اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

"سفیر" و "کاردار" سابق ایران در افغانستان میهمانان جام جم

سفیر پیشین ایران در افغانستان: آمریکا در افغانستان از نظر اخلاقی و هنجاری شکست خورد/ کاردار سابق ایران در افغانستان: مردم افغانستان حاضر نیستند به گذشته برگردند

برنامه تلویزیونی «کنکاش» 13 شهریورماه با حضور ابوالفضل ظهره‌وند سفیر پیشین ایران در افغانستان و محمدرضا فرقانی کاردار سابق ایران در افغانستان با موضوع آخرین تحولات افغانستان و خروج نیروهای آمریکایی از این کشور روی آنتن شبکه جام جم رفت.

موقعیت ژئواستراتژیک، پنجشیر را برای طالبان دست نیافتنی کرده است

ابوالفضل ظهره‌وند سفیر پیشین ایران در افغانستان در ابتدا با اشاره به اینکه پنجشیر همیشه نقطه و نماد مقاومت در تحولات افغانستان بوده است، بیان کرد: موقعیت ژئواستراتژیک این استان در مجموعه 4 راه ورود و خروج بیشتر ندارد که سه راه آن مسیر دشواری دارد. این شرایط پنجشیر را برای طالبان دست نیافتنی کرده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر طالبان با 2 مشکل روبه‌روست اول آنکه هنوز نتوانسته است دولتی را اعلام کند و مشکلات داخلی بینشان وجود دارد. طالبان قصد داشت قبل از اعلام دولت مساله پنجشیر را حل کنند اما نتوانستند. انسجامی که در این منطقه است طالبان نمی‌تواند به زودی مشکل پنجشیر را حل کند.

شکست آمریکا در افغانستان اخلاقی و هنجاری است

سفیر پیشین ایران در افغانستان با بیان اینکه شرایط نسبت به 20 سال گذشته تغییر کرده است، گفت: ترکیه و قطر قصد دارند بخش کوچکی از مشکلات افغانستان را برطرف کنند اما بخش عمده مشکلات باید توسط داخل کشور برطرف شود. پاکستان هم پشت پرده این اتفاقات قرار دارد و باید دید چه رخ می‌دهد.

ظهره‌وند ادامه داد: از نظر من طالبان با طالبان 73 تغییری نکرده است و من طالبان را به عنوان ملت افغانستان نمی‌بینم. 

وی خاطرنشان کرد: همچنین از نظر من آمریکا در افغانستان شکست نخورده چون با کسی روبه‌رو نبوده است اما از نظر اخلاقی و هنجاری در افغانستان شکست خورده است. امروز آنچه که اتفاق افتاده یک فضاحت برای لیبرال دموکراسی است. شکست نظامی آمریکا در عراق، سوریه و غرب آسیا بود.

طالبان در داخل با یکدیگر اختلاف دارند

محمدرضا فرقانی کاردار سابق ایران در افغانستان در سخنانی مطرح کرد: گمان‌ها بر این بود که طالبان بتواند خیلی زود دولت را معرفی کند اما آنچه که وعده کرده بودند، محقق نشد و کار به تعویق افتاده است. طالبان دارای انشعابات زیادی است و همین موضوع معرفی دولت را با مشکل مواجه کرده است چراکه در داخل با یکدیگر اختلاف دارند. 

وی افزود: تاخیر در موضوع معرفی دولت به نفع طالبان نخواهد بود. شرایط پنجشیر نیز طالبان را دچار مشکل کرده است. در حال حاضر مقاومت تنها در منطقه پنجشیر وجود دارد البته پیشروی‌هایی صورت گرفته است اما کافی نیست.

آمریکا برای حضور در افغانستان بود ضرر زیادی را متحمل شد

کاردار سابق ایران در افغانستان با بیان اینکه آمریکا از 20 سال پیش با حضور نظامی در افغانستان این کشور را اشغال کرد، تصریح کرد: ایجاد صلح و ثبات در افغانستان، ایجاد ساختار دولتی، سیاسی و امنیتی در این کشور که منافع آمریکا را در منطقه نمایندگی کند و پیاده کردن طرح‌هایی در آسیانه میانه به عنوان حیاط خلوت روسیه و برنامه‌هایی برای چین و ایران از جمله اهداف آمریکا برای حضور در افغانستان بود اما پس از 20 سال و هزینه کرد 2 تریلیون دلار به هدف خودش نرسید و ضرر زیادی را متحمل شد.

فرقانی ادامه داد: پیامد این خروج برای بایدن این است که او اولین شکست در سیاست خارجه خود را متحمل شده است. این اتفاق می‌تواند سرآغاز خروج آمریکا از مناطق مختلف دیگر باشد که شاهد این اتفاق در سوریه و عراق هستیم.

مردم حاضر نیستند به گذشته برگردند

وی در پایان تاکید کرد: طالبان تنها گروهی بود که در طی 20 سال گذشته مقاومت کرد تا آمریکا از افغانستان خارج شود اما طالبان باید این نکته را مدنظر داشته باشند که افغانستان کنونی افغانستان 50 یا 100 سال پیش نیست و مردم حاضر نیستند به گذشته برگردند. طالبان اگر می‌خواهد در افغانستان حاکمیت خود را تثبیت کند باید به آنچه می‌گوید، پایبند بماند همچنین باید دولتی را تشکیل بدهد که همه احزاب سیاسی در آن حضور داشته باشند.

برنامه تلویزیونی «کنکاش» با اجرای امیر علی‌عسگری شنبه‌ها ساعت 21:45 به وقت تهران از شبکه جهانی جام جم پخش می‌شود.

آخرین اخبار

سواد رسانه ای، موضوع محوری برنامه «صبح پارسی» فردا آموزش برنامه ریزی و مصرف صحیح به فرزندان، راهی برای تربیت نیروی انسانی اقتصادی روابط عاطفی اعضای خانواده چقدر میتواند در تحکیم مبانی بنیاد خانواده به ما کمک کند در ویژه برنامه «صبح پارسی» به مناسبت میلاد پیامبر اکرم (ص) چه گذشت؟ تحکیم خانواده ایرانیان خارج از کشور در مشاور راهبردهای ایران و ونزوئلا در سند همکاری 20 ساله ویژه برنامه «صبح پارسی» فردا به مناسبت میلاد پیامبر اکرم(ص) ثبت لحظه ها و خوش شانسی در نگاه نوجوان ایرانی واکسن های رازی کووپارس و فخرا تا پایان آبان به سبد واکسیناسیون اضافه می شوند/ ظرفیت های سرشار واکسن سازی ایران عطر و بوی وحدت در کنار حرم رضوی بررسی شیوه هایی برای پاسداشت زبان فارسی در برنامه «صبح پارسی» فردا تاثیر شگرف تحریم ها علیه ایران بر صنعت خودروسازی/ جدال کوهنورد اصفهانی با مرگ برای صعود به قله اورست موضوع های این هفته ورزش ایران، شطرنج بانوان و رونامه¬نگاری ورزشی روز کوهنوردی و روز صنعت موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برای مبارزه با افسردگی در فصل پاییز چه کنیم؟/ از صفر تا صد یک پرواز و نقش برج مراقبت در آن پاسداشت هفته وحدت در جام جم شب نشینی با عطر و بوی وحدت در خراسان شمالی؛ کنترل هوایی در فرودگاه ها موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا قبل از ایجاد زیرساخت های ورزشی برای جامعه نیازسنجی کنیم/ وحدت، عامل اقتدار اسلام و کوری چشم دشمنان است همراه با مذاهب و قومیت ها به مناسبت هفته وحدت در برنامه شب نشینی جام جم جشن آغاز هفته وحدت در برنامه «صبح پارسی» فردا ورزش چطور به خلاقیت کمک می کند؟/ معنی پینوکیو که تا کنون به آن فکر نکرده ایم ورزش در کودکان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا رییس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب میهمان کنکاش بود بررسی قوانین تابعیت در برنامه مشاور نگاهی به آداب ورسوم اهل تسنن و تشیع در هفته وحدت از لنز دوربین شب نشینی کنکاش با موضوع هفته وحدت به روی آنتن می رود شب نشینی به بهانه روز جهانی عصای سفید السلام علیک یا صاحب الزمان (عج) یک نابینا چطور خواب می بیند؟/ صفات خدا، پیامبر (ص) و ائمه معصومین (ع) را در وجود خود زنده کنیم رامین ناصر نصیر به «شب نشینی» می آید پای پلیس به شب نشینی باز شد والیبال بانوان و کشتی آزاد دو موضوع مورد بحث ورزش ایران حال و هوای شهادت پدر امام عصر (عج) در برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر سریال پدر مهمان «شب نشینی» امشب استفاده از تکنولوژی راه مناسب سازی شهر برای معلولان روایت بازیگری و بسکتبال در شب نشینی نحوه طراحی شهری برای نابینایان، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا دوران طلایی درمان بیماری را با مراجعه نکردن به پزشک از بین نبریم سادیای گاندو۲ مهمان «شب نشینی» امشب شهریاری در شب نشینی از مافیای هنر گفت در برنامه «صبح پارسی» فردا مبارزه با سرطان را بیاموزید بازیگر دینامیت به «شب نشینی» می آید "ادب و هنر" محور گفتگوی صبح پارسی از ازن تراپی تا شهرت و بازیگری سوگلی قهوه تلخ مهمان «شب نشینی» امشب ضعف در برنامه ریزی یکی از اساسی ترین مشکلات مدیریت اقتصاد در خانواده صبح پارسی با موضوع اقتصادی به روی آنتن می رود تحلیل تحولات عراق و انتخابات پارلمانی از منظر کارشناس کنکاش جایگاه وقف در اسلام

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها