اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

از عوامل موثر بر خودکشی و راهکارهای پیشگیری از آن تا تاثیر معماری شهری بر ارتباطات بین فردی

مهدیه سادات صدر و سید مصطفی موسوی مهمان های برنامه صبح پارسی شبکه جام جم بودند.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح بر روی آنتن شبکه جام جم می رود، با موضوع اصلی آرامش و محبت در خانه و تاثیر سبک معماری خانه ها بر این محبت به روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه، بدون مرز و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، امیر محمد زند و آلاء خامه یار با مهدیه سادات صدر متخصص روانشناسی و سید مصطفی موسوی معمار و طراح شهری به گفت و گو نشستند. 
صدر گفت: هر رفتاری که یک فرد به صورت فردی یا جمعی انجام می دهد که چارچوب ها، هنجارها و عرف های اجتماعی را زیر پا می گذارد  آسیب اجتماعی نامیده می شود.
وی با اشاره به اینکه فردا روز پیشگیری از خودکشی است تصریح کرد: هدف ما تمرکز روی پیشگیری است . چون بعد از اینکه آسیب اجتماعی رخ داد درمان آن هزینه بر و سخت است. در روانشناسی بر روی تاثیرات خانواده در رشد روانشناختی سالم یک فرد بحث می کنیم البته در این میان محیط اجتماع هم تاثیرگذار است به ویژه در دوران نوجوانی. زیرا فرد در این سن فارغ از اینکه به چه چیزی باور دارد همه چیز را تقلید می کند زیرا درباره برخی موضوعات کنجکاو است. آسیب های اجتماعی از عوامل مختلفی تاثیر پذیر است؛ یکی از این عوامل خانواده و روابط بین والدین است،  بچه ها زمانی دچار استرس و نا ایمنی می شوند که ناشی از ارتباطات نامناسب بین خانواده و پاداش هایی  که از رفتار خود در محیط اجتماعی می بینند دچار برخی اختلالات می شوند که ممکن است تا سنین بزرگسالی همراهشان باشد.
این روانشناس افزود: خودکشی در افرادی دیده می شود که سابقه افسردگی دارند. فرد باید به مرحله ای رسیده باشد که ناهشیارانه از همه دنیا و ادم ها احساس منفی داشته باشد که این احساس منفی و خشمگین را به خودش منتقل می کند. بعضی از اختلالات شخصیت، شکست های عاطفی و دیده نشدن می تواند عامل بروز چنین خشمی در افراد شود. بسیاری از افرادی که تصمیم گرفته اند خودکشی کنند نیاز دارند یکی آن ها را بشنود.
صدر ادامه داد: اینکه فرد اقدام به از بین بردن خود کند فرایندی یک روزه نیست و از سنین کودکی او آغاز می شود. ممکن است حس کنید کسی که با او در یک رابطه صمیمی هستیم مثل فرزندمان یا همسرمان انرژی کافی ندارد و به تازگی منزوی و غمگین شده است، همین احساس می تواند او را به سمت فکرهایی سوق دهد که اقدام به خودکشی کند. کسی که حرف از خودکشی می زند به مثابه یک علامت خطر است که خبر از برخی اختلالات شخصیتی می دهد و نباید مورد تمسخر خانواده قرار گیرد.
وی در پایان با اشاره به اینکه در آستانه فصل پاییز هستیم افزود: برای افراد ممکن است افسردگی های فصلی پیش بیاید و در فصل پاییز تشدید شود. در چنین شرایطی تقویت مهارت های فردی مثل حل مسئله و اینکه دنیا را تمام شده نبینیم، بپذیریم که در سخت ترین شرایط هم معنایی برای زندگی وجود دارد، بهبود ارتباطات اجتماعی و ورزش کردن می تواند موثر باشد.
 در ادامه برنامه مصطفی موسوی (طراح) درباره طراحی های شهری در دنیای امروز اینطور گفت: یکی از مهم ترین دغدغه های ما شکل و شمایل شهری است. اما شهر یک موجود زنده است و فرق آن با ساختمان این است که ساختمان را یک مهندس می سازد اما شهر به گونه ای رشد می کند که منتظر طراحان شهری نمی ماند و خودش رشد می کند. باید حواسمان باشد که این ویژگی شهر است.
وی تصریح کرد: ساخت و ساز ساختمان های نامناسب ناشی از نگاه منفعت طلبانه و سودجویانه به شهر است.
این طراح شهری افزود: تحقیقات نشان داده که آدم ها هاله شخصی دارند که برایشان این هاله از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ما در روابط اجتماعی نا خودآگاه حریمی را برای یکدیگر قائل می شویم و هرکس به این حریم تجاوز کند در برابر او گارد می گیریم. در ساخت و سازهای مدرن و آپارتمانی کمتر به این حریم خصوصی توجه شده است. برای مثال وقتی در خانه را باز می کنیم تا انتهای اتاق خواب را می توانیم ببینیم یا دیوارها آنقدر نازک است که همسایه ها صدای یکدیگر را می شنوند به همین دلیل وقتی این حریم خصوصی مورد هجمه قرار می گیرد میل به این داریم که در روابطمان از همسایه ها فاصله بگیریم. 
موسوی بیان کرد: باید از زندگی های ماشینی به سمت انسان محوری و انسانی شدن فضاهای شهری پیش برویم تا مشکلات اینچنینی حل شوند.
وی افزود: شهرسازان به یک دسته اصول و قواعد رسیده اند اما گاهی هم تقصیر را به گردن مدیران شهری می اندازند و این موضوع نه تنها در ایران بلکه در دیگر کشورها هم مطرح است. باید از کلیشه های ذهنی که برای خود ساخته ایم خارج شویم و سبک زندگی مان را به سوی فاصله گرفتن از ماشین ها پیش ببریم. رسانه ها می توانند این کلیشه ها را اصلاح کنند مثلا استفاده از حمل و نقل عمومی و افزایش تحرک باید در ذهن مردم بیشتر جا بیفتد که همین موضوع تا حد بسیار زیادی به کاهش ترافیک کمک می کند و فضای معماری شهری را هم همین تغییر تفکرات عوض می کند.
این معمار و طراح شهری اظهار داشت: معماری چهل سال اخیر دنیا این موضوع را متوجه شده است و به دنبال اصلاح ماشینی شدن شهرها است اما باید این را پذیرفت که سیستم های امروزه آدم های امروزی را از هم جدا کرده است و معماری هنوز آنقدر قوت ندارد که یک تنه در برابر این سیستم ها مقاومت کند. معماری تاثیر زیادی دارد اما همه چیز نیست و در عرصه های مختلف باید اصلاح ایجاد شود تا با کمک معماری سبک و سیاق ارتباطات بین فردی تغییرات عمده پیدا کند.
موسوی در پایان صحبتهایش توصیه کرد: یکی از راهکارهایی که وجود دارد این است که در معماری خانه ها دقت کنیم. باید برای خانه ورودی پیش بینی شود البته در آپارتمان های کوچک این موضوع امکان پذیر نیست اما به شیوه ای طراحی خانه ها را پیش ببریم که سلسله مراتب  حریم خصوصی رعایت شود. دیوارها عایق های صوتی خوبی باشند در ارتباطاتمان کمتر در حریم خصوصی یکدیگر دخالت کنیم و در عوض ارتباطاتمان را عمیق تر کنیم

آخرین اخبار

سواد رسانه ای، موضوع محوری برنامه «صبح پارسی» فردا آموزش برنامه ریزی و مصرف صحیح به فرزندان، راهی برای تربیت نیروی انسانی اقتصادی روابط عاطفی اعضای خانواده چقدر میتواند در تحکیم مبانی بنیاد خانواده به ما کمک کند در ویژه برنامه «صبح پارسی» به مناسبت میلاد پیامبر اکرم (ص) چه گذشت؟ تحکیم خانواده ایرانیان خارج از کشور در مشاور راهبردهای ایران و ونزوئلا در سند همکاری 20 ساله ویژه برنامه «صبح پارسی» فردا به مناسبت میلاد پیامبر اکرم(ص) ثبت لحظه ها و خوش شانسی در نگاه نوجوان ایرانی واکسن های رازی کووپارس و فخرا تا پایان آبان به سبد واکسیناسیون اضافه می شوند/ ظرفیت های سرشار واکسن سازی ایران عطر و بوی وحدت در کنار حرم رضوی بررسی شیوه هایی برای پاسداشت زبان فارسی در برنامه «صبح پارسی» فردا تاثیر شگرف تحریم ها علیه ایران بر صنعت خودروسازی/ جدال کوهنورد اصفهانی با مرگ برای صعود به قله اورست موضوع های این هفته ورزش ایران، شطرنج بانوان و رونامه¬نگاری ورزشی روز کوهنوردی و روز صنعت موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برای مبارزه با افسردگی در فصل پاییز چه کنیم؟/ از صفر تا صد یک پرواز و نقش برج مراقبت در آن پاسداشت هفته وحدت در جام جم شب نشینی با عطر و بوی وحدت در خراسان شمالی؛ کنترل هوایی در فرودگاه ها موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا قبل از ایجاد زیرساخت های ورزشی برای جامعه نیازسنجی کنیم/ وحدت، عامل اقتدار اسلام و کوری چشم دشمنان است همراه با مذاهب و قومیت ها به مناسبت هفته وحدت در برنامه شب نشینی جام جم جشن آغاز هفته وحدت در برنامه «صبح پارسی» فردا ورزش چطور به خلاقیت کمک می کند؟/ معنی پینوکیو که تا کنون به آن فکر نکرده ایم ورزش در کودکان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا رییس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب میهمان کنکاش بود بررسی قوانین تابعیت در برنامه مشاور نگاهی به آداب ورسوم اهل تسنن و تشیع در هفته وحدت از لنز دوربین شب نشینی کنکاش با موضوع هفته وحدت به روی آنتن می رود شب نشینی به بهانه روز جهانی عصای سفید السلام علیک یا صاحب الزمان (عج) یک نابینا چطور خواب می بیند؟/ صفات خدا، پیامبر (ص) و ائمه معصومین (ع) را در وجود خود زنده کنیم رامین ناصر نصیر به «شب نشینی» می آید پای پلیس به شب نشینی باز شد والیبال بانوان و کشتی آزاد دو موضوع مورد بحث ورزش ایران حال و هوای شهادت پدر امام عصر (عج) در برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر سریال پدر مهمان «شب نشینی» امشب استفاده از تکنولوژی راه مناسب سازی شهر برای معلولان روایت بازیگری و بسکتبال در شب نشینی نحوه طراحی شهری برای نابینایان، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا دوران طلایی درمان بیماری را با مراجعه نکردن به پزشک از بین نبریم سادیای گاندو۲ مهمان «شب نشینی» امشب شهریاری در شب نشینی از مافیای هنر گفت در برنامه «صبح پارسی» فردا مبارزه با سرطان را بیاموزید بازیگر دینامیت به «شب نشینی» می آید "ادب و هنر" محور گفتگوی صبح پارسی از ازن تراپی تا شهرت و بازیگری سوگلی قهوه تلخ مهمان «شب نشینی» امشب ضعف در برنامه ریزی یکی از اساسی ترین مشکلات مدیریت اقتصاد در خانواده صبح پارسی با موضوع اقتصادی به روی آنتن می رود تحلیل تحولات عراق و انتخابات پارلمانی از منظر کارشناس کنکاش جایگاه وقف در اسلام

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها