اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شب نشینی با عطر و بوی وحدت در خراسان شمالی؛

قهرمانان فرهنگی و ورزشی بجنورد را بهتر بشناسید

برنامه شب نشینی سه شنبه شب درباره غنای فرهنگی و ورزشی استان خراسان شمالی بر روی آنتن رفت.

همزمان با فرارسیدن هفته وحدت شب نشینی این هفته با حضور مسعود روشن پژوه در استان خراسان شمالی و شهر بجنورد بر روی آنتن رفت. در این برنامه به معرفی فرهنگ مردم، صنایع دستی، هنرها، سوغاتی ها، بناهای تاریخی و فرهنگی و همچنین غنای ورزشی این شهر پرداخته شد.

در بخش اول گفت و گوی این برنامه محمدرضا قهرمانیان معاون صنایع دستی خراسان شمالی با اشاره به اینکه رهبر انقلاب در سال 91 خراسان شمالی را به عنوان گنجینه معرفت ها و فرهنگ ها نامیدند گفت: خراسان شمالی قدمت ۸ هزارساله در طول تاریخ دارد، وجود قومیت های متفاوت فارس، کرمنج، ترکمن، لر و عرب در این استان که در طول تاریخ زندگی مسالمت آمیز در کنار هم دارند باعث شده است با عنوان گنجینه فرهنگ ها نامگذاری شود. این استان تنوع زیادی هم در حوزه صنایع دستی دارد به طوری که از ۲۹۵ رشته موجود در صنایع دستی کشور، ۶۵ رشته برای خراسان شمالی است.

قرمانیان تصریح کرد: ۱۷ هزارنفررا در ۴۷ صنعت حوزه صنایع دستی داریم که عمده تولید صنعتگران خاصیت صادرات دارند و سالانه حدود ۲۰۰ هزار دلار در حوزه صادرات درآمدزایی دارد و بخش زیادی از این تولیدات به استان های همجوار ارسال می شود. ۶۰ رشته صنایع دستی در این استان نشان ملی دارد و فعالیت های آموزشی برای تداوم این اثرات نیز زیاد است. نمایشگاه های مستمر و مناسبتی هم برای نشان دادن و معرفی سوغات و صنایع دستی این استان به مسافرات و افراد غیر بومی برگزار می شود.

وی افزود: نزدیک به 85 درصد از صنعتگران بانوان هستند و عمده تولیدات، در حوزه گلیم صورت می گیرد که همین امر باعث شده بجنورد به عنوان شهرملی ثبت شده و هم به لحاظ اقتصادی و هم جذب گردشگر مفید فایده باشد. اولین خانه صنایع دستی کشور را در بجنورد داریم و دهکده نساجی در روستای رویین نیز در این استان واقع شده است.

معاون صنایع دستی استان خراسان شمالی بیان کرد: خراسان شمالی در حوزه میراث فرهنگی هم آثار زیادی دارد، با ارزش ترین بنای مانده از دوره قاجار بنای مفخم است. ۶ موزه فعال در شهر بجنورد داریم که در بناهای تاریخی دایر شده و برای بازدید علاقه مندان اختصاص یافته اند و دو موزه نیز در دست احداث است. فعالیت های باستان شناسی نیز در استان انجام می شود که در این زمینه ۳۸ مورد پروژه باستان شناسی با هیئت های مشترک چینی، آلمانی و ایتالیایی ۵۵ فعالیت می کنند. علاقه مندی که در دانشگاه های خارج از کشور برای باستان شناسی در ایران وجود دارد قابل تقدیر است که بسیاری از دانشجویان خارجی مشتاق به فعالیت در حوزه باستان شناسی در کشور ما هستند.

در بخش دوم گفت و گو محمد محمدی بریمانلو کاپیتان تیم ملی جودوی کشور گفت: ۱۰ کاپیتان تیم ملی جودو هستم و توانسته ام مدال برنز در مسابقات قهرمانی جهان و بازی های آسیایی کسب کنم. تنها جودوکار المپیک توکیو بودم که توانستم مدال بیاورم.

محمدی تصریح کرد: پس از فوت پدرم وضعیت روحی خوبی نداشتم و با آن ضربه بزرگی که خورده بودم کسب مدالم در بازی های آسیایی دل خانواده را شاد کردم و برای چند لحظه ای خانواده را خوشحال کردم.

وی بیان کرد: جودو رشته ای است که ورزشکاران حرفه ای زیاد دارد و فقط در وزن خودم می توانم چندین ورزشکار رده اول نام ببرم. یکی از سخت ترین کسانی که با او مبارزه کردم حریفم از مغولستان بود که حریف قدری بود و ۸ دقیقه باهم مبارزه کردیم که هردو خسته شده بودیم، در نهایت او را ضربه فنی کردم و ضربه من به عنوان دومین حرکت زیبای جهان شناخته شد و بعد توانستم با برد مقابل او چهارمین نفری شوم که در جودو مدال می آورد.

جودوکار مدال آور تاکید کرد: قبل از تعلیم جودو، تربیت جودو مهم است چون ورزشی ژاپنی و بر پایه احترام استوار است. در هنگام مبارزه همیشه با ورزشکاران دوست هستیم و فقط روی تشک باهم مبارزه می کنیم.

در بخش سوم گفت و گو افسانه حسامی فرد کوهنورد برجسته ایرانی که به تازگی هشتمین قله مرتفع جهان را فتح کرده است گفت: مدرس پزشکی کوهستان هستم، تحصیل و کوهنوردی برایم به یک اندازه اولویت دارد به همین خاطر این دو حوزه را به هم ربط داده ام و برای هر دو تلاش می کنم.

حسامی فر تصریح کرد: قله مانسلو به ارتفاع 8163 متر هشتمین قله مرتفع جهان است که در نپال واقع شده و ما آن را فتح کردم. ارتفاعات اطراف بجنورد بستر مناسبی برای کوهنوردی و لذت بردن از طبیعت است. ورزشکاران به خاطر محدودیت در دسترسی به سالن ها در ایام شیوع ویروس کرونا، فعالیت ورزشی خود را به کوه ها و طبیعت بکر اطراف سوق داده اند.

وی افزود: ورزش باید جزو اولویت های روزانه و روزمره ما در بیاید در این صورت هم وقت برای آن پیدا می کنیم و به آن می پردازیم و هم از این طریق سلامت جسمی، روانی و اجتماعی خود که به وسیله ورزش به دست می آید را تامین می کنیم.

این کوهنورد تلاشگر توصیه کرد: در کوهستان فصل میانه نداریم و به صورت ناگهانی از هوای گرم به هوای سرد منتقل می شویم. باید هنگام صعود در فصول سرد سال حواسمان به سردی هوا باشد و تمهیدات و تجهیزات لازم را همراه داشته باشیم تا اتفاقات تلخ گذشته تکرار نشود.

گفتنی است؛ در اثنای برنامه ضمن مصاحبه های مختصر با هنرمندانی که جلوی دوربین های شب نشینی به نمایش هنر خود می پرداختند، صنایع دستی موجود در بجنورد معرفی شد و میراث فرهنگی ناملموس این منطقه مانند موسیقی یا رقص های محلی نیز با اجرا در شب نشینی بیست و هفتم مهرماه برای هم وطنان داخل و خارج کشور نمایش داده شدند.

آخرین اخبار

مربی ورزش های هوایی: زمانی پرواز برای بشر یک آرزو بود اما اکنون که علم و تکنولوژی پیشرفت کرده به واقعیت تبدیل شده است. نماینده مجلس به جام جم می آید شهید شهریاری یک معلم واقعی بود آنچه در خانه مهر خواهید دید معلم خلبان به صبح پارسی می آید تحلیل نشست اکو در کنکاش پخش مستقیم فوتبال لیگ برتر از شبکه جام جم سالگرد شهادت شهید هسته ای، محور گفتگوی برنامه «صبح پارسی» فردا شبکه جهانی جام جم «مشاور» حقوقی ایرانیان خارج از کشور است اجلاس اکو در ترکمسنتان مسیر ثبت اختراع برای مخترعان نفسگیر و نابودکننده انگیزه است درمانگاهی در منطقه 19 تهران که رایگان به نیازمندان خدمات می دهد سردار احمد ذوالقدر به برنامه «صبح پارسی» می آید سفر به سرزمین دره های رویایی سرمربی بسگتبال بانوان و قهرمان تنیس کشور به جام جم می آیند نشانه های آسیب در دوران نامزدی خاطرات راوی کتاب "همسفر آتش و برف" از زندگی سختش در مناطق جنگی گرامی‌داشت هفته بسیج موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بانوی کارآفرینی که برای زندانیان کرمانشاهی اشتغال ایجاد کرد پخش مستقیم فوتبال لیگ برتر از شبکه جام جم نویسنده کتاب آتش و برف به «صبح پارسی» می آید روند صدور ویزا برای هموطنان مقیم خارج از ایران آیتم های متنوع خانه مهر در هفته اول آذر بسیج، نهادی از میان مردم و برای خدمت به مردم نقش زنان در بسیج موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مصطفی صادقی ، کارشناس مسائل بین الملل: رفع تحریم ها باید اعمالی باشد، نه اعلامی. رئیس بسیج سازندگی کشور، میهمان برنامه «صبح پارسی» فردا آیا تحریم ها لغو می شود؟ شجاعت نوجوان ایرانی در ترازوی سنجش خانواده متعادل چه ویژگی هایی دارد؟ فعالیت 2300 کتابخانه عمومی در سراسر کشور شاد زیستن را بیاموزیم سفر به دامنه های البرز تشریح خدمات کنسولی در برنامه مشاور هفته کتاب و حضور شاعر ایرانی در برنامه «صبح پارسی» فردا ورزش ایران و دو موضوع والیبال نوجوانان و فوتبال بانوان معرفی دیوان اشعار امام حسین (ع) به زبان فارسی زمان را مدیریت کنیم روز فلسفه، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا حال و هوای وفات حضرت فاطمه معصومه در برنامه صبح پارسی امروز چند و چون برگزاری هفته کتابخوانی امسال در برنامه «صبح پارسی» فردا آیا دردها قابل کنترل هستند؟ صفر تا صد سرمایه گذاری خارجی در ایران و چند و چون قوانین دست و پا گیر برای سرمایه گذاران موضوعات متنوع سلامتی و فرهنگی و هنری در برنامه صبح پارسی امروز همراه با کارشناسان خانه مهر حال و هوای صبح پارسی در روز وفات بانوی کریمه پاسخ مشاور، به چگونگی تامین مالی خارجی گرامی‌داشت هفته کتابخوانی در برنامه «صبح پارسی» فردا نوجوان ایران رک و راست است. بازتاب نمایش ذوالفقار 1400

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها