اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ناگفته های روح الله رستمی از ماجرای مصدومیت شدید دستش یک ماه مانده به پارالمپیک

مدال آور افتخار آفرین پارالمپیک توکیو در رشته وزنه برداری مهمان برنامه «شب نشینی» شانزدهم شهریور بود.

در اولین بخش برنامه گفت و گو محور «شب نشینی» روح الله رستمی قهرمان وزنه برداری پارالمپیک توکیو به عنوان مهمان برنامه با محمد سلوکی به گفت و گو نشستند. رستمی گفت: متولد قم هستم و تا 14 سالگی در این شهر زندگی می کردم و بعد به تهران مهاجرت کردم. 5 تا بچه بودیم، سه برادر و دو خواهر که برادرانم هم تکواندوکار بودند. پدرم نظامی است ولی زیاد اخلاقش به نظامیان نرفته است. تنها فرزند معلول خانواده هستم و طبیعتا به من توجه بیشتری می شد به عبارتی فرزند محبوب خانواده بودم ولی همه سعی می کردند طبیعی رفتار کنند تا از سوی من ترحم برداشت نشود و به همین دلیل هم هیچ گاه ترحمی از سمت خانواده ام حس نکردم.

وی تصریح کرد: در سال 84 حدود یک سال با بیماری عفونی دست و پنجه نرم کردم و مرا خیلی اذیت کرد و بسیار ضعیف شدم به همین خاطر وزنم به طور محسوسی کم شد و در بیمارستان بستری شدم. به پدر و مادرم این دوران بسیار سخت گذشت و به فکر فرو رفتند که چطور می توانند مرا قدرتمند کنند تا با بیماری هایم کنار بیایم. پرس و جو کردند در محله ما باشگاه بدنسازی بود و به من پیشنهاد شد که همراه برادرانم به این باشگاه برویم. همه وسایل های این باشگاه برای افراد سالم بود و احتمال می دادیم مرا پذیرش نکنند چون مسئولیت داشت اما بر خلاف تصورمان استقبال خوبی از من کردند و مربی ام به من کمک زیادی کرد.

مرد طلایی وزنه برداری پارالمپیک بیان کرد: در دو دسته وزنی رکورد دار بودم و بالاترین مقام ها را آورده ام و در حالت عادی در ورزش آرزویی ندارم اما ورزش اینگونه است که از جایی به بعد مسائلی برایت مهم می شود که تا آن موقع مهم نبوده و آن این است که تلاش کنی آوازه میهنت را سر زبان ها بیاندازی و پرچم کشورت را در همه میادین بالا ببری و این دیگر چیزی فراتر از ورزش است و یک موضوع فردی نیست.

رستمی درباره آرزوهایش افزود: بعد از کسب مدال طلای پاراالمپیک فعلا فقط آرزویم استراحت و خواب است. برای توکیو روزی دو سه ساعت تمرین داشتم اما چون رشته ام یک ورزش قدرتی است در تمرینات روزانه روزی چند هزار تن وزنه بالا و پایین می کنیم. نسبت به بقیه افراد خوراک عجیبی نداریم اما اگر نزدیک مسابقات باشیم میزان کالری دریافت شده را باید مدیریت و رعایت کنیم.

وی ادامه داد: فقط ورزش می کنم و تنها درآمدم از ورزش است. جوایز هم به این صورت است که جوایز المپیک توکیو در مقایسه با المپیک لندن کمتر هم هست چون جایزه المپیک لندن برای مدال طلا 200 سکه بود اما الان سکه نمی دهند پول می دهند و مبلغ آن 2 میلیارد تومان که 200 سکه خیلی بیشتر از دو میلیارد است. زمینه حمایت اسپانسرها از ورزش معلولین در کشور ضعف زیادی وجود دارد و حامیان مالی نسبت به معلولان کم لطف هستند.

قهرمان پارالمپیک توکیو اظهار داشت: در این دوره از مسابقات آمار مدال های ایران بسیار خوب بود. برخورد دیگر کشورها با ما توام با احترام و ارزش قائل شدن است چون ورزشکاران نامی در ایران داریم باعث می شود همیشه مورد تقدیر و احترام باشیم.

رستمی درباره تفریح ها و اوقات فراغتش عنوان کرد: تفریحم علاوه بر ورزش کردن، کتاب رمان خواندن و فیلم دیدن است. از کتاب ها رمان های اجتماعی و مذهبی و از فیلم ها آثار مجیدی و حاتمی کیا را دوست دارم.

وی در پاسخ به این سوال که اگر بخواهد غیر از ورزش به فعالیت در زمینه دیگری بپردازد چه مسیری را دنبال می کند گفت: فیلم ورزشی خیلی کم داریم و به این حوزه اصلا پرداخته نشده است. اگر بخواهم فیلمساز شوم فیلم ورزشی می سازم و اینکه یک ورزشکار از چه مرحله تا چه مرحله ای باید طی کند تا به بهترین درجات برسد را به تصویر می کشم.

مدال آور وزنه برداری ایران تصریح کرد: اعتقادات مذهبی به من دلگرمی می دهد. هر کس در هر شرایط سختی که هست باورهایش به کمکش می آید و من هم از این قائده مستثنی نبودم.

رستمی ماجرای مصدومیتش یک ماه مانده به پارالمپیک را تعریف کرد و افزود: یک ماه مانده به پارالمپیک در جریان تمرین آسیب دیدگی شدید دست برایم پیش آمد و شرایط خیلی سختی بود چون همه منتظر رکورد زدن و طلا برای من بودند و این آسیب روحی هم به من زد؛ خیلی بهم ریخته بودم و همین توکل و توسل مرا نگه داشت تا به خودم مسلط باشم. من و دو نفر دیگر در این رشته را از ابتدا طلایی و روی مدال طلای ما حساب کرده بودند و این فکر کردن درباره آینده و نتیجه این مصدومیت برای من بار روانی شدیدی داشت. بعد از بررسی های پزشکی به من گفتند عضله دستم پاره شده است و هیچ کاری نمی توان کرد. به شدت ناامید شده بودم و در پست ها و استوری هایم در فضای مجازی فقط از مردم می خواستم دعایم کنند تا شرمنده‌شان نشوم.

وی درباره سیامند رحمان وزنه بردار معلول ایرانی که چندی پیش فوت کرد ادامه داد: سیامند رحمان را به اعتماد به نفسش می شناسم؛ او هیچ وقت دوست نداشت به نشدن فکر کند و هرکاری را شروع می کرد دوست داشت تمامش کند. در یکی از اردوها واقعا آماده نبود و یک وزنه را بد زد من داشتم از او فیلم می گرفتم وقتی به او نشان دادم گفت: «این فیلم را پاک کن» چون دوست نداشت کسی او را با ضعف ببیند. در یک کلام رحمان اراده بلندی داشت.

مدال آور ایرانی در پارالمپیک توکیو اظهار داشت: ورود به عرصه ورزش نگاهم را به زندگی عوض کرد. در مواجهه با بسیاری از مشکلات قبل از ورزش طور دیگری برخورد می کردم و بعد از ورود به ورزش دیدگاهم مثبت تر شد و بهتر با مشکلات مواجه می شوم.

رستمی افزود: همیشه اعتقاد داشته ام در فضایی که داریم زندگی می کنیم و موفقیت هایی که به آن ها دست پیدا می کنیم را مرهون خون شهدایی هستیم که در هر دوره با جان خودشان این انقلاب را حفظ کردند و بعد از آن موفقیتم در پارالمپیک را مدیون خانواده ام و پدر و مادرم هستم که از جان و دل برایم مایه گذاشتند و هیچ وقت کم نگذاشتند و نگفتند خسته شدیم. 13 سال در عرصه ورزش کمک حال و همراهم بودند. روزهای سختی را گذراندیم و همیشه خانواده یار و یاورم بودند.

در بخش دوم برنامه ابراهیم آقایی زاده دستفروش رشتی که با خواندن اشعاری که خودش سروده است با صدایی خوش جذب مشتری کرده است به عنوان مهمان برنامه معرفی شد. آقایی زاده گفت: 41 سالم است متولد رشت هستم. یک سال و چندماه است که ازدواج کرده ام.

وی تصریح کرد: حدودا 7 سال است که دستفروش هستم قبل از آن در یک شرکت کار می کردم که آن شرکت تعطیل شد. کانال کار بودم و کار فنی انجام می دادم از آنجا که آمدم تصمیم گرفتم دست فروشی کنم. شغل و اینکه از چه راهی پول در بیاید برای من مهم است. هیچ گاه در زندگی شکست را نپذیرفتم و آدم هایی موفق هستند که هیچ وقت شکست را قبول نکنند. اولین روزی که کار را شروع کردم به میدان شهرداری رشت رفتم کسی به من توجه نمیکرد. دلخور شدم و تا غروب تلاش کردم مقدار کمی پول درآوردم اما با این شکست ناامید نشدم فکر کردم و با خلاقیت روشی را پیاده کردم که جواب بگیرم. فردای آن روز اشعاری که به ذهنم می رسید را خودم هم قافیه کردم و شروع کردم به خواندن اشعاری که خودم آن ها را متناسب با حال و روزم سروده بودم.

این دستفروش رشتی ادامه داد: واقعا خوشبختم و بزرگترین شانسی که آوردم همسرم بود. درسی که به فرزندانم می دهم این است که توکلشان به خدا باشد تا در مواقع سختی هم خدا راهی را برایشان باز کند همانطور که برای من باز کرد.

آقایی زاده در پایان اظهار داشت: حدودا چند ماه است که به صورت رسمی آهنگ تولید می کنم که یکی را برایش مجوز گرفته ام و دومی هم در فرایند اخذ مجوز است. با حمایت همسرم توانستم این کارها را تولید کنم و او به من انگیزه داد. دو فرزند داریم نیاز به یک اسپانسر دارم و به تنهایی نمی توانم به اندازه کافی قطعه تولید کنم.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت 23:30 به وقت تهران و 21 به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود. محمد سلوکی و عبدالرضا احمدی مجریانی هستند که برای مخاطبان فارسی زبان سراسر دنیا «شب نشینی» را اجرا می کنند، گروه موسیقی زنده قصه گوها اجرای موسیقی صحنه این برنامه را بر عهده دارند و تهیه کنندگان این برنامه نیز کاوه امیری جاوید و یوسف بچاری هستند.
اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی shabneshini.irani@ بارگذاری می شود.

مخاطبان گرامی لطفا نظرات و پیشنهادات خود را، درباره برنامه های جام جم از طریق پل های ارتباطی زیر با ما در میان بگذارید .

تلفن بین المللی 46812400444
شماره شبکه های اجتماعی 9108993934 98
ایمیل امور مخاطبان mokhatab@jjtvn.ir

آخرین اخبار

سواد رسانه ای، موضوع محوری برنامه «صبح پارسی» فردا آموزش برنامه ریزی و مصرف صحیح به فرزندان، راهی برای تربیت نیروی انسانی اقتصادی روابط عاطفی اعضای خانواده چقدر میتواند در تحکیم مبانی بنیاد خانواده به ما کمک کند در ویژه برنامه «صبح پارسی» به مناسبت میلاد پیامبر اکرم (ص) چه گذشت؟ تحکیم خانواده ایرانیان خارج از کشور در مشاور راهبردهای ایران و ونزوئلا در سند همکاری 20 ساله ویژه برنامه «صبح پارسی» فردا به مناسبت میلاد پیامبر اکرم(ص) ثبت لحظه ها و خوش شانسی در نگاه نوجوان ایرانی واکسن های رازی کووپارس و فخرا تا پایان آبان به سبد واکسیناسیون اضافه می شوند/ ظرفیت های سرشار واکسن سازی ایران عطر و بوی وحدت در کنار حرم رضوی بررسی شیوه هایی برای پاسداشت زبان فارسی در برنامه «صبح پارسی» فردا تاثیر شگرف تحریم ها علیه ایران بر صنعت خودروسازی/ جدال کوهنورد اصفهانی با مرگ برای صعود به قله اورست موضوع های این هفته ورزش ایران، شطرنج بانوان و رونامه¬نگاری ورزشی روز کوهنوردی و روز صنعت موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برای مبارزه با افسردگی در فصل پاییز چه کنیم؟/ از صفر تا صد یک پرواز و نقش برج مراقبت در آن پاسداشت هفته وحدت در جام جم شب نشینی با عطر و بوی وحدت در خراسان شمالی؛ کنترل هوایی در فرودگاه ها موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا قبل از ایجاد زیرساخت های ورزشی برای جامعه نیازسنجی کنیم/ وحدت، عامل اقتدار اسلام و کوری چشم دشمنان است همراه با مذاهب و قومیت ها به مناسبت هفته وحدت در برنامه شب نشینی جام جم جشن آغاز هفته وحدت در برنامه «صبح پارسی» فردا ورزش چطور به خلاقیت کمک می کند؟/ معنی پینوکیو که تا کنون به آن فکر نکرده ایم ورزش در کودکان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا رییس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب میهمان کنکاش بود بررسی قوانین تابعیت در برنامه مشاور نگاهی به آداب ورسوم اهل تسنن و تشیع در هفته وحدت از لنز دوربین شب نشینی کنکاش با موضوع هفته وحدت به روی آنتن می رود شب نشینی به بهانه روز جهانی عصای سفید السلام علیک یا صاحب الزمان (عج) یک نابینا چطور خواب می بیند؟/ صفات خدا، پیامبر (ص) و ائمه معصومین (ع) را در وجود خود زنده کنیم رامین ناصر نصیر به «شب نشینی» می آید پای پلیس به شب نشینی باز شد والیبال بانوان و کشتی آزاد دو موضوع مورد بحث ورزش ایران حال و هوای شهادت پدر امام عصر (عج) در برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر سریال پدر مهمان «شب نشینی» امشب استفاده از تکنولوژی راه مناسب سازی شهر برای معلولان روایت بازیگری و بسکتبال در شب نشینی نحوه طراحی شهری برای نابینایان، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا دوران طلایی درمان بیماری را با مراجعه نکردن به پزشک از بین نبریم سادیای گاندو۲ مهمان «شب نشینی» امشب شهریاری در شب نشینی از مافیای هنر گفت در برنامه «صبح پارسی» فردا مبارزه با سرطان را بیاموزید بازیگر دینامیت به «شب نشینی» می آید "ادب و هنر" محور گفتگوی صبح پارسی از ازن تراپی تا شهرت و بازیگری سوگلی قهوه تلخ مهمان «شب نشینی» امشب ضعف در برنامه ریزی یکی از اساسی ترین مشکلات مدیریت اقتصاد در خانواده صبح پارسی با موضوع اقتصادی به روی آنتن می رود تحلیل تحولات عراق و انتخابات پارلمانی از منظر کارشناس کنکاش جایگاه وقف در اسلام

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها