن ذکر نشده است. مولفه برد برد این سند این است که ما می توانیم براساس مزیت های نسبی و مستقل خود در مباحث اقتصادی حرکت کنیم. ما انرژی در اختیار طرف مقابل قرار می دهیم که از سرمایه گذاری های او در کشور خودمان، به پیشرفت و سرمایه دست پیدا کنیم. و این همان کمربند راه است. ما می توانیم زیرساخت ها را تکمیل کنیم و از خام فروشی خارج شویم.

وی در ادامه گفت: چین پس از برجام به دنبال امنیت سرمایه گذاری است. ما یک پلت فرم برای همکاری 25 ساله با سه محور سیاسی راهبردی، اقتصادی و فرهنگی با چین ترسیم کردیم. و در خلال آن به بحث نظامی، فرهنگی، تروریستی و آزمایش های نظامی اشاره کردیم. چین می خواهد نفت ما را بخرد و به دنبال یک رابطه دائمی است . ما در حال یک شیفت نوظهور لوجستیکی و اقتصادی در زیرساخت ها هستیم.

آنچه در فضای مجازی بروز کرده صحت ندارد و هیچ جای ایران قرار نیست واگذار شود.

آخرین اخبار

طرز تهیه مرغ کنجدی در خانه مهر دکتر احمدی میهمان ماه دستان تشریح موج چهارم کرونا در خانه مهر آموزش ساندویچ ماهی در خانه مهر رمضان ماه خدا پرتو معرفت از جام جم نمای ماه دستان از سیمای جام جم خانه مهر از جراحی های سرطان در کودکان می گوید تشریح رابطه کرونا با دردهای شایع گوش و بینی پرویز شفیع زاده میهمان جمع ایرانی گفتگو های حقوقی در خانه مهر شناخت راهکارهای حفاظت از سرمایه در روزخوش شکوه هنر در جمع ایرانی تشریح قوانین اسناد رسمی در مشاور سیروس کهوری‌نژاد میهمان جمع ایرانی بررسی مذاکرات ایران و ۴+۱ در وین نگاه ورزش ایران به والیبال کاظم راست گفتار میهمان جمع ایرانی آموزش تهیه حمص و مزه پنیر در خانه مهر با روزخوش از گیاهان آپارتمانی بیشتر بدانید سپیده خداوردی به جمع ایرانی می آید گفتگو درباره نوزادان و کرونای انگلیسی در خانه مهر وحید شیخ زاده میهمان جمع ایرانی تغذیه، سلامت و ماه مبارک رمضان راهنمای خلاقیت در خانه مهر جمع ایرانی میزبان خسرو امیر صادقی راهنمای فن بیان در روزخوش طرز تهیه کیک قهوه در خانه مهر جام جم بهار را به خانه های بینندگانش برد خلاصه برنامه کنکاش در 14 فروردین ماه شیوا خسرو مهر میهمانان جمع ایرانی تاثیر ادبیات طنز در ایجاد حال خوب طرز تهیه نان توت فرنگی در خانه مهر بابک نوری میهمان برنامه جمع ایرانی پرورش هوش اقتصادی در روزخوش مشاور از قاچاق کالا و ارز می گوید شهرام عبدلی میهمان جمع ایرانی تحلیل و بررسی سند ۲۵ ساله ایران و چین در کنکاش هنرمندان میهمانان همیشه آبی همیشه پارس اصغر سمسارزاده میهمان جمع ایرانی حضور دکتر محمد علیزاده رئیس پردیس بین المللی کیش دانشگاه تهران در همیشه ابی همیشه پارس نکته های مشاور درباره داوری در قراردادها دعوت جمع ایرانی از بیوک میرزایی سولماز حصاری در همیشه آبی همیشه پارس بررسی قوانین جدید چک در مشاور جمع ایرانی میزبان جعفر دهقان بهار در شعر فارسی هنر منبت کاری در همیشه آبی همیشه پارس مشاور از اسناد رسمی سازمان ثبت اسناد می گوید بهزاد رحیم خانی میهمان جمع ایرانی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها