اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

رییس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب میهمان کنکاش بود

ریاست شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی: توطئه سلطه گران بین المللی، برمبنای تفرقه افکنی بین امت های اسلامی است. / وحدت پیروان ادیان توحیدی، دنیا را از وضع موجود متحول خواهد کرد.

حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسگر، رییس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ، درباره وحدت اظهار کرد: وحدت، مسئله فراگیری بوده و شامل همه ابعاد می شود. در جامعه اگر تفرقه باشد، مردم نمی توانند به اهداف خود برسند. حتی در درون خانواده نیز اگر زن و شوهر اختلاف داشته باشند فرزندان نیز آسیب می بینند. بنابراین اگر در شهر یا کشور مردم یا مسئولان اختلاف داشته باشند، تمام نیرویشان صرف برکناری یگدیگر می شوند و برای رسیدن به اهداف خود موفق نمی شوند. قرآن می گوید عداوت و دشمنی را شیطان ایجاد می کند. وحدت لازمه زندگی بشر است و بدون آن، زندگی آسیب می بیند.

وی درباره علت شکل گیری هفته وحدت و لزوم وحدت بین مسلمانان بیان کرد: اهل سنت، ولادت پیغمبر اسلام را ۱۲ ربیع الاول و علمای شیعه۱۷ ربیع الاول می دانند. لذا این بازه زمانی هفته وحدت نامگذاری شده است. جمعیت مسلمانان جهان حدود ۱.۵ میلیارد است. جدا از بحث جمعیت، در منطقه خاورمیانه، بیشترین منابع نفت، گاز، معادن و نیروی انسانی در این منطقه است. اگر مسلمانان به کمک هم بیایند، می توانند موفق شده و تحت سلطه استعمارگران نباشند. بحث وحدت تماما ریشه قرآنی دارد و بنابراین این امکان وجود دارد که ما بتوانیم متحد عمل کنیم و صحنه گردان مجامع بین المللی باشیم.

توطئه سلطه گران بین المللی برمبنای تفرقه افکنی است

وی درباره اختلاف و شبهه افکنی توسط استعمارگران گفت: توطئه سلطه گران بین المللی، یکی از محورهای اساسی و اصلی است. شعاری که انگلیسی ها دارند، بر این مبناست که اختلاف بینداز و حکومت کن.کشورهای استعمارگر به دنبال تجزیه کشورها، به جان هم انداختن مسلمانان و غارت کردن منابع آن ها از این طریق است.

وی افزود: این دشمنان بر مرکب جهل مردم سوار شدند. مثلا گفتند شیعه نسبت به مقدسات سنی توهین می کند و شما هم باید به مقدسات شیعه توهین کنید؛ و در نهایت بحث داعش پیش آمد. پشت صحنه قدرت های شیطانی و بین المللی هستند که از جهل مردم سوءاستفاده می کنند.

وحدت پیروان ادیان توحیدی، دنیا را از وضع موجود متحول خواهد کرد

وی درباره وحدت بین ادیان مختلف بیان کرد: ما با سایر ادیان  مشکلی نداریم. اگر پیروان ادیان توحیدی متحد شده و امکانات خود را به کمک هم بیاورند، دنیا از وضع موجود متحول خواهدشد. طبق قرآن خدا ولی مومنان است و آن ها را از تاریکی به سمت نور هدایت می کند. اگر در جامعه اسلامی جهل و خرافه پرستی باشد مردم به دنبال جهل می روند.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسگر تصریح کرد: در قرآن طبق «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا» به اهل ایمان اشاره شده و نه تنها شیعیان. همچنین در قرآن «وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَميعًا» آمده است، یعنی همه اعتصام به حبل الله داشته باشند.  همچنین در جای دیگر در قرآن می فرماید« يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا ادْخُلُوا فِي السِّلْمِ کَافَّةً »، همزیستی مسالمت آمیز داشته باشید؛ چرا که منطق اسلام، منطق تحمیل عقیده نیست.  

وی افزود: قرآن می فرماید ما اسلام را عرضه می کنیم. آیه « لا اِکْراهَ فِی الدّین » بیانگر این است که اسلام هیچ تحمیلی در عقیده ندارد.

وی درباره وحدت مسلمانان با سایر ادیان بیان کرد: برای پیمودن عظمت راهی جز از وحدت وجود ندارد. حج کانون وحدت است و نه اختلاف شیعه و سنی. حتی نباید با پیروان ادیان دیگر، رفتار نامناسب داشت. روایتی از رسول اکرم آمده است که کسی یک نفر از پیروان ادیان ادیان دیگر را مورد آزار قرار دهد، انگار مرا اذیت کرده است. همچنین اسلام میفرماید غیبت و تجسس نکنید چرا که موجب اختلاف و تفرقه می شود و این کار حرام است.

وی ادامه داد: یکی از اهداف انقلاب اسلامی، این بود که این انقلاب را فقط در درون مرزها حفظ نکند. بلکه وظیفه داریم تا از محرومین و مستصعفین مسلمان و غیر مسلمان دفاع کنیم؛ که این موضوع، خود ریشه در قرآن دارد.

راهکارهای حفظ وحدت بین جوامع

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسگر درباره راهکارهای حفظ وحدت بین جوامع تصریح کرد:  اولین راهکار حفظ وحدت بین جوامع، گفتگوی فرهیختگان جامعه ها است. مثلا خبرگان کشورهای مختلف در هفته وحدت با هم به گفتگو می پردازند. دومین شیوه این است که گفتگو با همدیگر را با هم فرا گیرند و شبهات را رفع کنند.

وی افزود: سومین شیوه، تعاملات بین فرهیختگان اسلام است. همچنین رفت و آمد بین ملت های مسلمان بسیار مهم است. سوق دادن گردشگری به این سمت می تواند بسیار موثر باشد. چرا که در دوران قبل از کرونا، نزدیک به ۷ میلیون نفر در سال به کشور های خارجی میرفتند. مسئله دیگر رفع تنش بین دولت هاست. قرآن میفرماید: «فَإِنْ تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللَّهِ وَالرَّسُولِ».

وی تاکید کرد: مهم ترین شیوه، هم افزایی است. ما در زمینه علمی پزشکی از سایر کشورهای اسلامی برتریم. می توانیم دانش خود را به آن ها عرضه کرده و بازار بین الملل اسلامی ایحاد کنیم. این خود به معنای افزایش اشتغال و رونق کشورها خواهد بود.

برنامه زنده و تلویزیونی «کنکاش» شب گذشته 24 مهرماه با موضوع وحدت بین مسلمانان جهان، روی آنتن شبکه جام جم رفت.

برنامه تلویزیونی «کنکاش» با اجرای امیر علی‌عسگری شنبه‌ها ساعت 20:30 به وقت تهران از شبکه جهانی جام جم پخش می‌شود.

 

 

آخرین اخبار

مربی ورزش های هوایی: زمانی پرواز برای بشر یک آرزو بود اما اکنون که علم و تکنولوژی پیشرفت کرده به واقعیت تبدیل شده است. نماینده مجلس به جام جم می آید شهید شهریاری یک معلم واقعی بود آنچه در خانه مهر خواهید دید معلم خلبان به صبح پارسی می آید تحلیل نشست اکو در کنکاش پخش مستقیم فوتبال لیگ برتر از شبکه جام جم سالگرد شهادت شهید هسته ای، محور گفتگوی برنامه «صبح پارسی» فردا شبکه جهانی جام جم «مشاور» حقوقی ایرانیان خارج از کشور است اجلاس اکو در ترکمسنتان مسیر ثبت اختراع برای مخترعان نفسگیر و نابودکننده انگیزه است درمانگاهی در منطقه 19 تهران که رایگان به نیازمندان خدمات می دهد سردار احمد ذوالقدر به برنامه «صبح پارسی» می آید سفر به سرزمین دره های رویایی سرمربی بسگتبال بانوان و قهرمان تنیس کشور به جام جم می آیند نشانه های آسیب در دوران نامزدی خاطرات راوی کتاب "همسفر آتش و برف" از زندگی سختش در مناطق جنگی گرامی‌داشت هفته بسیج موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بانوی کارآفرینی که برای زندانیان کرمانشاهی اشتغال ایجاد کرد پخش مستقیم فوتبال لیگ برتر از شبکه جام جم نویسنده کتاب آتش و برف به «صبح پارسی» می آید روند صدور ویزا برای هموطنان مقیم خارج از ایران آیتم های متنوع خانه مهر در هفته اول آذر بسیج، نهادی از میان مردم و برای خدمت به مردم نقش زنان در بسیج موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مصطفی صادقی ، کارشناس مسائل بین الملل: رفع تحریم ها باید اعمالی باشد، نه اعلامی. رئیس بسیج سازندگی کشور، میهمان برنامه «صبح پارسی» فردا آیا تحریم ها لغو می شود؟ شجاعت نوجوان ایرانی در ترازوی سنجش خانواده متعادل چه ویژگی هایی دارد؟ فعالیت 2300 کتابخانه عمومی در سراسر کشور شاد زیستن را بیاموزیم سفر به دامنه های البرز تشریح خدمات کنسولی در برنامه مشاور هفته کتاب و حضور شاعر ایرانی در برنامه «صبح پارسی» فردا ورزش ایران و دو موضوع والیبال نوجوانان و فوتبال بانوان معرفی دیوان اشعار امام حسین (ع) به زبان فارسی زمان را مدیریت کنیم روز فلسفه، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا حال و هوای وفات حضرت فاطمه معصومه در برنامه صبح پارسی امروز چند و چون برگزاری هفته کتابخوانی امسال در برنامه «صبح پارسی» فردا آیا دردها قابل کنترل هستند؟ صفر تا صد سرمایه گذاری خارجی در ایران و چند و چون قوانین دست و پا گیر برای سرمایه گذاران موضوعات متنوع سلامتی و فرهنگی و هنری در برنامه صبح پارسی امروز همراه با کارشناسان خانه مهر حال و هوای صبح پارسی در روز وفات بانوی کریمه پاسخ مشاور، به چگونگی تامین مالی خارجی گرامی‌داشت هفته کتابخوانی در برنامه «صبح پارسی» فردا نوجوان ایران رک و راست است. بازتاب نمایش ذوالفقار 1400

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها