اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

از ابعاد شخصیتی جلال آل احمد تا تفاوت طب سنتی و طب رایج

محمدحسین دانایی و علیرضا ابوالفضلی مهمانان «صبح پارسی» هفدهم شهریور ماه بودند.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح بر روی آنتن شبکه جام جم می رود، با موضوع اصلی روشن فکری واقعی و روشن فکری غیر واقعی بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه، بدون مرز و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، امیر محمد زند و آلاء خامه یار با محمدحسین دانایی خواهر زاده جلال آل احمد و علیرضا ابوالفضلی متخصص طب سنتی به گفت و گو نشستند. 
در بخش اول دانایی درباره ویژگی های شخصیتی آل احمد گفت: حرف من پیرمرد را گوش کنید و تا می توانید هر نوع کتابی که دوست دارید را بخوانید ولی بسیار کتاب بخوانید.
وی تصریح کرد: جلال آل احمد هم معلم و هم نویسنده بود، دو کاری که محتاج شجاعت زیادی است و در همین مدت کوتاهی که از خدا عمر گرفت کتاب های زیادی نوشت. ابعاد زندگی او وسیع تر از چیزی است که در نوشته های موجود دیده می شود. آل احمد بیش از آنکه دغدغه نوشته هایش را داشته باشد دغدغه نانوشته هایش را داشت.
خواهرزاده جلال آل احمد افزود: جلال شخصیت فرهنگی تاریخ ساز و اثرگذاری بود که پرچمدار همه جریان های فکری در عصر خود به ویژه بین هنرمندان و ادب دوستان بود چون او یک روشن فکر واقعی بود نه اینکه فقط دم از روشن فکری بزند. اگر روشن فکری را در آزاد اندیشی، آزاد منشی و شجاعت بدانیم جلال روشن فکر واقعی بود چون او مدام دنبال جستجو بود و دوست داشت از همه چیز سر در بیاورد. هنر و ادبیات را هدف نمی دانست بلکه آن ها را وسیله ای برای انسانیت و شکوفایی می دانست.
دانایی بیان کرد: همسر جلال در سال ۴۳ که او به سفر حج رفته بود درباره ‌اش می گوید وجه تمایز آل احمد با دیگر معاصرانش این بود که جلال خیلی شبیه نوشته هایش است یعنی سبک جلال خود او است، تیزبینی، افراطی بودن، صمیمیت و حادثه آفرینی از ویژگی های شخصیتی او است؛ اگر میان سیاست و ادب، ایمان و کفر، عدالت و بی عدالتی در جدال است در زندگی روزمره هم همینطور است نه اینکه فقط در نوشته هایش به دنبال برخی مفاهیم باشد.
وی درباره علاقه دایی اش به نقد شدن اظهار داشت: از سال ۴۱ برای نوشتن «غرب زدگی»، یادداشت هایش را در نسخ محدود بین افراد صاحب نظر پخش می کرد و از آن ها می خواست نقدش کنند و اگر نقد نمی کردند با آن ها مجادله می کرد که چرا او را نقد نکرده اند چون یک روشن فکر واقعی از نقدکردن ناراحت نمی شود.
دانایی درپایان گفت: بدترین کاری که جلال با ما کرد این بود که زود رفت و بزرگترین نقد ما به او همین است که چرا ما را به این زودی تنها گذاشت.
ابوالفضلی که هفته های گذشته نیز در این برنامه به بیان مباحثی درباره طب سنتی پرداخته بود در ادامه موضوعات قبلی گفت: دموی ها پرخون هستند و طبع گرم  تر دارند. دیر عصبانی می شوند، نسبت به صفراوی ها کند فهمی دارند، رگ های آنها برای خون ریزی مستعد است، هم میان روز و هم شب تا صبح خواب های آلوده و پریشان دارند.
وی درباره ویژگی صفراوی ها تصریح کرد: صفرا در عربی به رنگ زرد گفته می شود و در طب سنتی هم برای افرادی استفاده می شود که رنگ پوستشان زرد است، لاغر اندام هستند، تحریک پذیر هستند و زود تحت تاثیر قرار می گیرند، خشکی پوست وسوزش اعضای بدن دارند و خوابشان سبک است.
پزشک طب سنتی ادامه داد: صفراوی ها رویای جنگ و آتش، دلشوره، بی قراری و استرس دارند. مقتدرانه حرف می زنند و تند راه می روند و سرشان اصلا کلاه نمی رود، افراد با مزاج صفراوی آدم هایی برنامه ریز هستند.
ابوالفضلی تفاوت طب سنتی و طب رایج را اینگونه بیان کرد: نمی توان طب رایج و داروهای تجویز شده در این طب را به دلیل شیمیایی بودن به طور کامل نفی کرد اما موضوع اصلی این است که در طب سنتی بحث پیشگیری و تا حدودی درمان مطرح است. 
وی افزود: در بحث کرونا مردم باید اول سبک غذایی خود را اصلاح کنند تا ایمنی بدنشان بالا برود یعنی در زمینه خواب، زمان کار کردن و تفریح از طب سنتی و ایرانی برای بهبود اوضاع استفاده کنند تا کمتر دچار مشکل شوند و درصورتی که با وجود رعایت نکات طب سنتی به بیماری دچار شدند برای درمان به طب رایج مراجعه کنند. با این کار نیاز به داروهای شیمیایی و عوارض آن ها کمتر می شود.
این پزشک طب سنتی در پایان اظهار داشت: نمی توان طب رایج را نقد کرد چون در زمینه تشخیص بیماری ها بسیاری از مشکلات ما از طریق طب رایج با دقت بیشتری انجام می شود و با استفاده از روش هایی مثل سی تی اسکن ها تصاویر رادیولوژی، ام آر آی ها و آزمایش های مختلف می توان بهتر بیماری ها را تشخیص داد و حتی در زمینه درمان نیز برخی روش ها مثل جراحی های مختلف به طب رایج مربوط می شود. بنا بر این طب رایج را نادیده نمی گیریم اما می گوییم پیشگیری به وسیله طب ایرانی و سنتی با برخی از رعایت ها انجام شود که مشکلی پیش نیاید و اگر پیش آمد برای درمان به طب رایج مراجعه شود.

آخرین اخبار

سواد رسانه ای، موضوع محوری برنامه «صبح پارسی» فردا آموزش برنامه ریزی و مصرف صحیح به فرزندان، راهی برای تربیت نیروی انسانی اقتصادی روابط عاطفی اعضای خانواده چقدر میتواند در تحکیم مبانی بنیاد خانواده به ما کمک کند در ویژه برنامه «صبح پارسی» به مناسبت میلاد پیامبر اکرم (ص) چه گذشت؟ تحکیم خانواده ایرانیان خارج از کشور در مشاور راهبردهای ایران و ونزوئلا در سند همکاری 20 ساله ویژه برنامه «صبح پارسی» فردا به مناسبت میلاد پیامبر اکرم(ص) ثبت لحظه ها و خوش شانسی در نگاه نوجوان ایرانی واکسن های رازی کووپارس و فخرا تا پایان آبان به سبد واکسیناسیون اضافه می شوند/ ظرفیت های سرشار واکسن سازی ایران عطر و بوی وحدت در کنار حرم رضوی بررسی شیوه هایی برای پاسداشت زبان فارسی در برنامه «صبح پارسی» فردا تاثیر شگرف تحریم ها علیه ایران بر صنعت خودروسازی/ جدال کوهنورد اصفهانی با مرگ برای صعود به قله اورست موضوع های این هفته ورزش ایران، شطرنج بانوان و رونامه¬نگاری ورزشی روز کوهنوردی و روز صنعت موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برای مبارزه با افسردگی در فصل پاییز چه کنیم؟/ از صفر تا صد یک پرواز و نقش برج مراقبت در آن پاسداشت هفته وحدت در جام جم شب نشینی با عطر و بوی وحدت در خراسان شمالی؛ کنترل هوایی در فرودگاه ها موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا قبل از ایجاد زیرساخت های ورزشی برای جامعه نیازسنجی کنیم/ وحدت، عامل اقتدار اسلام و کوری چشم دشمنان است همراه با مذاهب و قومیت ها به مناسبت هفته وحدت در برنامه شب نشینی جام جم جشن آغاز هفته وحدت در برنامه «صبح پارسی» فردا ورزش چطور به خلاقیت کمک می کند؟/ معنی پینوکیو که تا کنون به آن فکر نکرده ایم ورزش در کودکان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا رییس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب میهمان کنکاش بود بررسی قوانین تابعیت در برنامه مشاور نگاهی به آداب ورسوم اهل تسنن و تشیع در هفته وحدت از لنز دوربین شب نشینی کنکاش با موضوع هفته وحدت به روی آنتن می رود شب نشینی به بهانه روز جهانی عصای سفید السلام علیک یا صاحب الزمان (عج) یک نابینا چطور خواب می بیند؟/ صفات خدا، پیامبر (ص) و ائمه معصومین (ع) را در وجود خود زنده کنیم رامین ناصر نصیر به «شب نشینی» می آید پای پلیس به شب نشینی باز شد والیبال بانوان و کشتی آزاد دو موضوع مورد بحث ورزش ایران حال و هوای شهادت پدر امام عصر (عج) در برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر سریال پدر مهمان «شب نشینی» امشب استفاده از تکنولوژی راه مناسب سازی شهر برای معلولان روایت بازیگری و بسکتبال در شب نشینی نحوه طراحی شهری برای نابینایان، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا دوران طلایی درمان بیماری را با مراجعه نکردن به پزشک از بین نبریم سادیای گاندو۲ مهمان «شب نشینی» امشب شهریاری در شب نشینی از مافیای هنر گفت در برنامه «صبح پارسی» فردا مبارزه با سرطان را بیاموزید بازیگر دینامیت به «شب نشینی» می آید "ادب و هنر" محور گفتگوی صبح پارسی از ازن تراپی تا شهرت و بازیگری سوگلی قهوه تلخ مهمان «شب نشینی» امشب ضعف در برنامه ریزی یکی از اساسی ترین مشکلات مدیریت اقتصاد در خانواده صبح پارسی با موضوع اقتصادی به روی آنتن می رود تحلیل تحولات عراق و انتخابات پارلمانی از منظر کارشناس کنکاش جایگاه وقف در اسلام

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها