اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

در ویژه برنامه «صبح پارسی» به مناسبت میلاد پیامبر اکرم (ص) چه گذشت؟

ویژه برنامه امروز صبح پارسی به مناسبت عید بزرگ 17 ربیع الاول متفاوت اجرا شد.

 همزمان با میلاد با سعادت رسول اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) ویژه برنامه صبح پارسی بر روی آنتن شبکه جام جم رفت. به همین منظور برای پوشش برنامه به جایگاه صبح پارسی در استودیو باغ ایرانیان واقع در سازمان صدا و سیما رفتیم.
پس از دوبار گذشتن از حراست های سازمان و طی کردن مسیری که به خاطر شیب آن  بیشتر به کوهپیمایی شبیه بود، سرانجام به استودیو رسیدیم. مکانی مفرح , شاد با حوضی که گل های نیلوفر مصنوعی روی آب آن شناور و فواره ها به پمپاژ کردن آب و سر دادن آواز ویژه خودشان مشغول بودند. در سمت چپ راهرویی طولانی که با اختلاف سطح از محل عبور و مرور عوامل واقع شده و پر از درختان کاج بود و بخشی از دکور صبح پارسی را در آیتم هایی از برنامه درون خود جای می داد.
در محوطه رو به رو که بخش اصلی استودیو محسوب می شد، بخش های مختلف به چشم می خورد که در وهله اول ایوان قدیمی و زیبای ساخته شده، با فرشی که از روی سه پله کوچک آن تا وسط استودیو کشیده شده و حوض کوچک آبی رنگ با میوه هایی که بر فراز آن جانمایی شده بودند چشم ها را به سمت خود جلب می کرد. حوض آبی کوچک درست رو به روی ایوان قرار گرفته بود؛ از رو به رو که نگاه می کردیم در سمت چپ ایوان صندلی های چوبی طرح قدیمی با میزی که روی آن گلدانی با چند شاخه گندم جا خوش کرده بود و در سمت راست ایوان هنرمند خطاطی آثار فاخر خود را به نمایش گذاشته و خودش هم در گوشه ای مشغول خطاطی کردن بود.
در کنار میز خطاط تخته سیاهی با نمادهایی از برنامه بر روی آن قرار داشت و بخش پایینی آن را میوه ها و نمادهای پاییزی پر کرده بودند. کمی آن طرف تر گروه موسیقی نوجوانان مستقر شده و آماده اجرا بودند.
همه در تب و تاب رسیدن عقربه بزرگ ساعت به 12 بودند تا راس ساعت 11 صبح ویژه برنامه امروز را بر روی آنتن ببرند. همه می گفتند یکی از مجری ها به دلیل مشکلی که برایش پیش آمده نمی تواند در برنامه حضور یابد و مجری دیگری جایگزین او شده است.
بخش اول برنامه با حضور حبیب صداقت قاری مطرح قرآن و با اجرای تک نفره آلاء خامه یار سپری شد. قاری آیاتی از قرآن را تلاوت کرد و ارتباط زنده با مسجدالنبی در مدینه دل های مخاطبان را هوایی کرد. پس از آن نوبت خطاط صبح پارسی بود که درباره هنرش و کاری که در این برنامه شروع به نوشتن آن کرده، توضیح دهد. در همه آثار او عشق به پیامبر (ص) و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به چشم می خورد.
در بخش بعد پس از اجرای گروه موسیقی نوجوانان، هادی شکری کارشناس مذهبی صبح پارسی درباره این عید بزرگ مسلمانان در برنامه صحبت کرد. شکری گفت: امیدواریم در این روز بتوانیم تا حدودی به شناخت حقیقت شخصیت آخرین پیامبر الهی و فرزندش که احیاگر اهداف ایشان هستند، امام جعفر صادق (ع) را بشناسیم.
وی بیان کرد: بزرگان شیعه و سنی مثل بسیاری از موضوعات در تاریخ دقیق ولادت پیامبر (ص) آخرین پیامبر الهی هم اختلاف نظر وجود دارد. در اینکه ایشان در ماه ربیع الاول متولد شده اند اتفاق نظر وجود دارد اما بین دوازدهم و هفدهم این ماه اختلاف نظر است. بزرگترین دشمن اسلام اختلاف است و دشمن می خواهد این مسئله را به نقطه ضعف تبدیل کند؛ وحدت یعنی تکیه کردن به نقاطی که در آن مشترک هستیم و کنار گذاشتن نقاطی که در آن اختلاف نظر داریم. به همین دلیل بزرگان ما این تهدید را به فرصت تبدیل کرده و از تولد پیامبر (ص) به روایت اهل سنت تا این مناسبت به روایت شیعیان را هفته وحدت نامیده اند.
کارشناس مذهبی تصریح کرد: همه ما در اعتقاد به خدا، پیامبر (ص) و کتاب الهی اشتراک داریم؛ در این هفته باید وحدت را برای تمام سال تمرین کنیم. اگر همه مسلمانان باهم یکی باشیم اسلام بسیار قدرتمند است. از ویژگی یاوران پیامبران این است که باهم مهربان اند و هوای هم را دارند به خاطر مسائل ریز از هم جدا نمی شوند ولی در برابر دشمن ایستادگی می کنند و اقتدار خود را نشان می دهند.
شکری ادامه داد: وحدت را در عمل اثبات کنیم نه اینکه فقط روی بنرها شعار بدهیم؛ به این معنا که وقتی کسی با زبانش، قلمش یا رفتارش در مکانی سعی در ایجاد تفرقه دارد اعتراض کنیم و یا حداقل آن مکان را ترک کنیم. سفارش شده است اگر بین برادران دینی اختلافی ایجاد شده بر ما واجب است که بین آنها آشتی ایجاد کنیم، همه مسلمانان برادران دینی یکدیگر هستند و نباید بگذاریم بینمان تفرقه به وجود آید.
وی افزود: همه ائمه ادامه دهنده راه پیامبر (ص) بوده اند؛ امامان ما وجودشان آدم را به یاد پیامبر (ص) می اندازد. درباره امام جعفر ابن محمد (ع) باید گفت یکی از القاب ایشان «صادق» است که بیشتر مردم امام را در این خصال دیده بودند و هرگز از ایشان خلاف حقیقت نشنیده بودند.
این کارشناس مذهبی اظهار داشت: ما گاهی فکر می کنیم اگر دروغ بگوییم از مشکل نجات پیدا می کنیم، این در حالی است که حقیقت شیرین است و مردم آن را می شناسند، تنها راه نجات انسان ها در همه مسائل صداقت است، با مردم و با فرزندان با پدر و مادر صادق باشیم اگر اشتباهی کردیم بگوییم نجات در صادق بودن است و دروغ باعث هلاکت انسان است.
شکری عنوان کرد: پیامبر (ص) در طول رسالت خود نماینده اخلاق خوش بودند با وجود مشکلات فراوان همواره نیکو مشرب بودند و با دیگران با اخلاق خوش برخورد می کردند؛ بسیاری از مسائل که امروزه آن ها را اجرا می کنیم و به آرامش می رسیم توسط پیامبر به ما رسیده است. گاهی دین را خلاصه کردیم در فرائض دینی ولی اخلاق خوش هم مهم است، حتی جهاد و حج هم بدون اخلاق خوش ایمان را کامل نمی کند. اخلاق یعنی انجام کار نیک برابر معیارهای وجدانی انسانی و الهی که خداوند آن ها را سفارش کرده است.
در بخش بعدی برنامه، محسن رزوان شاعر ایرانی به خوانش اشعاری در وصف و مدح پیامبر اکرم (ص) پرداخت. پخش نماهنگ هایی به مناسبت عید ربیع الاول و اجرای گروه های موسیقی در صبح پارسی امروز رقم خورد و میز فرهنگی بخشی بود که به رسم هرروز با آموزش درست نویسی برخی از واژه های پرکاربرد زبان فارسی پخش شد.
در حاشیه برنامه علیرضا نظارت تهیه کننده صبح پارسی گفت: ویژه برنامه دو ساعته برای ایرانیان خارج از کشور به مناسبت میلاد حضرت رسول (ص) و امام صادق (ع) پخش شد. بخشی از آیتم ها مثل میز فرهنگی از برنامه های قبلی حفظ شده بود و بررسی کارشناسانه شخصیت این دو بزرگوار در برنامه انجام شد. بازیگر ارزنده کشور سیروس همتی مهمان و میزبان برنامه بود که به عنوان دومین مجری روی آنتن رفت.
نظارت تصریح کرد: زبان فارسی را باید پاس بداریم و به همه ایرانیان خارج از کشور بگوییم که فرهنگ اصیل خودمان را باید حفظ کنیم و در بخش میز فرهنگی این پیام را دادیم که فرهنگ ما اصالت ما است. پاسداشت زبان فارسی به طور کلی در برنامه صبح پارسی جایگاه ویژه ای دارد و با حفظ آن در ویژه برنامه، نشان دادیم این آیتم برایمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی افزود: سلسله برنامه های صبحگاهی صبح پارسی هرروز از ساعت 9 صبح بر روی آنتن شبکه جام جم می رود و اطلاعات کارشناسی درباره مسائل مختلف روز ایران، مسائل اجتماعی و خانوادگی متناسب با نیاز خانواده های ایرانی را ارائه می دهیم. رویکرد این برنامه این است که چهره ای که رسانه های معاند با ناامیدی و یاس از ایران نشان داده اند را نقض کرده و حقیقت وضعیت ایران را برای مردم آشکار کنیم. ایجاد شادابی، امید و نشاط در بین مردم از جمله مهم ترین ویژگی های صبح پارسی است. وظیفه اطلاع رسانی اخباری و کارشناسی و افزایش امید به آینده ایران در این برنامه بر عهده ما است.
همچنین آلاء خامه یار مجری برنامه صبح پارسی نیز در گفت و گویی حاشیه ای گفت: سعی می کنیم مباحثی که در برنامه مطرح می شود مخاطبان خارج از کشور را بیشتر دربر بگیرد چون جامعه هدف ما مخاطبان خارج از کشور هستند تلاش می شود اطلاعات مفیدی به آن ها ارائه شود. مهمان هایی را دعوت می کنیم که تجربه حضور در خارج از کشور را داشته باشند و یا وجهه بین المللی داشته باشند.
خامه یار تصریح کرد: بخش های متنوع خبر که در آن بسته خبری امیدوار کننده ایران و جهان را به مخاطبان ارائه کنیم. بخش ورزش نیز نرمش همگانی است که ترزیق انرژی مثبت به مخاطب و ترویج مسئله ورزش کردن است.
وی افزود: امروز با توجه به میلاد مسعود پیامبر (ص) و امام صادق (ع) سعی کردیم مهمانانی را دعوت کنیم که انرژی مثبت را منتقل کنند و به همین دلیل سیروس همتی بازیگر طنازی که با آثار او خاطره داریم بخشی از اجرای برنامه را بر عهده داشت. گروه موسیقی قطعه هایی از اقوام مختلف ایران اعم از بلوچ، گیلکی، آذری، کردی و جنوبی را نواختند که نماد اتحاد و یکپارچگی کل ایران است.
مجری برنامه صبح پارسی ادامه داد: اینکه افتخار داشتم در خدمت ببیندگان مقیم خارج از کشور باشم به این دلیل بود که  در خارج کشور من نیز مخاطب شبکه جام جم بودم وزمانیکه  خارج از کشور زندگی می کردم و برای آگاهی از بسیاری از اتفاقات و اطلاعات شبکه جام جم را تماشا می کردم و تجربه زیستی خارج از کشور را دارم و می توانم همزاد پنداری کنم. به دلیل اجرای برنامه های اجتماعی به صبح پارسی دعوت شدم و افتخار اجرا را پیدا کردم.

آخرین اخبار

مربی ورزش های هوایی: زمانی پرواز برای بشر یک آرزو بود اما اکنون که علم و تکنولوژی پیشرفت کرده به واقعیت تبدیل شده است. نماینده مجلس به جام جم می آید شهید شهریاری یک معلم واقعی بود آنچه در خانه مهر خواهید دید معلم خلبان به صبح پارسی می آید تحلیل نشست اکو در کنکاش پخش مستقیم فوتبال لیگ برتر از شبکه جام جم سالگرد شهادت شهید هسته ای، محور گفتگوی برنامه «صبح پارسی» فردا شبکه جهانی جام جم «مشاور» حقوقی ایرانیان خارج از کشور است اجلاس اکو در ترکمسنتان مسیر ثبت اختراع برای مخترعان نفسگیر و نابودکننده انگیزه است درمانگاهی در منطقه 19 تهران که رایگان به نیازمندان خدمات می دهد سردار احمد ذوالقدر به برنامه «صبح پارسی» می آید سفر به سرزمین دره های رویایی سرمربی بسگتبال بانوان و قهرمان تنیس کشور به جام جم می آیند نشانه های آسیب در دوران نامزدی خاطرات راوی کتاب "همسفر آتش و برف" از زندگی سختش در مناطق جنگی گرامی‌داشت هفته بسیج موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بانوی کارآفرینی که برای زندانیان کرمانشاهی اشتغال ایجاد کرد پخش مستقیم فوتبال لیگ برتر از شبکه جام جم نویسنده کتاب آتش و برف به «صبح پارسی» می آید روند صدور ویزا برای هموطنان مقیم خارج از ایران آیتم های متنوع خانه مهر در هفته اول آذر بسیج، نهادی از میان مردم و برای خدمت به مردم نقش زنان در بسیج موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مصطفی صادقی ، کارشناس مسائل بین الملل: رفع تحریم ها باید اعمالی باشد، نه اعلامی. رئیس بسیج سازندگی کشور، میهمان برنامه «صبح پارسی» فردا آیا تحریم ها لغو می شود؟ شجاعت نوجوان ایرانی در ترازوی سنجش خانواده متعادل چه ویژگی هایی دارد؟ فعالیت 2300 کتابخانه عمومی در سراسر کشور شاد زیستن را بیاموزیم سفر به دامنه های البرز تشریح خدمات کنسولی در برنامه مشاور هفته کتاب و حضور شاعر ایرانی در برنامه «صبح پارسی» فردا ورزش ایران و دو موضوع والیبال نوجوانان و فوتبال بانوان معرفی دیوان اشعار امام حسین (ع) به زبان فارسی زمان را مدیریت کنیم روز فلسفه، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا حال و هوای وفات حضرت فاطمه معصومه در برنامه صبح پارسی امروز چند و چون برگزاری هفته کتابخوانی امسال در برنامه «صبح پارسی» فردا آیا دردها قابل کنترل هستند؟ صفر تا صد سرمایه گذاری خارجی در ایران و چند و چون قوانین دست و پا گیر برای سرمایه گذاران موضوعات متنوع سلامتی و فرهنگی و هنری در برنامه صبح پارسی امروز همراه با کارشناسان خانه مهر حال و هوای صبح پارسی در روز وفات بانوی کریمه پاسخ مشاور، به چگونگی تامین مالی خارجی گرامی‌داشت هفته کتابخوانی در برنامه «صبح پارسی» فردا نوجوان ایران رک و راست است. بازتاب نمایش ذوالفقار 1400

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها