اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

قبل از ایجاد زیرساخت های ورزشی برای جامعه نیازسنجی کنیم/ وحدت، عامل اقتدار اسلام و کوری چشم دشمنان است

همزمان با روز تربیت بدنی و آغاز هفته وحدت، مهمانان صبح پارسی به بحث و گفتگو درباره این دو مناسبت پرداختند.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی بر روی آنتن شبکه جام جم می رود، با موضوع خلاقیت و روش هایی برای خلاق تر شدن بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، امیر محمد زند و آلاء خامه یار با حیدر سلیمانی معاون سازمان ورزش شهرداری تهران و هادی شکری کارشناس مذهبی به گفت و گو نشستند.

در بخش اول گفتگو سلیمانی گفت: ورزش همگانی پایه همه ورزش ها است. در کشورهای پیشرفته آسیا ورزش همگانی اصل بوده و بقیه ورزش ها به تبع آن رشد می کند و از دل ورزش همگانی سطح ورزشکاران قهرمان هم ارتقا می یابد.

وی بیان کرد: ما در کشورمان در ورزش همگانی ضعف داریم. در جامعه ما ورزش همگانی ساده ترین ورزشی است که می توان آن را انجام داد چون همه می توانند به صورت شخصی ورزش کنند و محدودیتی ندارند.

 معاون سازمان ورزش شهرداری تهران تصریح کرد: در ایران در استخرها بخشی کم عمق و بخشی عمیق ساخته شده اند تا افرادی که می خواهند حرفه ای کار کنند در قسمت عمیق و افرادی که می خواهند فقط برای استراحت و ورزش تفریحی به استخر بروند در آن بخش ورزش می کنند ولی در ژاپن همه استخرها برای افراد غیر حرفه ای کم عمق اند و قسمت عمیق در این استخرها وجود ندارد تا شهروند بدون استرس آموزش ببیند اما استخرهای قهرمانی جدا است و افراد حرفه ای به این استخرها مراجعه می کنند. ورزش همگانی باید راحت و بی دغدغه باشد و شهروندان بدون استرس به ورزش خود بپردازند.

سلیمانی افزود: در کشورهای دیگر سه اصطلاح داریم؛ شهر فعال، جامعه فعال و شهروند فعال. این موضوع را کل جامعه جهانی دنبال می کند اما در ایران ما فقط شهر فعال را داریم و شهروند و جامعه فعال را نداریم، همواره زیرساخت های مختلف را فراهم می کنیم درحالی که نمی دانیم نیاز جامعه مان چیست.

وی خبر داد: در پارک های تهران ۱۲۰۰ ایستگاه ورزشی داریم، ورزش صبحگاهی مردم از ساعت ۶ آغاز می شود و تا قبل از ساعت کاری ادامه دارد. برای فرهنگسازی برای افزایش سطح ورزشی مردم در بخشی از کار باید رسانه را وارد کنیم تا جامعه را به سمت فعالیت بکشیم. در بین مردم پیاده روی کمی داریم، چون مردم مسیرها را نمی دانند همیشه تاکسی می گیرند و مسیرها را پیاده نمی روند. باید در سطح معابر تابلوی مسافت راهنمایی بزنیم تا شهروند بداند مسیر مورد نظرش چقدر طولانی است. و این ها راهکارهای ریزی است گه تاثیرات فراوان دارد.

معاون سازمان ورزش شهرداری تهران ادامه داد: در تهران به خاطر شکل جغرافیایی نمی توانیم دوچرخه سواری را تقویت کنیم ولی درشهرهایی مثل یزد می توان این کار را انجام داد و مشوق هم وجود دارد. دوچرخه سواری نمی تواند نسخه همگانی برای همه شهرها و استان ها باشد ولی پیاده روی نسخه همگانی است. می توان با راهکارهایی مثل اختصاص تسهیلات به شهروندانی که مسیرهای مشخصی را پیاده روی می کنند در نظر گرفت تا مردم بیش از پیش به ورزش های همگانی گرایش یابند.

سلیمانی عنوان کرد: طرح همگام ورزش در تهران اجرا شد که در آن از ۱۷۰ ورزشکار در رشته های متخلف استفاده کردیم؛ از هفته دفاع مقدس شروع شد و تا هفته تربیت بدنی ادامه داشت که اختتامیه اش در میدان آزادی برگزار شد، بر اساس این طرح، ورزشکاران شهروندان را به ورزشهای همگانی دعوت می کردند.

معاون سازمان ورزش شهرداری تهران گفت: برنامه های مختلف در هفته تربیت بدنی برای ترویج فرهنگ تدارک دیده شده و از برنده شدن افراد در مسابقات ورزشی این هفته ما هم لذت می بریم. مراسم پیاده روی با رویکرد حمایت از محله های کم بضاعت نیز در این هفته برگزار شده که هدف آن ترویج پیاده روی و ورزش در محله هایی است که ممکن است از بضاعت کمتری برخوردار بوده و توجه کمتری به ورزش داشته باشند.

سلیمانی توضیه کرد: ادامه داشتن فعالیت های ورزشی مستلزم این است که سازمان های ورزشی با هم همکاری بیشتری داشته باشند؛ در کشور همه نهادهای ورزشی به دنبال ایجاد زیر ساخت ها هستیم ولی هارمونی و هماهنگی باهم نداریم، اگر این همکاری ایجاد شود می تواند فعالیت های خوبی را رقم بزند.

وی درباره افزایش سرانه تجهیزات ورزشی در مدارس نوید داد: ما آمادگی این را داریم که با همکاری آموزش و پرورش در بخش ورزش مدارس را تجهیز کنیم به شرطی که این وزارت با ما همکاری کند و این تجهیزات در زمانی که دانش آموزان در مدارس حضور ندارند در دسترس دیگران قرار بگیرد و شهروندان از آن استفاده کنند تا هم فرزندان فعالی داشته باشیم و هم از تجهیزات به صورت بهینه استفاده شود.

معاون سازمان ورزش شهرداری تهران اظهار داشت: ورزش در مدارس به ویژه در مدارس غیر انتفاعی ها به دلیل وسعت کم کمرنگ شده است که باید در راستای ترویج هرچه بیشتر فرهنگ ورزشی بین دانش آموزان تلاش شود.

در بخش دوم گفتگو شکری گفت: وحدت باعث اقتدار مسلمانان می شود و مسلمانان را در دژی قرار می دهد که از خطرات در امان باشند. می طلبد تا در این هفته مصادیق وحدت را به خوبی تعریف کنیم و تمرین کنیم که آن را ادامه دهیم.

وی بیان کرد: خدا مسیر زندگی انسان را برای تکامل قرار داده و علاوه بر عقل که یکی از موجبات هدایت است پیغمبرانی را با شریعت و آیین در هر برهه فرستاده است که در شریعتشان دستورالعملهایی وجود دارد که انسان اگر آن ها را رعایت کند می تواند مسیر تکامل را طی کند.

کارشناس مذهبی افزود: در دوران جاهلیت دختران معصوم را صرفا برای اینکه دختر بودند زنده به گور می کردند و خداوند در آن زمان کسی را پیامبر خود کرد که دستورات خودش را به آن ها بلاغ کند،افراد را به سمت علم و دانش هدایت و رهنمون شود و اخلاق اجتماعی و خانوادگی به مردم آموزش داده شود. دین اسلام و برنامه های قرآن بهترین برنامه ها برای زندگی است زیرا کاملا به روز است و با هیچ عقل و منطقی منافات ندارد. هدف از بعثت پیمبر (ص) هدایت بشر و تبیین و تشریح آیات الهی به بندگان بوده است.

شکری تصریح کرد: اینکه قرآن معجزه پیامبر ما و برترین کتاب الهی است به این دلیل است که بهترین دستورات خدا در آن قرار گرفته و این معجزه معنوی است ولی مردم آن زمان آنقدر سطح سوادشان پایین بود که قرآن را به خوبی نمی فهمیدند و به دنبال معجزات مادی تر و ملموس تر بودند و حتی برای آن ها هم بهانه تراشی می کردند.

وی ادامه داد: روزی کسی نزد پیامبر (ص) آمد و از ایشان معجزه خواست و خودش معجزه را مشخص کرد که ایشان ماه را از وسط به دو قسمت تقسیم کند. پیامبر(ص) به خواست خدا ماه را به دو نیم تقسیم کردند ولی برخی به خرده گیری افتادند و گفتند صبر کنید کسانی که از سفر یمن برمی گردند ببینیم آن ها هم این شق القمر را دیده اند یا نه تا به صحت آن ایمان بیاوریم.

این کارشناس مذهبی اظهار داشت: بزرگترین معجزه در فصاحت، بلاغت و برنامه های مختلف زندگی در قرآن است. آخرین دین الهی باید جامع ترین و بالاترین دین باشد و هرچه در ادیان و شریعت های دیگر بیان شده در این دین تجمیع شده باشد که این خصوصیت در دین اسلام به خوبی مشاهده می شود.

شکری گفت: ما برای بقا در این دنیا نیستیم بلکه مسافرانی هستیم که مثل همه آباء و اجدادمان یک روز از این دنیا می رویم. این دنیا مزرعه ای برای آخرت است و برای اینکه عمل خوبی انجام دهیم و به رضایت خدا برسیم نیاز به برنامه و دستور العمل جامع داریم که از کمترین زمان بیشترین استفاده را بکنیم. نهج الفصاحه که سخنان پیامبر (ص) است را بخوانیم و آموزه های قرآن را از سیره پیامبر (ص) دریافت کنیم.

وی خاطر نشان کرد: کتاب قرآن که از طرف خدای متعال آمده هیچ شکی در آن نیست و برنامه ها و احکامی از جانب خدا دارد که ما را به طرف هدایت رهنمون می کند. هرچه خدای متعال حرام کرده علاوه بر جنبه روحی و معنوی برای جسم هم مضر است. از هر منظری چیزی را در قرآن نمی یابید که نتوانید برای آن توجیه عقلی پیدا کنید.

این کارشناس مذهبی بیان کرد: با بیان اینکه میوه شیرین آفت زیاد دارد :دین اسلام در میان ادیان بهترین و جامع ترین دین است که با بهترین مخلوق خدا و بهترین کتاب خدا معرفی شده است به همین دلیل دشمن زیاد دارد و عده زیادی نمی خواهند اسلام رشد کند؛ بهترین راه آسیب زدن به این دین تفرقه است و این واژه وحدت خاری در چشم دشمن است. همه ما خدا و پیامبر یکسان داریم، باید بدانیم که تفرقه نقشه شیطان است و باید تفاوت سلیقه های کوچک را کنار بگذاریم و با هم به ریسمان الهی چنگ بزنیم.

شکری ادامه داد: اینکه یک انسان حاکم سرزمین های پهناور و کشورهای اسلامی، صاحب قدرت، علم و دانش الهی و دارای معجزه های زیاد باشد اما با همه این عظمت ها انسانی مردم دار بوده و همه او را دوست داشته باشند بسیار مهم است. اینکه کسی که به ایشان بی احترامی کرده بود را به عیادتش رفتند یعنی به همه مسلمانان می گویند سیره مسلمان باید اینگونه باشد. ما هم باید پیرو این اخلاق ها باشیم، همدیگر را ببخشیم، گذشت کنیم، کینه ای نباشیم و با هم مدارا کنیم.

آخرین اخبار

مربی ورزش های هوایی: زمانی پرواز برای بشر یک آرزو بود اما اکنون که علم و تکنولوژی پیشرفت کرده به واقعیت تبدیل شده است. نماینده مجلس به جام جم می آید شهید شهریاری یک معلم واقعی بود آنچه در خانه مهر خواهید دید معلم خلبان به صبح پارسی می آید تحلیل نشست اکو در کنکاش پخش مستقیم فوتبال لیگ برتر از شبکه جام جم سالگرد شهادت شهید هسته ای، محور گفتگوی برنامه «صبح پارسی» فردا شبکه جهانی جام جم «مشاور» حقوقی ایرانیان خارج از کشور است اجلاس اکو در ترکمسنتان مسیر ثبت اختراع برای مخترعان نفسگیر و نابودکننده انگیزه است درمانگاهی در منطقه 19 تهران که رایگان به نیازمندان خدمات می دهد سردار احمد ذوالقدر به برنامه «صبح پارسی» می آید سفر به سرزمین دره های رویایی سرمربی بسگتبال بانوان و قهرمان تنیس کشور به جام جم می آیند نشانه های آسیب در دوران نامزدی خاطرات راوی کتاب "همسفر آتش و برف" از زندگی سختش در مناطق جنگی گرامی‌داشت هفته بسیج موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بانوی کارآفرینی که برای زندانیان کرمانشاهی اشتغال ایجاد کرد پخش مستقیم فوتبال لیگ برتر از شبکه جام جم نویسنده کتاب آتش و برف به «صبح پارسی» می آید روند صدور ویزا برای هموطنان مقیم خارج از ایران آیتم های متنوع خانه مهر در هفته اول آذر بسیج، نهادی از میان مردم و برای خدمت به مردم نقش زنان در بسیج موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مصطفی صادقی ، کارشناس مسائل بین الملل: رفع تحریم ها باید اعمالی باشد، نه اعلامی. رئیس بسیج سازندگی کشور، میهمان برنامه «صبح پارسی» فردا آیا تحریم ها لغو می شود؟ شجاعت نوجوان ایرانی در ترازوی سنجش خانواده متعادل چه ویژگی هایی دارد؟ فعالیت 2300 کتابخانه عمومی در سراسر کشور شاد زیستن را بیاموزیم سفر به دامنه های البرز تشریح خدمات کنسولی در برنامه مشاور هفته کتاب و حضور شاعر ایرانی در برنامه «صبح پارسی» فردا ورزش ایران و دو موضوع والیبال نوجوانان و فوتبال بانوان معرفی دیوان اشعار امام حسین (ع) به زبان فارسی زمان را مدیریت کنیم روز فلسفه، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا حال و هوای وفات حضرت فاطمه معصومه در برنامه صبح پارسی امروز چند و چون برگزاری هفته کتابخوانی امسال در برنامه «صبح پارسی» فردا آیا دردها قابل کنترل هستند؟ صفر تا صد سرمایه گذاری خارجی در ایران و چند و چون قوانین دست و پا گیر برای سرمایه گذاران موضوعات متنوع سلامتی و فرهنگی و هنری در برنامه صبح پارسی امروز همراه با کارشناسان خانه مهر حال و هوای صبح پارسی در روز وفات بانوی کریمه پاسخ مشاور، به چگونگی تامین مالی خارجی گرامی‌داشت هفته کتابخوانی در برنامه «صبح پارسی» فردا نوجوان ایران رک و راست است. بازتاب نمایش ذوالفقار 1400

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها